Parkowanie bez opłat w SPP? Są takie miejsca w Szczecinie

  Parkowanie bez opłat w SPP? Są takie miejsca w Szczecinie

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Jaszczyński

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Za parkowanie trzeba płacić wówczas, gdy na ulicy jest znak z białą literą P na niebieskim tle
  1/12
  przejdź do galerii

  Za parkowanie trzeba płacić wówczas, gdy na ulicy jest znak z białą literą P na niebieskim tle

  Gdzie w Szczecinie w granicach Strefy Płatnego Parkowania można bezkarnie zaparkować samochód za darmo? Sprawdziliśmy!
  - To nie jest odkrycie Ameryki - mówi rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która administruje SPP. - Chodzi o to, że nie wszystkie miejsca postojowe są prawidłowo oznakowane. A skoro nie są, to nie trzeba wnosić opłat. Lista takich ulic jest trudna do podania.

  - Nazwijmy to "dziury" są rozsiane bardzo różnie. Nie dysponujemy taka listą. Zgodnie z orzeczeniem sądu strefa płatnego parkowania oprócz znaków granicznych powinna być osobno wyznaczone znakami pionowymi D-18 "parking" (biała litera "P" na niebieskim tle), a linie poziome są tylko oznakowaniem pomocniczym - tłumaczy Wojciech Jachim ze spółki NiOL.  Zmiany w SPP w Szczecinie. Czytaj również:

  Takie miejsca są na przykład przy ulicy Łokietka, na Podgórnej, na ulicy Mazurskiej.

  Jak zaparkować za darmo w Szczecińskiej Strefie Płatnego Parkowania? Sprawdzajcie, czy jest znak z literą "P".

  Podstawą prawną jest orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 października 2017 roku: "miejsca do postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi D-18 "parking" oraz znakami poziomymi - liniami: znakiem P-18 "stanowisko postojowe", P-19 " linia wyznaczająca pas postojowy", P-20 "stanowisko postojowe zastrzeżone "koperta" i P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej".

  - Tłumaczyliśmy to zaraz po komunikatach o orzeczeniu: w miejscach nieoznakowanych w prawidłowy sposób parkowanie będzie bezpłatne - dodaje Wojciech Jachim. - Były zapowiedzi uszczelnienia strefy, ale to już nie jest sprawa NiOL. Organizacją ruchu zajmuje się wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska magistratu oraz Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

  Szczecińska Strefa Płatnego Parkowania liczy 7290 miejsc postojowych wyznaczonych znakami drogowymi bądź dostępnych dla kierowców na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z tego: 3054 miejsca są oznakowane znakami pionowymi i poziomymi; 2902 miejsca są oznakowane znakami pionowymi; 125 miejsc jest oznakowanych znakami poziomymi; Na 1209 miejscach postój może się odbywać na podstawie ogólnych zapisów ustawy Prawo u ruchu drogowym.


  Sonda

  Jak oceniasz funkcjonowanie SPP w Szczecinie?
  Czytaj więcej:
  Zobacz także: Nowoczesna wizja SPP. Powstanie w Szczecinie? [wideo]  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gs24.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY