Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci nie przychodzą na umówione wizyty. Sami niepotrzebnie wydłużamy kolejki do specjalistów

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
archiwum Polska Press
Pacjenci umawiają się na wizyty u specjalistów, a potem nie przychodzą do lekarza. W ten sposób tworzą się kolejki - czasem wielomiesięczne.

O pladze nieprzychodzenia na wizyty u specjalistów pisaliśmy w "Głosie Szczecińskim" kilka dni temu. Ostatnio głos w tej sprawie zabrał Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Przyznał, że liczba "pustych", czyli niezrealizowanych umówionych wizyt rośnie z roku na rok. Przez co kolejki się wydłużają i na wizytę u lekarza czeka się coraz dłużej.

- Z drugiej strony, jak się okazuje, każdy lekarz ma dziennie kilka wizyt pustych. Dlatego prosimy pacjentów: jeżeli nie możecie przyjść na wizytę, odwołajcie ją! - apeluje prezes Bulsa. - Uważamy także, że w tym zakresie należałoby przygotować rozwiązania systemowe, które sprawią, że pacjenci będą podchodzić do wizyt u lekarza bardziej odpowiedzialnie.

"Puste" wizyty zdarzają się u lekarzy prawie wszystkich specjalizacji, kardiologicznych, endokrynologicznych, ortopedycznych, okulistycznych, a nawet u lekarzy rodzinnych. Ze statystyk wynika, że na Pomorzu Zachodnim do jednego lekarza codziennie nie przychodzi od 3 do 8 umówionych wcześniej pacjentów.

- To duży problem dla innych, którzy wiele tygodni czy wiele miesięcy czekają na wizytę - podkreśla Michał Bulsa. - Nieodwoływanie wizyt, w których nie chcemy brać udziału powoduje, że kolejki się wydłużają. Rozumiemy, że każdemu może się przytrafić sytuacja nagła, niespodziewana, ale to zdarza są naprawdę rzadko.

Lekarz rodzinny Michał Jarosz potwierdza, że nieobecność pacjentów staje się powoli przykrą codziennością.

- To kilka wizyt dziennie. Czasem 10 proc., czasem 15 proc. - twierdzi. - Gdyby pacjenci przychodzili na umówione wizyty, łatwiej byłoby zachować porządek w harmonogramie wizyt.

Część przychodni i klinik mobilizuje swoich pacjentów przypominając im, że mają umówioną wizytę u specjalisty telefonicznie lub sms-owo. To obecnie praktyka standardowa w klinikach prywatnych, ale coraz częściej zdarza się również w placówkach publicznych.

- Oczekujemy, że taki system działania w 2023 r. stanie się już standardem - podkreśla prezes ORL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński