Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pandemia i wojna na Ukrainie. Statystycy sprawdzili, jak radzą sobie przedsiębiorcy w naszym regionie

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Mniejsze inwestycje w budownictwie i handlu detalicznym, ale za to utrzymanie poziomu z zeszłego roku w usługach, przetwórstwie przemysłowym i handlu – tak przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego oceniają wpływ pandemii i wojny na Ukrainie na ich firmy w kwietniu tego roku.

O wpływie, jaki na nasz region wywierają najważniejsze wydarzenia na świecie, pisaliśmy w naszej gazecie wiele razy. Teraz nadarzyła się jednak okazja, by przyjrzeć się temu, jak wygląda to w statystyce i jak patrzą na to sami przedsiębiorcy. Główny Urząd Statystyczny od kwietnia 2020 roku monitoruje, jak wpływa na pięć sektorów gospodarki pandemia Covid-19. Po dwóch latach przedsiębiorcy nie uznawali w kwietniu, że wirus może znacząco zakłócać pracę ich firm. Co więcej, odsetek ten znacząco wzrósł w ciągu zaledwie miesiąca (wśród podmiotów działających w przetwórstwie przemysłowym o prawie 20% procent).

W kwietniu do tych pytań doszły jeszcze te o wojnę na Ukrainie. „Jeżeli aktualna sytuacja wynikająca z pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie utrzymałaby się przez dłuższy czas, ile miesięcy Państwa przedsiębiorstwo byłoby w stanie przetrwać?” – tak brzmiało pierwsze pytanie, na które dobrowolnie odpowiadali ankietowani. Najbardziej optymistyczni pod tym względem byli przedsiębiorcy działający w usługach i przetwórstwie przemysłowym. Odsetek przewidujących przetrwanie firmy powyżej 6 miesięcy wyniósł w tych sekcjach odpowiednio: 73,5% i 67,6%. Mniej niż 1 miesiąc przetrwałoby natomiast 7,5% przedstawicieli handlu detalicznego. Tylko przedstawiciele tej branży udzielili takiej mało optymistycznej odpowiedzi.

Zapytani o to, jaki wpływ na działalność firmy w najbliższym czasie będzie miała wojna rosyjsko-ukraińska najczęściej przedsiębiorcy stwierdzali, że wojna na Ukrainie raczej nie będzie miała wielkiego wpływu na ich biznes. Największe obawy były w sektorze budowlanym. Blisko 40 % przedstawicieli tej branży bało się, że konflikt zbrojny może mieć wpływ nawet na stabilność firmy. Wszyscy do największych zagrożeń zaliczali wzrost kosztów (tutaj ponownie przoduje budownictwo), hurtownicy obawiali się ponadto zakłóceń w łańcuchu dostaw. A detaliści zwracali uwagę na spadek sprzedaży, a więc de facto również dochodów.

Wbrew powszechnej opinii z powodu odpływu pracowników (mężczyźni powracający do swojej ojczyzny, by walczyć z agresorem) najbardziej nie ucierpiało budownictwo. Tutaj prym wiedzie przetwórstwo przemysłowe. Gdzie nieco ponad 40% odpowiedzi mówiła o tym, że takie zjawisko zostało przez właścicieli firm zauważone (w budownictwie 30%). W związku z napływem uchodźców statystycy pokazują również napływ pracowników do poszczególnych branż. Połowa sprzedawców detalicznych wykazała, że zatrudniło pracowników z Ukrainy.

GUS podał też informacje o ogólnej sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie. Wzrosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Zmalało bezrobocie, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym było wyższe niż w skali. W marcu w portach morskich województwa zachodniopomorskiego obroty ładunkowe były wyższe niż w lutym oraz wyższe w porównaniu z marcem, ruch pasażerów był większy niż miesiąc wcześniej i większy niż w tym samym miesiącu rok temu. m. Odnotowano też spadek produkcji budowlano-montażowej w skali roku oraz wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania oraz tych, których budowę rozpoczęto, a zwiększyła się liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania w marcu 2022 r. była mniejsza niż tym samym okresie w poprzednim roku.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński