MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panorama oblężonego Szczecina w Galerii z Gryfem na Zamku

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Materiały prasowe
Panorama oblężonego Szczecina to kolejny eksponat prezentowany w ramach galerii online – Galerii z Gryfem na Zamku Książąt Pomorskich.

Miedzioryt powstał w 1696 roku na podstawie rysunku z roku 1659 sporządzonego przez szwedzkiego kwatermistrza Erika Johnsona Dahlbergha. Jest to jedno z kilku przedstawień Szczecina (będącego ówcześnie w rękach szwedzkich), ukazujących obraz walk i oblężenie miasta przez połączone wojska cesarskie i elektora Brandenburgii w okresie od 29 września do 16 listopada 1659 roku. Rycina została opublikowana przez wydawnictwo Christopha Riegla w Norymberdze w dziele Samuela Pufendorfa De rebus a Carolo Gustavo dopiero w 1696 roku po zakończeniu działań wojennych.

Miedzioryt Dahlbergha dokumentował i gloryfikował obronę twierdzy szczecińskiej przez Szwedów, którzy ostatecznie w tym starciu odnieśli zwycięstwo.

Na pierwszym planie wyeksponowano nieistniejące wzniesienie, z którego to rzekomo utrwalono obraz bitwy. Samo miasto ukazane jest na tle rozległej, płaskiej równiny pokrytej gruntami ornymi. W głębi za rozlewiskami Odry, horyzont przesłania obszar Puszczy Goleniowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński