Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Jurajski w regionie? W Podgrodziu mogą pojawić się dinozaury

Piotr Jasina
To jedna z koncepcji parku dinozaurów w Podgrodziu.
To jedna z koncepcji parku dinozaurów w Podgrodziu.
Jest pomysł stworzenia w Podgrodziu obok Nowego Warpna parku dinozaurów. Może to być hit nie tylko turystyczny, także edukacyjny. W Niemczech takie parki funkcjonują, i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Jest pomysł, jest doskonałe miejsce, jest także szansa na pozyskanie pieniędzy na budowę parku dinozaurów z funduszy zewnętrznych. Choć sami pomysłodawcy o parku nie chcą zbyt chętnie mówić.

- Rzeczywiście wymyśliliśmy projekt pod nazwą "Śladami przeszłości w Podgrodziu", Edukacyjny Park w Centrum Edukacji, Integracji i Rehabilitacji - przyznaje Beata Golisowicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Łukasiewicza w Policach. Zastrzega natychmiast, że z koncepcją parku niedawno zapoznał się zarząd powiatu. Dlatego trudno mówić na tym etapie o jakichkolwiek decyzjach.

W każdym razie chodzi o wykorzystanie terenów Podgrodzia, położonego obok Nowego Warpna. Podgrodzie w części należy do Zespołu Szkół, i funkcjonuje jako gospodarstwo pomocnicze polickiej placówki. Szkoła posiada tu domki, bardzo nowoczesną stołówkę, 2 sale, korty tenisowe, są boiska wybudowane w ramach programu Orlik 2012. Przede wszystkim jednak jest tu stary park w znacznej części należący do szkoły. Teren przylega do Zalewu Szczecińskiego i Puszczy Wkrzańskiej.

Trudno szkole było wykorzystać w pełni Podgrodzie, w którym ma do dyspozycji kilkanaście hektarów gruntów. Park dinozaurów to wręcz znakomity pomysł, by to zrobić. Park leśny, wody Zalewu, naturalne ścieżki, doskonale się do tego nadają. Mało tego, w Policach produkowane są zwierzęta z czasów prehistorycznych.

Koncepcja architektoniczna już jest. Powstała nawet makieta parku dinozaurów. Z pomysłem zapoznał się również zarząd powiatu polickiego (szkoła podlega pod starostę). Przedstawiciele powiatu i dyrekcja szkoły odbyli nawet rekonesans do Niemiec, by zobaczyć taki park, jak funkcjonuje.

                                     Podziel się tą wiadomością ze znajomymi na facebook'u:                                     

- Rzeczywiście widzieliśmy Dinopark u naszych zachodnich sąsiadów, rozmawialiśmy z gospodarzami obiektu - powiedział Andrzej Bednarek, wicestarosta policki odpowiedzialny za oświatę w powiecie. - Robił wrażenie. Powstał kilkanaście lat temu. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży i dorosłych. Dlatego pomysł stworzenia podobnego w Podgrodziu bardzo nas zainteresował. To istotnie może być magnes, impuls turystycznego rozwoju Podgrodzia i gminy Nowe Warpno, doskonały sposób na przyciągnięcie ludzi z regionu, Niemców itd.

W Podgrodziu realizacja pomysłu jest o tyle ułatwiona, iż można w naturalny sposób wykorzystać otoczenie, park, wody Zalewu, by pokazać historię ewolucji. Wystarczy dostosować ścieżki, zaprogramować szlak ewolucji. Koncepcja obejmuje też pawilon naukowy, muzeum geologiczne, prezentacje rzeczywiste i multimedialne. Park to w gruncie rzeczy miasteczko edukacyjno-rozrywkowe. Dopełnieniem części edukacyjnej ma być rozrywkowa, place zabaw, punkty gastronomiczne.

Dyrektor Zespołu Szkół nie chciała podawać żadnych dat, szczegółów.

- To jest pomysł, mamy koncepcję architektoniczną, ale decyzję ostateczne podejmować będzie zarząd powiatu - wyjaśniła.

Starosta nie ukrywał, iż pomysł jest na tyle nowy, iż trudno cokolwiek precyzować.

- Rozglądamy się za partnerami, rozważmy możliwości sfinansowania projektu z funduszy zewnętrznych, myślimy o ewentualnych partnerach ze strony niemieckiej - dodaje Bednarek.

Z naszych informacji wynika, iż projekt może być sfinansowany z programów unijnych nawet w 80 procentach. Na początek, by stworzyć park dinozaurów ze ścieżką edukacyjną, zakupić około 100 figur zwierząt, wytyczyć szlaki, stworzyć zaplecze techniczne i gastronomiczne, trzeba mieć około 1 mln euro.

Powiat nie może jedna zwlekać z decyzją. Pomysł bowiem jest świetny, i może być podchwycony przez innych. Warto więc szybko przygotować projekt, i zabiegać o fundusze.

GS24 znajdziesz także na

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński