Program bezpłatnych badań serca jest skierowany do pełnoletnich pacjentów onkologicznych ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową i będących przed lub w trakcie radioterapii. Jak się dowiedzieliśmy, są jeszcze miejsca - każdy kto się zgłosi zostanie poddany wszystkim koniecznym badaniom.
Jak pokazują badania wśród pacjentów wyleczonych z choroby nowotworowej, najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego: zaawansowana niewydolność serca, choroba wieńcowa lub zaburzenia rytmu serca, które mogą być spowodowane przez chemio- i radioterapię.
- Wczesne wykrycie i leczenie niewydolności serca zmniejsza podatność na choroby układu krwionośnego i umożliwia skuteczniejszą walkę z nowotworem - tłumaczy Joanna Woźnicka, rzeczniczka prasowa SPSK1.
Realizowany przez szpital program "Twoje serce w naszych rękach", ma na celu ułatwienie dostępu do diagnostyki i leczenia kardiologicznego grupie pacjentów szczególnie narażonych na choroby serca.
- Żyjemy w czasach, w których nowotwory są chorobami przewlekłymi i będzie ich niestety coraz więcej - tłumaczy dr Konrad Jarosz, dyrektor szpitala. - Na szczęście, znamy coraz więcej przyczyn chorób nowotworowych, ale nadal przecieramy szlaki w poszukaniu nowych form pomocy pacjentom. Jedną z nich jest odpowiednia opieka kardiologiczna. Serce i cały układ sercowo-naczyniowy w trakcie radio- czy chemioterapii jest poddany ogromnemu wysiłkowi. Odpowiednia diagnoza i wczesna opieka pozwalają zmniejszyć ryzyko powikłań na tym polu.
Aby wziąć udział w projekcie skierowanie nie jest potrzebne. Mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego musi jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.twojeserce.eu. Ze wszystkimi pacjentami, którzy zgłoszą swój wniosek skontaktuje się obsługa szpitala.
- Zachęcamy pacjentów do zapisów. Nasza kadra czeka na chętnych do wzięcia udziału w programie - zapewnia dr Piotr Gościniak, kardiolog opiekujący się programem. - Każde zgłoszenie zostanie przeanalizowane i, jeśli pacjenci spełnią kryteria kwalifikacyjne do dalszego leczenia, zostaną objęci profesjonalną opieką kardiologiczną.
Podczas pierwszej wizyty kardiologicznej, w zależności od oszacowanego przez specjalistę stopnia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ustalone zostanie dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. Dr Gościniak podaje, że pacjentom zostaną wykonane trzy procedury:
- - dokładne badanie przedmiotowe i podmiotowe
- - pomiar ciśnienia krwi, EKG
- - echokardiografia, biomarkery sercowe
Wyniki powyższych badań określą, w jaki sposób będzie wyglądało dalsze leczenie. Każdego z pacjentów będzie czekało od trzech do pięciu wizyt u kardiologa w okresie 3-6 miesięcy. Specjalista może dodatkowo skierować pacjentów na szeroki katalog badań diagnostycznych.
Program "Twoje serce w naszych rękach" jest elementem Programu prewencji chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów onkologicznych na lata 2021-2022 realizowanego przez SPSK-1 w Szczecinie a współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SMEG BLF01BLEU Czarny
SMEG Technologia i Styl: Od ponad 65 lat Smeg, fir…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026EBK Żeliwny
Blender KitchenAid Artisan K400 BK 5KSB4026EBK żel…
kup teraz

KitchenAid K400 + Wyciskacz 5KSB4054EBK Żeliwny
Blender K400 żeliwny, zestaw z wyciskaczem do cytr…
kup teraz

WMF Kult Pro 416530011
Z blenderem wysokoobrotowym KULT PRO w kilka chwil…
kup teraz

KitchenAid 5KFP1319EER Czerwony
Misa robocza 3,1L, 2 ostrza, tarcza o regulowanej …
kup teraz

KitchenAid 5KFP1319EAC Kremowy
Misa robocza 3,1L, 2 ostrza, tarcza o regulowanej …
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz