Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paprykarz szczeciński z wioski za Koszalinem na liście produktów tradycyjnych

mg
Paprykarz od 13 grudnia jest na liście produktów regionalnych.
Paprykarz od 13 grudnia jest na liście produktów regionalnych. Fot. Marcin Bielecki
Od 13 grudnia br. paprykarz szczeciński i szczecińskie paszteciki są umieszczone na "Liście produktów tradycyjnych" prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoda tylko, że "szczeciński" paprykarz produkowany jest w malutkiej wiosce pod malutkim Sianowem między Koszalinem a Słupskiem… Ze Szczecinem, tyle ma dzisiaj wspólnego co nosorożec z "atlasem fauny Puszczy Białowieskiej".

Receptura paprykarza szczecińskiego powstała w 1965 roku podczas dalekomorskich połowów. Początkowo jego głównym składnikiem było mięso z różnych gatunków afrykańskich ryb, pulpa pomidorowa sprowadzana z Bułgarii, Węgier i Rumunii, ostra afrykańska papryczka - pima, warzywa i przyprawy.

Co innego paszteciki. Pani Bogumiła Pogańska, której firma produkuje kultowe paszteciki jest ze Szczecina jak najbardziej i jak najbardziej w Szczecinie można tego specjału spróbować.

Historia pasztecika szczecińskiego sięga końca lat 60-tych XX wieku. Ówczesna Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała w 1969 roku z "radzieckiego demobilu" maszynę służącą do wyrabiania "pierożków". W radzieckich jednostkach wojskowych służyła w razie nagłej potrzeby do wyżywienia żołnierzy. Fabryczna nazwa maszyny to "Avtomat do prigotowlienia pirożkow".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński