MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci narzekają na posiłki w szpitalach. Również w Szczecinie i regionie. Będzie kontrola

Anna Folkman
Szpital Zdroje. Jedno z "dań" po cc. To obok kiełbasy to mikroporcja buraków
Szpital Zdroje. Jedno z "dań" po cc. To obok kiełbasy to mikroporcja buraków Internaukta Kornelia
Rzecznik Praw Pacjenta chce kontroli żywności i jakości posiłków w szpitalach. Do 30 czerwca sanepid miałby dostarczyć cały raport

Rzecznik Praw Pacjenta odbiera sygnały o niedostatecznej jakości żywienia w szpitalach. W związku z tym, jak podaje biuro rzecznika, Krystyna Kozłowska proponuje, aby Główny Inspektor Sanitarny zlecił państwowym powiatowym inspektorom sanitarnym, przeprowadzenie doraźnych kontroli we wszystkich podmiotach leczniczych wykonujących stacjonarną i całodobową opiekę.

Kozłowska poprosiła o przekazanie zbiorczego raportu obejmującego wyniki przeprowadzonych kontroli do 30 czerwca 2016 roku.

GiS jeszcze nie odpowiedział.

- Pod nadzorem powiatowego sanepidu w Szczecinie znajduje się 9 bloków żywienia (kuchnie centralne, kuchenki oddziałowe, kuchnie niemowlęce) w szpitalach. Urzędowe kontrole w zakresie bezpieczeństwa żywności w tych zakładach prowadzone są przynajmniej raz w roku. W toku urzędowej kontroli dokonywana jest ocena jakości żywienia na podstawie jadłospisów dekadowych - podaje Agnieszka Potocka z sanepidu.- W 2014 roku w szpitalach przeprowadzono łącznie 25 kontroli, w tym 2 interwencyjne dotyczące zaniedbań w zakresie żywienia pacjentów. Nie stwierdzono niezgodności z przepisami prawa. W 2015 roku były to 22 kontrole, w tym 3 interwencyjne.

W ubiegłym roku na łamach Głosu wiele pisaliśmy o żywieniu w szpitalach w regionie. Pacjenci przysyłali nam zdjęcia, które publikowaliśmy.

Zobacz więcej: Zobacz, jak wyglądają posiłki naszych Internautów w szpitalach w Szczecinie [ZDJĘCIA]

A jak to wygląda od kuchni?

- Posiłki w naszym szpitalu przygotowywane są przez firmę zewnętrzną w kuchni szpitalnej na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego - mówi Natalia Andruczyk, rzeczniczka placówki. - Jadłospis jest układany przez dietetyków z firmy zewnętrznej pod nadzorem i po akceptacji naszych dietetyków szpitalnych. Łącznie jest to ponad 50 różnych jadłospisów każdego dnia.

Zdjęcia posiłków, które Internauci opublikowali na profilu Moje Miasto Szczecin na Facebooku.

Chcecie "pochwalić" się daniami, które otrzymaliście w szpitalach w naszym regionie? Przyślijcie nam zdjęcia na [email protected]!

Polecamy na gs24.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński