Pamiętają o Janku Stawisińskim. 41. rocznica śmierci górnika z Koszalina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Pamiętają o Janku Stawisińskim. 41. rocznica śmierci górnika z Koszalina
Pamiętają o Janku Stawisińskim. 41. rocznica śmierci górnika z Koszalina Natalia Dec
Mija 41 lat od śmierci Janka Stawisińskiego podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". W Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę.

W katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odprawiono mszę świętą upamiętniającą koszalińskiego górnika, następnie złożono kwiaty przy obelisku upamiętniającym Janka Stawisińskiego w parku obok placu Zwycięstwa, by na koniec, na cmentarzu komunalnym, złożyć kwiaty na jego grobie.

Tymczasem w koszalińskim "elektroniku" (Zespół Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta), czyli placówce, do której uczęszczał J. Stawisiński, zaplanowano poświęcone mu dni pamięci. W poniedziałek i wtorek, budynku przy ul. Jedności 9, w ramach akcji "Historie prawdziwe - twarzą w twarz" odbędą się rozmowy zaproszonych gości z uczniami o stanie wojennym, o pacyfikacji w kopalni wujek, czy roli IPN. W budynku przy ul. Wańkowicza 26 przeprowadzone zostaną zaś prezentacje i panele dyskusyjne na temat piosenek z okresu stanu wojennego oraz wystawa - na podstawie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej - dotycząca tamtych wydarzeń. W środę 25 stycznia, dokładnie w rocznicę śmierci Jana Stawisińskiego, w godzinach 8.00-10.00 w Kinie Kryterium odbędzie się, skierowana dla uczniów ZS9 - projekcja filmu "Janek z kopalni Wujek - górnik z Koszalina", a następnie spotkania z twórcami, w tym z Michałem Mrozem, aktorem wcielającym się w główną rolę.

Przypomnijmy, że Jan Stawisiński w wieku 19 lat wyjechał z Koszalina do Katowic, do pracy w kopalni "Wujek". Po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w proteście w kopalni, w której pracował. 16 grudnia 1981 r. został postrzelony w głowę przez pluton specjalny ZOMO, który pacyfikował strajk w kopalni. Był jednym z dziewięciu zamordowanych wówczas górników. Przez 40 dni konał w szpitalu w Katowicach - Ochojcu. Przytomności już nie odzyskał, zmarł 25 stycznia 1982 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pamiętają o Janku Stawisińskim. 41. rocznica śmierci górnika z Koszalina [ZDJĘCIA, WIDEO] - Głos Koszaliński

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gość wczoraj 22:48

dobrze wyszkolony przez SB i WUML
A
Andrzej
22 stycznia, 18:51, Andrzej.:

Szkoda że z uczniami nie spodka się ktoś z uczestników tych wydarzeń dowiedzieli by się prawdy.

Pisowcy doprowadzili policję do poziomu komunistycznego ZOMO a prostych ludzi wykorzystuja jak solidarność wtedy.

22 stycznia, 18:57, Gość:

Andriej waniajesz putinem jak wiadro onuc

Putinem to Kaczyński Ziobro i reszta ich pachołków śmierdzą przecież doszli do władzy dzięki pomocy rosyjskich służb.

G
Gość
Możecie sobie szczekać, w d... "patrioci", którzy nawet wysłowić się bez błędu po polsku nie potraficie. Ciemnoto pierniczona! Pojechał goowniarz bez wykształcenia zarobić sobie, bo "na kopalni" dobrze płacili, ale zamiast robić to, co umie, czyli [wulgaryzm] fizycznie, poszedł sobie poszumieć w manifestacji strajkowej. Podjął się ryzyka i niestety zapłacił za to najwyższą cenę. Guzik wiecie, co tam się działo. Nie widzieliście jak górnicy z rozgrzanymi do czerwoności prętami rzucali się na służby, z zamiarem zabicia funkcjonariuszy, którzy zostali tam wysłani. Wysłani na rozkaz, bez zamiaru zrobienia komuś krzywdy. Nie byliście tam, guzik wiecie.
G
Gość
Cześć Pamięci, RIP
G
Gość
TVNiet i Tusk - nie zamkniecie nam ust
G
Gość
Co za paradoks, współcześnie PiS-komuniści robią film o ofiarach PZPR. https://www.polityka.pl/archiwumpolityki/1869962,1,tu-nasze-radio.read
G
Gość
czerwona Zaraza dzisiaj znowu POdnosi swoje ruskie głowy, morduje, pluje nienawiścią, szczuje i POdżega do wojny
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie