Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paproć obok wanny

syl, 14 października 2004 r.
Jeśli ktoś jest szczęśliwy posiadaczem łazienki z oknem, koniecznie powinien wstawić do niej kwiaty doniczkowe.

Rośliny przede wszystkim potrzebują promieni słonecznych. Jeśli więc nasza łazienka ma okno, możemy wstawić do niej kwiaty doniczkowe.

Dobrze dobrane szybko się odwdzięczą - będą nie tylko pięknie rosły, ale także dodadzą temu zimnemu z natury pomieszczeniu trochę ciepła. Jeśli okno nie jest duże, a tak z reguły w łazienkach bywa, warto zamontować dodatkowo tradycyjne świetlówki lub tzw. lampy kompaktowe. I ostatnia wskazówka - pamiętajmy, że roślinom szkodzą rozpylane kosmetyki.

Dlatego trzeba ustawiać je tak, by nie docierały do nich dezodoranty, lakiery i perfumy.

Skrzydłokwiat

- to piękna, mało wymagająca roślina. Potrzebuje dużo wilgoci przez cały rok. Latem powinien stać w półcieniu, trzeba go wtedy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Zimą trzeba mu znaleźć możliwie najjaśniejsze miejsce.

Kalatea

- ma ozdobne, aksamitne liście. Lubi stać w miejscu cienistym, a gdy pojawiają się nowe liście bardzo ważna jest duża wilgotność powietrza. Podlewać trzeba ją regularnie, letnią, najlepiej miękką wodą. Zimą temperatura nie może spaść poniżej 16-18 st. C.

Paprotka

- pochodzi z rejonów tropikalnych więc lubi ciepłe, wilgotne powietrze. Wymaga ciągłego zraszania i regularnego podlewania - latem obficie, 2-3 razy w tygodniu, zimą - raz w tygodniu. Dobrze pielęgnowana może w ciągu roku podwoić swoją wielkość.

Rafidofora

- ma nieco skórzaste, zielono i żółto nakrapiane liście o sercowatym kształcie. Lubi dość jasne stanowiska. Podlewamy ją latem kilka razy tygodniowo, zimą wodę ograniczamy. Jeśli stoi w ciepłym pomieszczeniu lubi zraszania.

Papirus

- najlepiej postawić go na oknie wschodnim lub północnym. Wymaga mokrego podłoża i codziennego zraszania. Doniczkę można postawić w wodzie. W okresie wegetacji, czyli latem, rośnie szybko. Zimą należy go trzymać z daleka od grzejników.

Figowiec pnący

- Lubi cień, nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. W lecie zraszamy go codziennie, zimą co dwa dni. Przy intensywnym centralnym ogrzewaniu - także każdego dnia. Jest odporny na niskie temperatury. Nie lubi suchego, gorącego powietrza.

Łosie rogi

- to jeden z gatunków paproci. Lubi spryskiwanie 1-2 razy w tygodniu i dość wysoką temperaturę - zimą nie może spaść poniżej 15 st. C. Między kolejnymi podlewaniami dobrze jest pozwolić ziemi przeschnąć. Lubi dużo światła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński