Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasożyty nas wzmacniają?

opr.jsz
Mieszkańcy Afryki znacznie rzadziej aniżeli Europejczycy chorują na cukrzycę, stwardnienie rozsiane i artretyzm. Podczas gdy na naszym kontynencie z roku na rok przybywa osób cierpiących na te przewlekłe dolegliwości, na Czarnym Lądzie ich liczba utrzymuje się niezmiennie na niskim poziomie.

Dość niezwykłe wyjaśnienie tego zjawiska zaproponowali naukowcy z Cambridge. Ich zdaniem niska zachorowalność na wymienione wyżej schorzenia u Afrykańczyków ma związek z tym, że w ich organizmach znajduje się więcej gatunków pasożytów.

Są wśród nich liczne pierwotniaki reprezentowane przez tak niebezpieczne osobniki jak świdrowce wywołujące śpiączkę, zarodźce odpowiedzialne za malarię czy pełzaki powodujące czerwonkę. Drugą grupę organizmów stanowią robaki, które dzielą się na płazińce (do tej grupy należą m.in. tasiemce i przywry) oraz obleńce, wśród których jest około 50 gatunków nicieni pasożytujących w człowieku.

Jednak badacze z Cambridge nie potępiają w czambuł pasożytów. Twierdzą, że pobudzają one do działania układ odpornościowy. Dopiero jeśli jest ich za dużo, mogą być groźne. W mniejszych ilościach działają pobudzająco na komórki tworzące barierę immunologiczną. Wynika z tego, że pewna ilość pasożytów w organizmie może być wręcz pożądana, aby system obronny miał stale coś do roboty i nie zgnuśniał z powodu braku zajęć - tłumaczą uczeni.

Chcąc sprawdzić słuszność tej teorii, naukowcy opracowali ekstrakt zawierający niektóre pasożyty. Pierwszymi konsumentami mikstury były zwierzęta. Po kilku miesiącach obserwacji okazało się, że terapia działa. Wśród zwierząt, którym zaaplikowano niecodzienny napój, zachorowalność na cukrzycę znacznie spadła, w porównaniu z grupą kontrolną.

- Mieszkańcy krajów zachodnich, gdzie poziom higieny jest wysoki, rzadko chorują na robaczyce czy zakażenia pierwotniakami. Za to coraz częściej występują u nich cukrzyce i przewlekłe zapalenia stawów. Przyczyną jest zwiększona skłonność systemu obronnego do atakowania własnego organizmu. Obecność pasożytów zmniejsza ryzyko takiej autoagresji - tłumaczy David Dunne, inicjator badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński