Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci szpitala w Stargardzie nie chcą zmian

Wioletta Mordasiewicz
Pacjenci oddziału otolaryngologicznego mówią, że likwidacja oddziału skomplikuje życie szczególnie pacjentom z terenu
Pacjenci oddziału otolaryngologicznego mówią, że likwidacja oddziału skomplikuje życie szczególnie pacjentom z terenu Wioletta Mordasiewicz
Dyrekcja zamierza zawiesić oddział otolaryngologii na pół roku. Związkowcy protestują.

Dyrekcja szpitala w Stargardzie zaproponowała zawieszenie oddziału, bo jest nierentowny. W zamian ma powstać druga poradnia laryngologiczna.

Pisemny protest w tej sprawie złożył oddział terenowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Przesłał go do przedstawicieli rządu, województwa i samorządów.

- Działania dyrekcji niosą zagrożenie życia pacjentów - czytamy w piśmie podpisanym przez Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego zarządu OT OZZL w Stargardzie. - A radni powiatu głosujący za likwidacją oddziału biorą na siebie odpowiedzialność moralną za nich. Pacjenci z powiatów stargardzkiego, choszczeńskiego i pyrzyckiego mogą nie otrzymywać fachowej pomocy lekarskiej na czas.

Przeciwni są też pacjenci.

- Likwidacja nie jest dobrym pomysłem - martwią się.

W oddziale otolaryngologicznym jest hospitalizowanych ok. 1200 pacjentów rocznie. Wykonuje się ok. 250-300 zabiegów w znieczuleniu ogólnym, kilkaset w miejscowym.

- Pacjentom ze skrajnych regionów po likwidacji oddziału droga do szpitala wydłuży się o ok. 100 km, co w przypadku niektórych schorzeń stanowi zagrożenie życia - dodają związkowcy. - Dotychczasowy zakres świadczeń zdrowotnych nie będzie mógł być realizowany w oddziale chirurgicznym, jak to proponuje dyrekcja.

Zdaniem związkowców, oddziały laryngologiczne działające w klinice przy Unii Lubelskiej i Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie nie będą w stanie udźwignąć ciężaru zabiegów, wykonywanych w Stargardzie.

Projekt uchwały w sprawie czasowego zaprzestania działalności oddziału otolaryngologicznego był przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady Społecznej SPWZOZ.

- Jej członkowie odroczyli wydanie opinii w tej sprawie do końca stycznia przyszłego roku - informuje Kamila Chałdaś ze starostwa. - Uznali, że jest to odpowiedni czas na dokonanie oceny wszystkich aspektów związanych z propozycją dyrekcji.

Restauracja Aramia w Szczecinie po Kuchennych Rewolucjach Magdy Gessler

Aramia w Szczecinie po Kuchennych Rewolucjach. Tak Magda Ges...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński