Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie już działa

Alina Konieczna
Profesor Waldemar Żarski z Uniwersytetu Wrocławskiego jest rektorem PWSZ. Dzisiaj prowadził zajęcia z leksykologii i leksykografii.
Profesor Waldemar Żarski z Uniwersytetu Wrocławskiego jest rektorem PWSZ. Dzisiaj prowadził zajęcia z leksykologii i leksykografii. Fot. Radek Koleśnik
Nabór do PWSZ rozpoczął się dopiero 5 października, po otrzymaniu oficjalnej zgody z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do tej pory na pierwszy rok szkoła przyjęła 40 osób.

- Rekrutacja potrwa do końca listopada - informuje prorektor Jan Kuriata. - Czekamy na przyszłych studentów, którym proponujemy studia na atrakcyjnych kierunkach, w dobrych warunkach, a przede wszystkim za darmo.

PWSZ ma siedzibę w budynku przy ul. Leśnej 1, gdzie dotąd mieściły się: Zespół Kolegiów Nauczycielskich oraz Policealne Studium Medyczne. Te placówki będą stopniowo wygaszane, aż ostatni słuchacze ukończą naukę.

PWSZ proponuje naukę na trzech kierunkach. Filologia oferuje: język angielski z niemieckim, niemiecki z angielskim oraz francuski z angielskim, jest także język francuski w biznesie i turystyce. Kolejny kierunek to filologia polska - tu są do wyboru dwie specjalności - język polski z komunikacją medialną oraz polski z wiedzą o bibliotekoznawstwie. I wreszcie trzeci kierunek - pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna.

Inauguracja roku akademickiego w nowej uczelni jest zaplanowana na 16 listopada. Studentów będą uczyć nie tylko wykładowcy miejscowi, ale także naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego, Wrocławskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Na razie jestem po dwóch wykładach i nie rozczarowałem się - powiedział nam Maciej Lipski z Darłowa, student pierwszego roku filologii polskiej. - A jak będzie dalej, zobaczymy.

Elwira Sawosz z Przystaw w gminie Malechowo informacje o szkole znalazła w internecie i skorzystała z oferty. - W pierwszej chwili zdecydowałam się na filologię polską, jednak chyba przeniosę się na pedagogikę - stwierdziła. - Dla mnie ważne jest to, ze mogę studiować za darmo, a na dodatek szkoła zaproponowała mi akademik oraz wyżywienie. Za miejsce w akademiku płacę miesięcznie 150 złotych, całodzienne wyżywienie przez cały miesiąc będzie mnie kosztować 310 złotych. W sumie wyjdzie 460 złotych, o wiele mniej niż wynajmując stancję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński