Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent ma swoje prawa, lekarz też

pal
Podczas telefonicznego Marii Matusiak, rzecznika praw pacjentów przy Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasie Chorych, i Dariuszem Lewińskim, wicedyrektorem Departamentu Informacji i Informatyki ZRKCh Czytelnicy pytali przede wszystkim o zakres usług przysługujący im w podstawowej opiece zdrowotnej i u specjalistów.

* Od kilku miesięcy leczę się u lekarza kardiologa. Po wizycie otrzymuję od niego spis badań, które należy wykonać z zaleceniem, aby skierowanie na te badania wydal lekarz rodzinny. Lekarz rodzinny nie chce dać tych skierowań. Kto więc powinien je wystawić?
- Jeżeli pacjent znajduje się pod stałą opieką lekarza specjalisty to właśnie ten lekarz, widząc wskazania medyczne, zobowiązany jest do wystawienia skierowań. W tej sytuacji lekarz rodzinny nie ma obowiązku wystawiania skierowań na badania zalecane przez specjalistów.

* Jestem osobą w podeszłym wieku, mającą powikłania cukrzycowe. Nie zawsze dobrze się czuję. Czy możliwe jest, by lekarz rodzinny odwiedzał mnie w domu?
- Tak, oczywiście. Lekarz rodzinny ma w zakresie swych obowiązków również wizyty w domu chorego.

* Żona jest po zabiegu onkologicznym. Lekarz operujący poinformował ją o konieczności okresowego wykonywania badań mammograficznych, ale lekarz prowadzący nie widzi takiej potrzeby. Co w tej sytuacji możemy zrobić?
- Decyzje o metodach leczenia podejmuje lekarz prowadzący na podstawie swojej wiedzy. On też ponosi za swe decyzje odpowiedzialność. W przypadku, gdy zalecił badanie mammograficzne, a żona ubezpieczona jest w ZRKCh, lekarz ani ubezpieczona nie ponoszą żadnych kosztów. Gdy jesteśmy niezadowoleni z decyzji lekarza prowadzącego, mamy prawo wyboru innego lekarza zakontraktowanego przez naszą kasę chorych.

* Uzyskałam skierowanie lekarza okulisty na zabieg operacyjny oka - wada refrakcji. Z tego, co wiem, zabieg taki wykonywany jest w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu. Czy mogę uzyskać sfinansowanie operacji przez kasę chorych.
- Zabiegi związane z chirurgią refrakcji wady wzroku są zabiegami ponadstandardowymi, nie finansowanymi z ubezpieczenia podstawowego. Jednakże w szczególnie uzasadnionych przypadkach kasa chorych może pokryć ich koszt. Ostatecznej kwalifikacji wykonania tego zabiegu dokonują lekarze z Kliniki Okulistycznej w Szczecinie, wystawiając stosowne skierowanie. Mając skierowanie należy zgłosić się do kasy chorych po oświadczenie zapłaty. W tym celu oprócz skierowania należy posiadać aktualny dowód ubezpieczenie i numer PESEL.

* Czy będąc ubezpieczonym mam prawo do bezpłatnego usunięcia zęba?
- Tak, u lekarzy stomatologów zakontraktowanych przez pani ubezpieczalnię. Przy tym zabiegu przysługuje również bezpłatne znieczulenie.

* Mam 50 lat i chciałabym wykonać USG narządów rodnych. Czy mogę to wykonać bezpłatnie?
- Tak, pod warunkiem, że potrzebę takiego badania podzieli również pani ginekolog prowadzący. Wówczas wyda Pani skierowanie na to badanie diagnostyczne, wskazując, gdzie je można wykonać. Wówczas to on pokryje koszty tego badania. W przeciwnym wypadku będzie musiała je pani pokryć sama.

* Gdzie mogę się dowiedzieć o adres najbliższego miejsca mojego zamieszkania gabinetu stomatologicznego.
- Takich informacji udzielają pracownicy ZRKCh codziennie od 8 do 17, a w soboty od 9 do 13 pod skróconym numerem telefonu: 94-88.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński