Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci szukają ulgi w bólu

Alina Konieczna
Uporczywy ból jest nie do zniesienia. Osoby, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych, chwytają się różnych sposobów. Często korzystają z telefonicznych porad.

Zakończyła się II edycja funkcjonowania infolinii uruchomionej w ramach programu "Ulga w bólu". Pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalizujących się w leczeniu bólu. Eksperci programu "Ulga w bólu" raz w tygodniu udzielali osobom zainteresowanym porad związanych m.in. z metodami leczenia bólu, doborem właściwych technik czy wyborem możliwości dalszego postępowania w celu łagodzenia bólu.

Lekarze informowali również pacjentów, w jakich placówkach mogą otrzymać kompleksową pomoc.

- Głównym celem uruchomienia bezpłatnej infolinii było dotarcie bezpośrednio do chorych i ich rodzin oraz udzielenie im pomocy w leczeniu bólu. Duża liczba telefonów potwierdziła, że takie inicjatywy są potrzebne, gdyż pacjenci często pozostają bezradni wobec swoich dolegliwości bólowych i nie wiedzą, gdzie szukać fachowej pomocy - powiedziała lek. med. Magdalena Kocot-Kępska, ekspert programu "Ulga w bólu", na co dzień związana z Zakładem Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Osoby, które dzwoniły na infolinię, informowaliśmy przede wszystkim o dostępnych metodach leczenia, głównie farmakoterapii , ale także innych jak techniki inwazyjne, neuromodulacja, fizjoterapia czy techniki psychologiczne. W wielu przypadkach doradzaliśmy również kontakt ze specjalistycznymi placówkami - poradniami leczenia bólu .
Najczęściej zadawane pytania dotyczyły różnego rodzaju dolegliwości bólowych, wśród których wymienić można: przewlekłe bóle towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych, bóle głowy, pourazowe zespoły bólu przewlekłego oraz neuralgie.
Oto niektóre z pytań i odpowiedzi udzielone przez lekarzy.
- Silny ból głowy uniemożliwia mi wykonywanie codziennych obowiązków. Jakie metody leczenia mogą uśmierzyć ból?
- Napięciowy ból głowy należy do najczęstszych dolegliwości bólowych odczuwanych przez pacjentów w każdym wieku. Występuje głównie u kobiet i stanowi ok. 90% wszystkich bólów głowy. Nie jest uwarunkowany genetycznie, jakkolwiek u 40% chorych mogą występować w rodzinie różne postaci bólów głowy. Pojawia się u ludzi z labilnym układem emocjonalnym, zazwyczaj w 20-40 roku życia. Jest to zwykle symetryczny, tępy ból obejmujący całą głowę. Niektórzy pacjenci skarżą się na odczucie ciasnej opaski obejmującej głowę "jak w kleszczach". Jeżeli ból jest długotrwały i nie przemija, należy udać się do lekarza. Doraźnie w celu zmniejszenia bólu głowy można zastosować paracetamol, ewentualnie można dołączyć niesteroidowy lek przeciwzapalny. Należy również zastosować dodatkowe metody leczenia, które swoim działaniem wspomagają leczenie podstawowe. Należą do nich metody neuromodulacyjne (akupunktura) oraz psychoterapia.
- Od dłuższego czasu cierpię na ból kręgosłupa w części krzyżowej. Ból staje się coraz silniejszy, jak sobie z nim poradzić ?

- Zespoły bólowe kręgosłupa dotyczą coraz częściej osób młodych. Prowadząc głównie siedzący tryb życia narażeni jesteśmy na wady postawy, które powodują, iż możemy odczuwać silne bóle krzyża. Ciągły stres w pracy oraz brak ruchu na świeżym powietrzu tylko nasilają te dolegliwości. Dlatego tak ważne jest systematyczna aktywność fizyczna: wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, pływanie oraz spacery, ponieważ w ten sposób możemy znacznie zmniejszyć natężenie bólu. U osób w wieku podeszłym doradzamy również zachowanie maksymalnej możliwej aktywności ruchowej, także należy wziąć pod uwagę redukcję masy ciała u osób z otyłością. W przypadku bólu krzyża zalecamy stosowanie leczenie wielokierunkowego, zwykle farmakoterapia w połączeniu z technikami neuromodulacji (akupunktura) i fizjoterapią może przynieść ulgę w bólu.
- Gdzie szukać pomocy ?
Nowoczesne leczenie bólu przewlekłego jest postępowaniem wielodyscyplinarnym, w które zaangażowani są lekarze różnych specjalności. Aby wybrać najwłaściwszą terapię, osoby odczuwające długotrwały ból powinny zgłosić się do specjalistycznych placówek, takich jak poradnie leczenia bólu. Placówki te działają na terenie całego kraju, kontakt do nich można znaleźć na stronie internetowej www.ulgawbolu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński