Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent z własnym kontem. Historię medyczną sprawdzisz przez internet

Paulina Targaszewska
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja internetowa, dzięki której każdy otrzyma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych.
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja internetowa, dzięki której każdy otrzyma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych. Archiwum
Jesienią uruchomione zostanie Internetowe Konto Pacjenta. Znajdą się na nim m.in. informacje o wystawionych receptach czy historia leczenia - zarówno refundowanego przez NFZ, jak i prywatnego.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja internetowa, dzięki której każdy otrzyma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych. Nie trzeba więc będzie już nosić ze sobą wyników badań, wypisów ze szpitala czy recept. To wszystko ma znajdować się w IKP.

- Posiadanie konta w IKP będzie dobrowolne - mówi Marta Błędowska z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które wprowadza IKP. - Każdy będzie mógł je założyć, lecz nie będzie obowiązkowe. Dla osób, które nie będą posiadały IKP, korzystanie z systemu ochrony zdrowia pozostanie takie samo jak obecnie, z uwzględnieniem pewnych zmian np. obecne blankiety recept zostaną zamienione na wydruk informacyjny szczegółów recepty wraz z kodem paskowym, umożliwiającym farmaceucie dostęp do elektronicznej recepty.

Do swojego konta w IKP będziemy się logować za pomocą loginu i hasła. Osoby, które dysponują elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym ePUAP, będą mogły uzyskać login i hasło do swojego IKP przez internet, zaś pozostałe osoby przez internet będą mogły złożyć wniosek, a w specjalnie wyznaczonych punktach - po potwierdzeniu tożsamości - odbiorą login i hasło.

- W IKP pacjent będzie mógł m.in. obejrzeć swoje recepty, skierowania i zlecenia - zrealizowane jak i pozostające do zrealizowania, zarządzać swoim elektronicznym skierowaniem - tj. zapisać się na świadczenie do wybranego świadczeniodawcy bądź zrezygnować z zapisanej kolejki - wymienia Marta Błędowska. - Będzie mieć również wgląd w swoją historię choroby, będzie mógł zamówić przez internet swoją dokumentację medyczną np. w celu przygotowania jej do kolejnej wizyty, prowadzić dziennik wpisów własnych oraz kalendarz wizyt, czy złożyć deklarację POZ.

Pojawia się pytanie, czy IKP to nie to samo co uruchomiony w ubiegłym roku Zintegrowany Informator Pacjenta? W ZIP-ie także mamy dostęp do historii swojej choroby i kosztów leczenia. IKP ma gromadzić jednak szerszy zakres informacji.

- IKP będzie aplikacją wspierającą pacjenta w korzystaniu z systemu ochrony zdrowia, niosącym za sobą szereg udogodnień. W ZIP dostępne są dane dotyczące świadczeń refundowanych przez NFZ. W IKP gromadzone będą również dane od prywatnych świadczeniodawców - tłumaczy Marta Błędowska. - Pacjent podczas korzystania z IKP będzie mógł sprawdzić szczegółowe dane z ZIP w kontekście informacji o udzielanych refundacjach przez NFZ.

Internetowe Konto Pacjenta będzie osobnym serwisem. Ma działać jako część kompleksowego systemu P1. Pacjent na swoim koncie widzieć będzie zdarzenia medyczne, dokumenty i inne informacje wprowadzane do systemu P1 w jego kontekście przez lekarza, czy innego pracownika medycznego. Sam jednak także będzie mógł dokonywać wpisów własnych, czy informacji o krytycznych danych ratunkowych, które z kolei będą widoczne dla lekarzy w aplikacjach, z których będą korzystać. Dodatkowo IKP udostępniać będzie pacjentowi elektroniczny kanał komunikacji z lekarzem poprzez wysyłanie i odbieranie elektronicznych wiadomości. IKP ma zostać uruchomione na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński