Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkingowiec na placu Zawiszy Czarnego? Najpierw analiza podziemnego schronu

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Urząd miasta podpisał umowę na ponad 73 tys. zł z firmą Konstab Przemysław Palenica, której zadaniem będzie analiza podziemi pod placem Zawiszy Czarnego w Szczecinie. Jest projekt wybudowania w tym miejscu m.in. parkingu na 300 samochodów. Plany nie są nowe, bo zamierzano to zrobić już dwa lata temu.

W planach z 2017 roku było zabudowanie placu, w miejscu gdzie pod ziemią mieścił się schron poniemiecki, nowoczesnym centrum informacji turystycznej. Wstępny projekt został zrobiony przez pracownię K&J Project.

Centrum miało być połączone ze starym bunkrem, dworcem kolejowym oraz posiadać punkt widokowy z restauracją.

Wielki żagiel

Rzucającym się w oczy elementem architektonicznym miała być nawiązująca do morskości miasta ruchoma konstrukcja przypominająca żagiel.

Całość robiła wrażenie, ale zabrakło funduszy na inwestycję. Gdy w tym roku miasto ogłosiło, że nie powstanie parkingowiec między ulicami Dworską a Rybacką (na około 100 aut) wrócono do zarzuconego projektu budowy na placu Zawiszy Czarnego (około 300 samochodów).

ZOBACZ TEŻ:

Najważniejsze inwestycje Szczecina w 2019 [ZDJĘCIA]

Szczecińska Kolej Metropolitalna – 11, 4 mln zł. W kolejnych dwóch latach -  30 mln zł

Najważniejsze inwestycje Szczecina w 2019 [ZDJĘCIA]

Nadal jednak nie wiadomo, czy w pierwotnym kształcie. Na razie jest mowa o ustaleniu, jakie może być maksymalne obciążenie działki, na której miałby zostać wybudowany nowy obiekt.

Dworzec Górny

Urząd miasta wyjaśnia, że Biuro Partnerstwa Publiczno - Prywatnego prowadzi analizę możliwości zlokalizowania „Dworca Górnego” wraz infrastrukturą na placu Zawiszy Czarnego.

- Magistrat podpisał umowę na opracowanie ekspertyzy technicznej stanu istniejącego stropu, ścian i fundamentów wraz z analizą ich nośności dla schronu podziemnego zlokalizowanego pod obszarem działki przy placu Zawiszy Czarnego - wyjaśnia Tomasz Zieliński z magistratu. - A także innej działki, przy ulicy Korzeniowskiego oraz opracowanie opinii geotechnicznej, w tym wykonanie badań podłoża gruntowego.

Wykonanie powyższych opracowań ma na celu ustalenie maksymalnego obciążenia obiektem, który miałby być wybudowany na nieruchomości. A także opis sytuacji podłoża, rodzaju oraz stanu gruntu wewnątrz obrysu placu i oczywiście wyników badań geotechnicznych.

- Uzyskana dokumentacja pozwoli podjąć dalsze kroki w zakresie planowanej inwestycji, dlatego na ten moment nie ma określonego dokładnego harmonogramu realizacji - zastrzega się Zieliński. - Przedsięwzięcie zgodnie z przyjętymi założeniami miałoby zostać zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowe wizualizacje stadionu w Szczecinie

Stadion w Szczecinie: Nowe wizualizacje, kolejne zmiany. Żeb...

Trwa przebudowa ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Przebudowa ul. Arkońskiej w Szczecinie. Jak wyglądają prace? [ZDJĘCIA]

Pętla przy hali widowiskowo-sportowej

Arkońska, Szafera, Mierzyn i Krzekowo. Przebudowa z większym rozmachem

W ciągu niemal trzech lat ma powstać nowa szkoła w rejonie ulic Podbórzańskiej i Kredowej. Mimo wybudowania kilka lat temu SP 7 na Warszewie, miejsc dla uczniów nadal brakuje

Nowa podstawówka powstanie na Warszewie [wizualizacje]

Zobacz także: Prezydent Szczecina Piotr Krzystek: Nie możemy wyrzucić do kosza 100 mln zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński