Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owsiak darował dzieciom

Dorota Kozicka, 3 listopada 2004 r.
Polineurografia rejestrująca jednocześnie pracę mózgu i serca, oraz zapis video jest szansą dla wielu wcześniaków na normalny, pełny rozwój. Na zdjęciu adiunkt Jacek Rudnicki w trakcie badania 830-gramowego wcześniaka.
Polineurografia rejestrująca jednocześnie pracę mózgu i serca, oraz zapis video jest szansą dla wielu wcześniaków na normalny, pełny rozwój. Na zdjęciu adiunkt Jacek Rudnicki w trakcie badania 830-gramowego wcześniaka. Andrzej Szkocki
Polineurografia umożliwia wczesne wykrywanie i leczenie tak poważnych chorób, jak mózgowe porażenie dziecięce, czy padaczka już u wcześniaków. Dziś nastąpi w Szczecinie oficjalne przekazanie nowoczesnego sprzętu podarowanego Klinice Położnictwa i Perinatologii Pomorskiej Akademii Medycznej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Ta aparatura to niezbędny warunek realizacji unikalnego na skalę krajową Programu Ochrony Mózgu Noworodka, opracowanego przez adiunkta kliniki dr Jacka Rudnickiego.

Trzy w jednym

Praca mózgu to, oprócz oddychania i krążenia, jedna z trzech najważniejszych, życiowych funkcji. Do tej pory pełnym nadzorem, w postaci permanentnego monitoringu, objęte były tylko te dwie ostatnie. Badany był oddech, praca serca noworodka. Dopiero teraz nadzorem, pozwalającym na wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu, objęty będzie mózg noworodka.

- Od fundacji Jurka Owsiaka dostaliśmy sprzęt do polineurografii, wartości 127 tys. zł - mówi dr Jacek Rudnicki, adiunkt z Katedry i Kliniki Położnictwa i Perinatologii PAM w Szczecinie. - Jest to elekroencefalograf, kamera video i monitorowanie elektrokardiografii w jednym. Daje możliwość jednoczesnego przeprowadzenia badania EEG, EKG i prowadzenia zapisu video.

Umożliwia obserwację pracy mózgu w odpowiednio długim czasie. Dopiero zestawienie zapisów i ich szczegółowa analiza pozwalają na postawienie właściwej diagnozy, np. wykrycie drgawek, które mogą być zapowiedzią poważnej choroby.

Dobrze się rozwijać

Ta aparatura i doposażenie oddziału w sprzęt dydaktyczny i pomocniczy wartości 5 tys. zł przez firmę Neptun dają wcześniakom urodzonym w regionie, szansę na normalny rozwój.

- Udało nam się doprowadzić do takiego stanu, że w Zachodniopomorskiem przeżywa większość wcześniaków z małą i skrajnie małą masą ciała, poniżej 1000 gramów - mówi adiunkt Rudnicki. - Ten sprzęt i program są potrzebne, żeby dzieci te mogły dalej dobrze się rozwijać i osiągnąć pełnię ludzkich możliwości.

Program Ochrony Mózgu Noworodków opracowany przez adiunkta Jacka Rudnickiego zyskał już akceptację krajowych autorytetów i będzie standardem medycznym wprowadzanym w oddziałach intensywnej terapii medycznej dla noworodków w całej Polsce. Szczecińska klinika współpracuje już z ośrodkami w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński