Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pani burmistrz nie każdemu się podoba. Będzie referendum

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Anna Gibas została burmistrzem w niecodziennych okolicznościach. W wyborach zdobyła o jeden głos więcej od Jana Prościaka. Później sąd unieważnił jeden głos i o wyborze zadecydowało losowanie
Anna Gibas została burmistrzem w niecodziennych okolicznościach. W wyborach zdobyła o jeden głos więcej od Jana Prościaka. Później sąd unieważnił jeden głos i o wyborze zadecydowało losowanie Tadeusz Surma
W niedzielę, 6 listopada odbędzie się referendum w sprawie odwołania Anny Gibas ze stanowiska burmistrza gminy Dobrzany

Gmina Dobrzany podzielona jest na dwa obozy od lat. W poprzedniej kadencji władzę sprawowali tam zwolennicy Jana Prościaka, w obecnej kadencji są to osoby popierające Annę Gibas. W ostatnich wyborach samorządowych, dwa lata temu, Gibas pokonała Prościaka w walce o fotel burmistrza, a o wyniku zadecydowało losowanie, ponieważ sąd uznał, że oboje mieli identyczne poparcie w głosowaniu mieszkańców. Po przejęciu rządów przez Annę Gibas natychmiast pojawiły się informacje, że jej polityczni przeciwnicy będą chcieli doprowadzić do usunięcia jej z fotela burmistrza.

W Dobrzanach powstała grupa, która postawiła sobie za cel doprowadzenie do referendum w sprawie odwołania Anny Gibas. I ten cel zrealizowała. Zebrała ona odpowiednią liczbę podpisów w tej sprawie i komisarz wyborczy w Szczecinie Jacek Szreder wyznaczył referendum na 6 listopada tego roku.

Przeciwnicy burmistrz uważają, że źle zarządza gminą. Jako jeden z poważniejszych zarzutów wymieniają likwidację jednej z dwóch przychodni w Dobrzanach. Anna Gibas odpiera zarzuty twierdząc, że gmina niewiele korzystała na dzierżawie budynku przy ulicy Świerczewskiego 22 firmie, która prowadziła tam przychodnię do 30 czerwca 2016 roku, a nowa umowa, z inną spółką wybraną niedawno w przetargu, jest korzystniejsza finansowo.

Referendum w sprawie odwołania Anny Gibas ze stanowiska burmistrza gminy Dobrzany odbędzie się w niedzielę, 6 listopada tego roku. Żeby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział 30 procent uprawnionych do głosowania. To będzie kolejne takie referendum w Dobrzanach. W 2004 r. mieszkańcy zdecydowali o odwołaniu burmistrza Krzysztofa Remiasza.

Zobacz także: Jak naczelnik Tadeusz Kawczak namawiał urzędników do złamania prawa

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński