Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Żeromskiego w Szczecinie wypięknieje. Znamy szczegóły trzeciego etapu modernizacji

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Cztery kilometr ścieżek do remontu, kilkadziesiąt nowych ławek i koszy na śmieci, oświetlenie, monitoring - to niektóre z prac, które mają być przeprowadzone w Parku Żeromskiego w Szczecinie. W środę poznaliśmy koncepcję zagospodarowania terenu.

Park Żeromskiego sąsiadujący z Wałami Chrobrego to drugi co do wielkości park na lewobrzeżu Szczecina. Ma ok. 25 hektarów. Od trzech lat trwa jego modernizacja ze szczególnym uwzględnieniem alejek.

- Tak naprawdę to projekt w budżecie obywatelskim zapoczątkował duże zmiany w tym parku - mówi Paweł Adamczyk, dyrektor szczecińskiej komunalki.

Do tej pory zmodernizowano dwie mniejsze części kompleksu. Teraz pora na największą, o powierzchni pond 14 tys. metrów kwadratowych.

Remont obejmie m.in:

  • przywrócenie pierwotnego układu osi kompozycyjnych,
  • modernizację alejek z użyciem przepuszczalnej nawierzchni mineralnej,
  • usunięcie starych nawierzchni,
  • ustawienie 56 ławek oraz 28 koszy na śmieci,
  • wymianę i rozbudowę instalacji oświetlenia parku z wykorzystaniem energooszczędnych opraw typu LED,
  • budowę systemu monitoringu wizyjnego.

Park, na którego części przed laty znajdował się cmentarz, jest od nadzorem konserwatora zabytków. Dlatego Wojewódzki Konserwator wydał rok temu zalecenia dotyczące przyszłych prac. To ochrona zabytkowej zieleni, utrzymanie układu kompozycyjnego oraz zachowanie istniejącego układu oraz wymiaru wnętrz parkowych i placów ze szczególną ochroną zabytkowej kompozycji.

Zobaczcie jak wyglądał na początku XX wieku. Zdjęcia ze zbiorów Emila Szwechłowicza Pierwszy zalążek obecnego parku powstał w 1721, kiedy w rejonie obecnych ulic Kapitańskiej i Storrady utworzono cmentarz ewangelicki dla mieszkającej w Szczecinie mniejszości francuskiej. W 1802 z uwagi na nowe prawo, zabraniające chowania zmarłych w kościołach i na przykościelnych cmentarzach, wydzielono za Bramą Królewską, pomiędzy Fortami Leopold i Wilhelm (w rejonie obecnych ulic Malczewskiego i Matejki), cmentarz miejski (nazwany Grabowskim). W 1900 roku decyzją władz miasta cmentarze Francuski i Grabowski zostały zlikwidowane, a w ich miejscu utworzono obecny park. Zobacz więcej zdjęć>>>Zobacz także: Bilety na koncert Jimka sprzedały się w niecałą godzinę! To rekord!!!

Tak kiedyś wyglądał park Żeromskiego w Szczecinie. Zobacz st...

- W drugim półroczu chcemy ogłosić przetarg na wykonawcę. Mamy nadzieję, że uda nam się wybrać i zawrzeć umowę z dobrym wykonawca, bo wymagania dla takiej przestrzeni są duże - dodaje dyr. Adamczyk

Radni chcieli wiedzieć, kiedy przyjdzie czas na inne elementy parku.
- Kiedy uruchomiona zostanie fontanna, kiedy znikną plastikowe toalety, a zastąpią je taki, co będą pasowały do tego historycznego miejsca - pytał radny Przemysław Słowik.

Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, bo Wojewódzki Konserwator Zabytków czeka na dokument dotyczący rysu historycznego wszystkich elementów parku. To m.in. inwentaryzacja zieleni.

- Rys historyczny wszystkich elementów parku jest potrzebny, bo na jego podstawie można zdecydować jakie elementy do parku można jeszcze wprowadzić - wyjaśniała Monika Adamkiewicz, inspektor ochrony zabytków.

Michał Przepiera zapewnił, że miasto chce rewitalizować park, choć nie na wszystko od razu znajdą się pieniądze.
- Fontanna mogłaby być taką wisienka na torcie - podsumował.

Pierwsze dwa etapy rewitalizacji parku zakończyły się w 2019 r. Wyremontowano sześć alejek, w tym biegnąca równolegle do ulicy Malczewskiego, usunięto starą nawierzchnię, zamontowano 30 ławek oraz 16 koszy na śmieci, wykonano nową nawierzchnię z kostki granitowej w rejonie pompy oraz w miejscach usytuowania ławek. Koszt prac to prawie 1,5 mln zł brutto.

Zdjęcie ilustracyjne.

Hamaki miejskie i leżaki dla Szczecina. Gdzie będą się znajd...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński