Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Padł rekord oddanych głosów na budżet obywatelski w Świnoujściu

Stefan Andrzejewicz
Sprawdzaniem głosów pod względem formalnym zajmują się pracownicy Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta w Świnoujściu
Sprawdzaniem głosów pod względem formalnym zajmują się pracownicy Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta w Świnoujściu BIK
Ogromne zainteresowanie propozycjami do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Niebawem okaże się, które z dwudziestu wniosków trafią do realizacji. Będzie ich pięć.

Trwa jeszcze weryfikacja głosów oddanych na Budżet Obywatelski 2016. Po jej zakończeniu będzie wiadomo, które projekty zgłoszone przez mieszkańców będą zrealizowane w przyszłym roku w Świnoujściu. Oddano ich aż 11247. Dla porównania w ubiegłorocznym głosowaniu mimo iż projektów było więcej wpłynęło 8985 głosów, z czego 7427 było ważnych.

- Mając doświadczenie z ubiegłego roku, spodziewaliśmy się dużego zainteresowania - przyznaje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Duża w tym zasługa osób, które złożyły projekty do Budżetu Obywatelskiego 2016. Wiele z nich przeprowadziło prawdziwą kampanię promującą ich wnioski. To doskonale pokazuje, że nasi mieszkańcy identyfikują się z miastem, w którym żyjemy, i że zależy im na jego rozwoju.

Zasady Budżetu Obywatelskiego propagowało również Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście.

- Spotykaliśmy się z mieszkańcami zarówno lewo-, jak i prawobrzeża miasta, organizowaliśmy mobilne punkty informacyjne, informacje systematycznie pojawiały się również w regionalnych i lokalnych mediach, którym dziękujemy za pomoc w tej kwestii - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. - W związku z tym, że głosować mogli mieszkańcy już od 13 roku życia, informacje o budżecie trafiły również do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Ile w tym roku będzie ważnych głosów, okaże się po zakończeniu weryfikacji.

- Termin głosowania minął w poniedziałek - mówi Robert Karelus. - W pierwszym etapie policzyliśmy, ile w ogóle wpłynęło głosów. Teraz sprawdzamy, czy wszystkie spełniają regulaminowe wymogi. Dopiero wtedy będziemy mogli podać, które projekty zdobyły największe poparcie i będą realizowane w przyszłym roku.

Na karcie do głosowania, oprócz imienia i nazwiska, numeru oraz nazwy projektu, trzeba było podać adres zamieszkania i numer PESEL. Do tego oczywiście datę oddania głosu i podpis. Ważne jest również to, że jedna osoba mogła oddać tylko jeden głos.

Zgodnie z regulaminem oficjalne wyniki głosowania zostaną ogłoszone na przełomie września i października. Sprawdzaniem głosów, pod względem formalnym, zajmują się pracownicy Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta.

- Głosów jest tak dużo, że trudno obecnie podać konkretną datę ogłoszenia wyników. Staramy się, aby weryfikacja zakończyła się jak najszybciej, ale trzeba mieć na uwadze, że sprawdzenie każdej z ponad 11 tysięcy kart do głosowania, wpisanie do programu każdego numeru PESEL, wymaga czasu - tłumaczy Karelus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński