Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otyłe dzieci czują się gorsze

SN
U wielu dzieci z nadwagą stwierdzono: depresje, lęki, obsesyjne myśli i nerwice natręctw.

Tak wynika z ankiety, którą przeprowadzili angielscy psycholodzy. W badaniu wzięło udział 126 nastolatków w wieku 11-16 lat. Wszystkie cierpiały na różne postacie otyłości, często mającej podłoże genetyczne. Testy psychologiczne wykazały, że trzy czwarte z nich ma znacznie obniżone poczucie własnej wartości i uważa się za gorszych od swoich rówieśników. W przypadku niektórych dzieci taki stan prowadził do poważniejszych schorzeń psychicznych. Stwierdzono: depresje, lęki, obsesyjne myśli oraz nerwice natręctw.

- Otyłość wpływa negatywnie nie tylko na ciało, ale i na psychikę młodego człowieka. W szkole jest on często obiektem kpin ze strony kolegów i koleżanek, również nie wszyscy nauczyciele i wychowawcy potrafią się zachowywać w taki sposób, aby nie naruszać jego godności - mówi Amanda Daley z uniwersytetu w Shefield, inicjatorka badań. - W efekcie cierpiący na otyłość nastolatek zaczyna tracić szacunek do siebie, staje się nieśmiały, lękliwy i ma problemy z zawieraniem nowych znajomości. Samotność działa na niego jeszcze bardziej destrukcyjnie i z czasem zamyka się w sobie.

Zdaniem Daley utrzymywanie się takiej sytuacji przez wiele lat może prowadzić do poważnych deformacji w psychice. Otyły człowiek staje się nieufny i drażliwy w kontaktach z innymi ludźmi, mimowolnie zaczyna się od nich odsuwać. Obciążenie psychiczne utrudnia - w znacznie większym stopniu niż sama otyłość - nawiązywanie związków intymnych. Daley uważa, że wszystkie dzieci dotknięte kliniczną otyłością powinny zostać otoczone opieką psychologów. Proponuje ona, aby wszelkim zajęciom ruchowym zwiększającym sprawność fizyczną otyłych osób towarzyszył trening psychiczny, który - jej zdaniem - jest nieodzowny, jeśli całość terapii ma przynieść pozytywny skutek.

- Psychika odgrywa kluczową rolę w pokonaniu każdej choroby, w tym otyłości. Tymczasem młodzi ludzie są pod tym względem bardzo niestabilni emocjonalnie. Jeśli wesprzemy ich fachową radą, będą mieli w przyszłości, już jako osoby dorosłe, wystarczająco dużo sił psychicznych i fizycznych, aby poradzić sobie z przeciwnościami losu - zwraca uwagę Daley.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński