Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pańka kontra Koś. Jak to między kobietami

mdr
Urszula Pańka z PO została Pełnomocnikiem ds. Równego Traktowania w radzie miasta Szczecina. - Wyznaczył mnie przewodniczący rady Jan Stopyra - tłumaczy i dodaje: - Decyzję mam na piśmie. Nie zgadza się z tym Ewa Koś z SLD (radna sejmiku samorządowego.

Otrzymaliśmy oświadczenie Ewy Koś, która mówi o "samozwańczej pełnomocniczce.

Powołanie pełnomocniczki jest niezwykle cenną inicjatywą, która powinna się odbyć w konsultacji z organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w ten temat - tłumaczy Ewa Koś. - Partia Zieloni 2004 od lat czynnie uczestniczy w pracach i projektach krajowych i europejskich związanych z polityką równości i anty dyskryminacji szeroko pojętej, eliminacji stereotypów oraz zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym - co jest warunkiem demokratycznego społeczeństwa. Niestety, wciąż istnieje u nas małe zrozumienie potrzeb zrównania praw dla grup narażonych na wykluczenie społeczne bądź narażonych na niekorzystne działanie stereotypów, dlatego też tak ważne jest opisanie obszarów życia społecznego, w których zasada równości może być łamana, jak też przedstawienie sposobów zagwarantowania tejże równości. Obawiam się, że ostatnie wydarzenia poważnie nadszarpną powagą działań, jako że sprawa, która od kilku dni bulwersuje opinię publiczną Szczecina, to tryb i sposób, w jaki inicjatywa powołania pełnomocnika/pełnomocniczki Prezydenta miasta Szczecina wraca na łamy życia publicznego.

W przysłanym oświadczeniu pisze:

Wspomnieć należy o kilku aspektach tej sprawy:

1. Temat powołania pełnomocnika/pełnomocniczki był gorąco dyskutowany w środowiskach kobiecych w latach 2007 - 2008, doprowadzając de facto do skłócenia tego środowiska. Powodem niesnasek była rosnącą liczba kandydatek politycznie dążących do objęcia przyszłej funkcji. Sprawa utknęła na etapie ustalania potencjalnych kandydatur, a osoby przygotowujące projekt zostały od niego odsunięte.

2. Brak było konsultacji z organizacjami pozarządowymi i środowiskami zaangażowanymi w tematy równościowe (np. organizacjami zajmujących się problemami niepełnosprawnych, LGBTQ, seniorów itp. innych wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem) zarówno wcześniej, jak i teraz, gdy sprawa pełnomocniczki ponownie zostaje nagłośniona.

3. Tryb ogłoszenia i nagłośnienia pełnomocniczki Rady (?) miasta Szczecina zaprezentowany w minionych dniach świadczy o powierzchownym rozumieniu idei samorządności oraz wynikających z niej praw i obowiązków przez radnych Platformy Obywatelskiej, którzy pragną tematykę równości wykorzystać do nagłośnienia swojej aktywności, a nie zaimplementowania konkretnych działań i programów we wszystkich aspektach życia: politycznym, społecznym i kulturowym.

4. Bez ustalenia budżetu nie da się realizować działań równościowych i ten temat priorytetowo powinien znaleźć się na wokandzie sesji organów samorządowych. Brak środków spowoduje, że działania równościowe będą z góry skazane na niepowodzenie.

5. Osobę/ jednostkę/ wydział ds. równego traktowania albo równego statusu kobiet i mężczyzn albo przeciwdziałania dyskryminacji (jakkolwiek to nazwiemy) można powołać na różnych szczeblach samorządu - taką pełnomocniczkę może powołać prezydent Szczecina (będzie wtedy szczebel wykonawczy) oraz może być powołana przez wojewodę (szczebel administracji rządowej regionalnej) lub marszałka województwa - wówczas odpowiadałaby za politykę równościową na szczeblu całego województwa, śledziła prace sejmiku, promowała projekty równościowe itp.

6. Można się oprzeć na dyrektywach unijnych: Rada Gmin i Regionów Europy w ramach 5 Wspólnotowego Programu Działania na rzecz Równości Kobiet i Mężczyzn opracowała Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn, adresowaną do samorządów lokalnych i regionalnych w Europie. Podpisanie Karty jest wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasad równości kobiet i mężczyzn, a także deklaracją wdrażania zobowiązań z niej wynikających. Niestety, do tej pory Karta istnieje u nas tylko w świecie wirtualnym.

7. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przy tak wywołanym temacie, z postanowieniami i zaleceniami Europejskiej Karty Równości radni zaznajomią się w przyśpieszonym trybie i że zostanie bezzwłoczne przyjęta przez samorządy w celu użycia swoich kompetencji i wpływów do osiągnięcia większej równości w lokalnej społeczności.

Teraz ruch należy do Urszuli Pańki. Czekamy na jej oświadczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński