MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paryż: 13 najbardziej niesamowitych atrakcji, które musisz zobaczyć. Opisy, adresy, ceny biletów, sposoby na darmowe zwiedzanie

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Które atrakcje Paryża najbardziej warto zobaczyć? Ile kosztują bilety wstępu i kto może zwiedzać Paryż za darmo? Czy opłaca się kupować specjalną kartę Paris Pass albo Paris Museum Pass? Na te i więcej pytań odpowiadam w praktycznym przewodniku po 13 najlepszych atrakcjach stolicy Francji, które każdy turysta powinien zobaczyć na własne oczy choć raz w życiu. Moja lista atrakcji z opisami, adresami, wskazówkami i cenami biletów pomoże ci zorganizować własną weekendową wycieczkę, wakacje czy urlop w Paryżu!

Spis treści

Turyści kochają Paryż! Miasto Miłości fascynuje i przyciąga także Polaków

Według statystyk i rankingów Francja jest od wielu już lat najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie, a w samej Francji największą popularnością cieszy się oczywiście Paryż. Podróżni wprost marzą o odwiedzinach w Mieście Miłości, Mieście Świateł, widzianym na tylu romantycznych filmach, opisywanym w powieściach i wierszach. Jest nawet coś takiego jak syndrom paryski, czyli efekt głębokiego rozczarowania po przyjeździe do stolicy Francji, gdy okazuje się, że nasze fantazje nie pokrywają się z codzienną rzeczywistością Paryża.

Widok na Wieżę Eiffla i Pole Marsowe w Paryżu
Zapraszamy do przewodnika po 13 najlepszych atrakcjach Paryża dla dorosłych i dzieci. Sprawdźcie, ile kosztują bilety i kto może zwiedzać najsłynniejsze paryskie atrakcje zupełnie za darmo. neirfy, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Nie obawiaj się jednak rozczarowania! Wycieczka do Paryża – city break, weekendowy wypad, czy nawet dłuższy urlop w stolicy Francji – może być niezapomnianą przygodą i inspiracją na całe życie.

Są nawet osoby z Polski, które w Paryżu znalazły nowy dom i rozwinęły karierę. Przykładem może być Agnieszka Grabowska, prowadząca na Instagramie popularny profil „Polka w Paryżu”, która od 20 lat mieszka w stolicy Francji i oprowadza po niej turystów.

- We Francji podoba mi się różnorodność, a w szczególności Paryż. Piękny czy brzydki, romantyczny czy brudny, klimatyczny czy zatłoczony non stop przyciąga turystów. To jedno z tych miejsc na świecie, które po prostu trzeba zobaczyć – mówi Agnieszka w wywiadzie dla Noizz.pl.

Na profilu „Polka w Paryżu” możesz znaleźć przydatne wskazówki dotyczące zwiedzania stolicy Francji i cenniki atrakcji.

Co zobaczyć w Paryżu? Praktyczny przewodnik po najlepszych atrakcjach miasta

Abyś nie musiał przekopywać Internetu w poszukiwaniu pomysłów, przygotowałem dla ciebie praktyczny przewodnik po 13 najlepszych i najpopularniejszych atrakcjach Paryża w sam raz na krótką wycieczkę lub dłuższy urlop w stolicy Francji.

Poniżej znajdziesz opisy, adresy, porady i ceny biletów do 13 magicznych miejsc – muzeów, parków, punktów widokowych i dodatkowych atrakcji – które po prostu trzeba odwiedzić, zwiedzając Paryż. Są wśród nich trasy na spacery, a także atrakcje dla dzieci, mój przewodnik nada się więc zarówno dla dorosłych, podróżujących solo lub we dwoje, jak i rodzin z dziećmi.

Ile kosztuje zwiedzanie Paryża? Niektórzy wcale nie muszą płacić za wstęp do atrakcji!

W przewodniku podaję orientacyjne ceny biletów wstępu do najważniejszych atrakcji Paryża. To ceny bez zniżek dla osób dorosłych, ale jeśli podróżujesz z dziećmi lub sam jesteś młodym turystą, cenniki będą wyglądały dla ciebie inaczej. O tym musisz pamiętać:

 • Niemal każda paryska atrakcja oferuje znaczące zniżki dla dzieci i młodzieży do 18 i 26 lat.
 • Do wielu atrakcji obywatele państw UE w wieku do 26 lat mogą wejść zupełnie za darmo.
 • Warto zaplanować zwiedzanie Paryża w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Wtedy wstęp do wielu muzeów też jest całkiem darmowy.

Jak zwiedzać Paryż? Czy opłaca się kupować Paris Pass albo Paris Museum Pass?

Bilety do atrakcji Paryża najczęściej można i warto kupić online, co pozwala oszczędzić czas na staniu w kolejkach. Można je nabyć na wielu stronach, choćby Paris Tickets.

Istnieje też kilka kart zniżkowych dla osób, które chcą zobaczyć jak najwięcej paryskich atrakcji. Jeśli jesteś dzielnymipiechurem, nie przeszkadza ci odrobina pośpiechu i naprawdę chcesz zobaczyć wszystko, co Paryż ma do zaoferowania, opłaci ci się kupić jeden z poniższych biletów specjalnych do paryskich atrakcji:

 • Paris Museum Pass na 2, 4 lub 6 dni, odpowiednio za 62, 97 i 92 euro. Daje wstęp do 10 atrakcji, w tym Luwru, Wersalu, Pantheonu, czy Centre Pompidou. Paris Museum Pass można kupić online.
 • Paris Pass na 2, 3, 4 lub 6 dni, odpowiednio za 179, 214, 254 i 299 euro. Daje wstęp do 60 atrakcji i możliwość przemieszczania się po mieście środkami komunikacji miejskiej bez konieczności kupowania biletu. Paris Pass można kupić online.

A teraz zapraszam do przewodnika po 13 najlepszych atrakcjach Paryża, które każdy turysta powinien zobaczyć na własne oczy choć raz! Wśród nich możesz znaleźć dwa polskie akcenty – daj znać w komentarzu, czy udało ci się namierzyć znane nazwiska rodaka i rodaczki, których życie związane było z Paryżem.

Wieża Eiffla

Widok na Wieżę Eiffla od dołu
Wieża Eiffla miała zostać rozebrana tuż po Wystawie Światowej, ale stoi do dziś i stanowi symbol całej Francji. fazon, 123RF.com

Wieża Eiffla początkowo miała być tylko ciekawostką, skonstruowaną z okazji organizowanej w Paryżu w 1889 r. Wystawy Światowej. Wysoka na 324 m wieża miała zostać rozebrana po imprezie, ale tak się nie stało i dziś wieża Eiffla to ikona stolicy Francji, Europy i w ogóle światowej turystyki.

Wieżę można zwiedzać na kilka sposobów. Możesz np. wjechać windą na trzecie piętro z tarasem widokowym, z którego rozpościera się przepiękna panorama Paryża z wijącą się w dole Sekwaną. Tańszy bilet pozwala wejść schodami na drugie piętro, skąd też dobrze widać najważniejsze atrakcje miasta. Z kolei na pierwszym piętrze, na wysokości 57 m nad ziemią, działa restauracja, być może najbardziej romantyczne miejsce na kawę lub randkę w całym Paryżu (niestety, niełatwo zarezerwować tu miejsce).

Wskazówki i podpowiedzi

 • Tłumy chętnych chcą dostać się na wieżę Eiffla praktycznie o każdej porze dnia, dlatego bilety koniecznie kup wcześniej online, najlepiej z opcją ominięcia kolejki.
 • Najmniejszy tłok pod wieżą Eiffla panuje wcześnie rano i wieczorem, kiedy z tarasu na szczycie można podziwiać iluminowany Paryż, choć nie każdy telefon zrobi po zmroku dobre zdjęcie.

Luwr

Turyści zwiedzają galerie Luwru
Luwr to największe i jedno z najlepszych muzeów na świecie. Photo by DAT VO on Unsplash

Luwr to największe, jedno z najlepszych i chyba najczęściej odwiedzane muzeum świata: po jego salach przechadza się do 10 milionów gości rocznie! Nic dziwnego: sam Luwr wygląda wspaniale, bo to dawna siedziba francuskiej rodziny królewskiej przed przeprowadzką do Wersalu, a w jego salach mieści się gigantyczna kolekcja sztuki ze wszystkich epok i niemal każdego zakątka świata.

Ocenia się, że cała kolekcja Luwru liczy ok. 616 tys. artefaktów i dzieł sztuki. Wśród nich możecie oglądać najsłynniejsze i najcenniejsze płótna, jak np. „Monę Lisę” Leonarda da Vinci czy „Wolność prowadzącą lud na barykady” Eugene’a Delacroix. Właśnie tu wystawiana jest też Wenus z Milo, skrzydlaty posąg Nike z Samotraki i wiele innych skarbów.

Czytaj też: Zachwycająca Francja: 11 najpiękniejszych miejsc UNESCO. Zamki, pałace, cuda starożytności – podziwia je cały świat

Wersal

Front pałacu w Wersalu
Wersal zdumiewa ogromem i rozmachem - zarowno pałac, jak i przeogromny park, który otacza dawną siedzibę królów Francji. lachris77, 123RF.com

Wersal to chyba najsłynniejszy pałac świata – co roku odwiedzają go miliony turystów. Założenie stworzone w XVII w. na rozkaz Ludwika XIV, słynnego króla-słońce, doceniają też międzynarodowi eksperci – pałac w Wersalu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wersal jest gigantyczny! Sam pałac ma ok. 700 pokoi, a wśród nich szczególnie warto odwiedzić niezwykłą Salę Lustrzaną i prywatne apartamenty francuskich monarchów, Ludwika XIV i Marii Antoniny. Pałac otacza ogród o powierzchni 800 hektarów, pełen pięknych alei, altan, rzeźb i fontann. Przy głównej fontannie od kwietnia do października organizowane są pokazy multimedialne, w czasie których strumienie wody wyginają się z gracją do taktu muzyki klasycznej.

Wskazówki i podpowiedzi

 • Kolejki po bilety do Wersalu bywają bardzo długie, więc lepiej kupić je wcześniej online. Trzeba też swoje odstać w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Jeśli zależy ci na czasie, być może dobrym pomysłem będzie wykupienie wycieczki z przewodnikiem, bo w takim przypadku kontrola bezpieczeństwa idzie sprawniej.
 • By uniknąć największych tłumów, zaplanuj wycieczkę do Wersalu na popołudnie.

Pantheon i Dzielnica Łacińska

Widok na Pantheon w Dzielnicy Łacińskiej Paryża
W Pantheonie paryskim pochowano najważniejsze postacie francuskiej historii i kultury ostatnich 300 lat. Photo by Marc Fanelli-Isla on Unsplash

Dzielnica Łacińska Paryża rozciąga się na terenie, na którym już w I w. n.e. starożytni Rzymianie założyli obóz wojskowy. Możesz tu poczuć urok zarówno dawnego Paryża, jak i całkiem współczesnego: Dzielnica Łacińska, zamieszkiwana chętnie przez artystów, polityków, uczonych i aktywistów, to też miejsce, w którym ścierają się różne poglądy na tematy dręczące dzisiejszą Francję. Przy Boulevard Saint Germain możesz odwiedzić kawiarnie, w których dawniej dyskutowali wielcy pisarze, filozofowie i wizjonerzy, jak Camus, Sartre czy Hemingway.

Główną atrakcją Dzielnicy Łacińskiej jest Pantheon, nawiązujący do dawnych Rzymian formą, choć nie przeznaczeniem. Pantheon paryski to nie świątynia, lecz mauzoleum, w którym pochowani się wielcy Francuzi i osoby ściśle związane z Francją, jak Voltaire, Rousseau, Dumas, Hugo, Monnet, ale też nasza Maria Skłodkowska-Curie. Ceny biletów do Pantheonu zaczynają się od 13 euro i można je kupić online.

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame od strony Sekwany
Po pożarze katedrę Notre Dame można oglądać tylko z dystansu, ale częściowe otwarcie planowane jest na grudzień 2024 r. iakov, 123RF.com

Na Ile de la Cite, wyspie pośrodku Sekwany, wznosi się najsłynniejsza katedra Francji, a może i Europy. Wzniesiona w XII i XIII w. Notre Dame to arcydzieło gotyku, którego wnętrza zdobią nieprzebrane dzieła sztuki.

Dawniej wielką atrakcją było wspinanie się na jedną z wież katedry, wysoką na 69 m, by podziwiać piękny widok na Paryż. Niestety, obecnie, po tragicznym pożarze z 2019 r., katedra Notre Dame pozostaje zamknięta dla zwiedzających. Częściowe otwarcie planowane jest na grudzień 2024 r.

Mimo to nadal można podziwiać kościół z zewnątrz, z nabrzeża Sekwany lub nawet pokładu łódki w czasie turystycznego rejsu.

Sekwana – bulwary i rejs po rzece

Turystyczny rejs po Sekwanie w Paryżu
Główne atrakcje Paryża można podziwiać z pokładu łodzi turystycznych, zabierających chętnych na rejsy po Sekwanie. Photo by J Shim on Unsplash

Przez Paryż przepływa rzeka Sekwana, zakręcając na południe szerokim łagodnym łukiem. Świetnie się składa dla turystów, że właśnie nad brzegami Sekwany wznosi się większość najsłynniejszych paryskich zabytków i atrakcji, jak wieża Eiffla, Luwr, czy katedra Notre Dame. To sprawia, że świetnym sposobem na zwiedzanie Paryża i dotarcie do jego największych skarbów jest spacer bulwarami Sekwany. Po drodze na pewno spotkasz licznych przedawców książek, staroci i łakoci, możesz też zatrzymać się na obiad w jednej z restauracji zorganizowanych na barkach zacumowanych przy nabrzeżu.

Paryż możesz też poznawać w czasie rejsu łódką po Sekwanie. Taka wodna wycieczka trwa ok. 1 godzinę i może kosztować ok. 15 euro za pasażera. Rejs po Sekwanie pozwala podziwiać słynne atrakcje Paryża z nietypowej perspektywy i bez tłoku.

Wskazówki i podpowiedzi

 • Latem na prawym brzegu Sekwany tworzone są sztuczne plaże.

Czytaj też: 9 najpiękniejszych plaż Francji. Idealne miejsca na wakacje 2024: ciepła woda, piękna przyroda, ukryte zakątki bez tłumów

Montmartre

Słynny wiatrak nad kabaretem Moulin Rouge w Paryżu
Montmartre to dzielnica skrajnych uroków - od Bazyliki Świętego Serca po frywolny kabaret Moulin Rouge. Photo by Amy-Leigh Barnard on Unsplash

Jeśli szukasz miejsca, gdzie nadal czuć atmosferę dawnego Paryża, w którym klasyczne piękno miesza się harmonijnie z bohemą i awangardową sztuką, wybierz się do dzielnicy Montmartre. Jest tu po prostu pięknie – zadrzewione aleje wspinają się na łagodne wzgórze i prowadzą do miejsc o skrajnie odmiennym uroku. Możesz tu zwiedzić piękną bazylikę Sacre Coeur w stylu włosko-bizantyńskim ze wspaniałymi mozaikami zdobiącymi wnętrza, a także odwiedzić frywolną dzielnicę kabaretów wokół Placu Pigalle ze słynnym klubem Moulin Rouge, nad którym kręci się ikoniczny wiatrak.

Wskazówki i podpowiedzi

 • Na szczyt wzgórza Montmartre można wjechać kolejką gondolową.

Musee d’Orsay

Musee d[/apos/]Orsay zorganizowano w budynku dawnego dworca
Musee d'Orsay to punkt obowiązkowy wycieczki po Paryżu każdego miłośnika europejskiego malarstwa. oskanov, 123RF.com

Musee d’Orsay to galeria założona w budynku dawnego dworca kolejowego i wyspecjalizowana w malarstwie impresjonistycznym i postimpresjonistycznym. Miłośnicy sztuki zobaczą tu słynne dzieła wielkich mistrzów, jak Monet, Manet, Renoir, Rodin czy Gaugin. Największe zainteresowanie budzi obraz „Gwiaździsta Noc” Van Gogha, wystawiany na drugim piętrze.

Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny na końcu alei Pola Elizejskie w Paryżu
Wycieczka po Polach Elizejskich kończy się na spektakularnym Łuku Triumfalnym. Photo by Osama Madlom on Unsplash

Pola Elizejskie to być może najsłynniejsza paryska aleja, długa na 2 km, prowadząca od Placu Zgody z egipskim obeliskiem, na osi z Ogrodem Tuileries i Luwrem, do Placu Charlesa De Gaulle’a z Łukiem Triumfalnym. To idealna trasa na spacer dla miłośników niepowtarzalnej paryskiej atmosfery, pięknej architektury i przy okazji drogich zakupów w najlepszych sklepach.

Sam Łuk Triumfalny to jedna z ikon Paryża. Budowlę kazał wznieść w 1806 r. Napoleon Bonaparte na cześć własnych zwycięstw w Europie. Dziś Łuk służy jako pomnik nieznanego żołnierza – codziennie o 18:30 wartownicy rozniecają przed nim Wieczny Płomień na pamiątkę francuskich żołnierzy, którzy zginęli w obu wojnach światowych.

Wskazówki i podpowiedzi

 • Na spacer po Polach Elizejskich polecamy pierwszą niedzielę każdego miesiąca, gdy aleja jest zamknięta dla ruchu samochodowego.
 • Na szczycie Łuku Triumfalnego znajduje się punkt widokowy, na który można wejść po kupieniu biletu.

Centre Pompidou

Nowoczesny budynek Centre Pompidou
Centre Pompidou zachwyca i zaskakuje od zewnątrz i od wewnątrz. esinel, 123RF.com

Paryż kocha się w historycznej i historyzującej architekturze, pełnej symetrii i harmonii. Nic dziwnego, że paryżanie podnieśli larum, gdy zaczęto budować Centre Pompidou – awangardowy budynek, przypominający plątaninę rur, trybów i futurystycznych mechanizmów, mający pomieścić muzeum sztuki współczesnej.

Dziś Centre Pompidou to jedna z głównych atrakcji Paryża i mekka miłośników awangardy we wszystkich dziedzinach sztuki: zobaczysz tu wielkie kolekcje grafiki i malarstwa, rzeźby, a nawet filmów.

Wskazówki i podpowiedzi

 • Na tyłach budynku znajduje się dodatkowa atrakcja, którą większość turystów nieświadomie pomija: Fontanna Stravinsky’ego z rzeźbami poruszającymi się w takt muzyki.
 • Jeśli planujesz zwiedzić Centre Pompidou, musisz się spieszyć. Na lata 2025-2030 zaplanowano gruntowny remont i rozbudowę muzeum.

Ogród Luksemburski

Piękny i egzotyczny Ogród Luksemburski w Paryżu
Ogród Luksemburski to oaza zieleni pośrodku Paryża, w dodatku nie brakuje tu dodatkowych atrakcji! Photo by Marie Evano on Unsplash

Szukasz miejsca na ucieczkę przed hałasem i upałem, jakie panują latem w Paryżu? Wybierz się na przechadzkę do pięknego Ogrodu Luksemburskiego – liczącej ok. 25 ha powierzchni oazy zieleni pośrodku stolicy Francji.

Możesz tu zrelaksować się na wygodnych ławkach w cieniu rozłożystych kasztanowców, z widokiem na oczko wodne, po którym można pływać miniaturowymi żaglówkami. Na dzieci czeka sezonowy teatrzyk lalek i możliwość odbycia krótkiej przejażdżki na kucyku, a dorośli mogą raczyć się kawą w urokliwej kawiarni pod gołym niebem.

Wstęp do Ogrodu Luksemburskiego jest darmowy.

Cmentarz Pere-Lachaise

Pomnik nagrobny na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu
Pere-Lachaise to najsłynniejsza paryska nekropolia, pełna pięknych pomników i nagrobków upamiętniających wielkie sławy. Photo by Wojciech Rzepka on Unsplash

Historyczne cmentarze to często popularne, choć może nieco nietypowe atrakcje. Przypominają raczej zadbane parki pełne fascynującej historii niż zwykłe nekropolie. Tak na pewno jest w przypadku paryskiego Pere-Lachaise, jednego z najsłynniejszych i najpiękniejszych cmentarzy w Europie. Możesz tu nie tylko podziwiać wspaniałe rzeźby, pomniki i nagrobki, ale też stanąć nad grobami wielkich sław. Pochowani są tu m.in. Fryderyk Chopin, Oscar Wilde, Jim Morrison, Edith Piaf, Dominique Vivant Denon, Allan Kardec, czy Marcel Proust.

Wstęp na teren cmentarza jest darmowy, ale wycieczki z przewodnikiem mogą kosztować ok. 20 euro od osoby.

Disneyland pod Paryżem

Parada w podparyskim Disneylandzie
Pod Paryżem działa jedyny w Europie Disneyland - spełnienie dziecięcych marzeń. aitormmfoto, 123RF.com

Chyba każde dziecko w którymś momencie zaczyna marzyć o tym, by wybrać się do Disneylandu. W Europie realizacja tego marzenia jest możliwa tylko w jednym miejscu – na przedmieściach stolicy Francji, gdzie wznosi się jedyny na kontynencie Disneyland. Ściągają tu nie tylko rodziny z dziećmi – Disneyland to także najpopularniejsze we Francji miejsce na oświadczyny!

Gigantyczny park rozrywki składa się z kilku tematycznych stref atrakcji (np. Adventureland, Discoveryland, Fantasyland), możesz tu też poznać tajniki powstawania filmów animowanych w osobnym Walt Disney Studio Park.

Na gości czekają też liczne restauracje, SPA i całe mnóstwo hoteli, dzięki którym możecie zaplanować w podparyskim Disneylandzie dłuższy pobyt.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Paris Discovery Guide, Tripadvisor, Paris Pass, Introducing Paris

Czytaj też: Paryż na weekend: popularna tiktokerka zdradza 6 błędów, popełnianych przez turystów w Paryżu, które mogą zrujnować wam wycieczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paryż: 13 najbardziej niesamowitych atrakcji, które musisz zobaczyć. Opisy, adresy, ceny biletów, sposoby na darmowe zwiedzanie - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński