Otwarcie siłowni. Branża ma pomysł jak to zrobić. "Zamknięcie obiektów sportowych przyniosło więcej szkody niż pożytku"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem autorów raportu jedynym sposobem, żeby naprawić obecną sytuację jest odmrożenie branży fitness.
Zdaniem autorów raportu jedynym sposobem, żeby naprawić obecną sytuację jest odmrożenie branży fitness. Grzegorz Dembinski/ Polska Press
Pomimo powolnego odmrażania gospodarki, branża fitness pozostaje zamknięta. Jej straty pandemiczne można szacować na ok. 3-4 mld zł. Z wyliczeń Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że odrobienie strat może potrwać nawet 7 lat. - Działania rządu były niewystarczające, branża fitness nie była w stanie utrzymać długofalowej płynności- mówi ekspert.

- Zamknięcie obiektów sportowych przyniosło więcej szkody niż pożytku- stwierdził Piotr Palutkiewicz – Z-ca Dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. - Sport to nie tylko zdrowie ale także zdrowie gospodarki- dodał.

Z kolei Sebastian Stodolak – Szef Departamentu Badań i Analiz w Warsaw Enterprise Institute tłumaczył, że kluby ponoszą wysokie koszty stałe, których z różnego rodzaju tarcz pomocowych nie można było w pełni opłacić. - między innymi stąd decyzja wielu klubów o otwarciu swoich placówek pomimo obowiązujących obostrzeń. Przedsiębiorstwa te zostały postawione przed prostą alternatywą: albo upaść albo się otworzyć- mówił i dodał, że instrumenty przedstawione przez państwo były niewystarczające.

Zdaniem autorów raportu jedynym sposobem, żeby naprawić obecną sytuację jest odmrożenie branży fitness. - Rekomendujemy także wprowadzeni pewnych systemowych zachęt dla Polaków do uprawiania sportu- dodał Stodolak.

Jak podano, w wyniku pandemicznego zamknięcia branży fitness zmniejszą się istotnie generowane przez nią pozytywne efekty zewnętrzne, a samo to zamknięcie nie przekłada się na ograniczenie zakażeń koronawirusem, tzn. jest bezcelowe. Eksperci zwracają uwagę, że że regularne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności zwiększają ogólną odporność organizmu na infekcje wirusowe, dlatego lockdown w branży fitness może w zakresie epidemicznym przynieść negatywne efekty netto.

Tomasz Wróblewski, Prezes Warsaw Enterprise Institute zwrócił uwagę na problem, który pojawia się od początku pandemii- czyli brak przewidywalności wprowadzanych decyzji. - Niemożliwość planowania jest zabójcza dla firm- stwierdził i przyznał, że nawet jeżeli branża uruchomi się latem, kiedy ten ruch jest mniejszy, to najprawdopodobniej poniesione starty nie zostaną już odzyskane.

Jak wyjaśniał Wróblewski, znacznie lepszym pomysłem byłoby stworzenie "pewnych warunków przewidywalnych", jakie musi spełniać siłowania. Przypomniał także, że już dużo wcześniej rząd narzucił pewne rygory sanitarne, obostrzenia, które miały obowiązywać na siłowaniach i wielu przedsiębiorców ponosząc niemałe koszty dostosowała się do tego. - Ci którzy się dostosowali, zostali ukarani, pieniądze zostały wydane na marne i to jest ten brak przewidywalności- mówił.

- Pomoc rządowa nie pokrywa naszych strat. nie możemy mówić nawet o większość tych strat, bo nikt nie wymaga od rządu, żebyśmy mieli takie same dochody, jak mieliśmy wcześniej- skomentował rządowa pomoc Wojciech Szwarc, Członek Zarządu Benefit System SA. - Z pierwszej Tarczy PFR skorzystało 25- 20 proc. przedsiębiorstw z naszej branży, z drugiej skorzysta mniej więcej tyle samo- mówił.

Jak tłumaczył branża chce działać, Szwarc przyznał, że wiele klubów które się otworzyło i ciągle się otwiera, robi to w większym rygorze sanitarnym, niż było to wcześniej narzucone. - Jeśli ja jestem właścicielem klubu fitness i nie zapewnię bezpieczeństwa w moim klubie, to moi klienci do mnie nie przyjdą- przyznał.

Autorzy raportu ”Zdrowie za miliard dolarów – branża fitness w Polsce i jej znaczenie dla ducha, ciała i PKB” postulują o otwarcie klubów fitness, pływalni i innych obiektów sportowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego, który sami opracowali:

  • 12 m2 na jednego ćwiczącego w strefach czerwonych, 7 m2 w żółtych, a w zielonych 4m2,
  • dystans społeczny: 2 metry odległości,
  • obowiązkowe maseczki w trakcie pobytu w lokalu,
  • zwiększona częstotliwość serwisu sprzątającego,
  • regularne wietrzenie pomieszczeń,
  • zwiększona liczba stacji z płynami do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
  • obowiązek dezynfekcji sprzętu sportowego po każdorazowym jego użyciu.

Ponadto eksperci przedstawili swoje rekomendacje długo i krótkoterminowe. W pierwszej grupie proponują uszczelnienie tarczy antykryzysowej tak, by każdy z podmiotów branży fitness mógł z niej w pełni skorzystać a także zachęcić banki do otwarcia linii płynnościowych dla przedsiębiorców. Do tego oprócz całkowitego odmrożenia branży, proponują pakiet tymczasowych ułatwień podatkowych obowiązujących także po zakończeniu lockdownu przez dokładnie taki okres, ile trwało w sumie zamrożenie branży.

W przypadku rozwiązań długoterminowych padła propozycja stałych zachęt do kultywowania aktywności fizycznej, nie tylko poprzez zachęty finansowe ale także prowadzenie regularnych kampanii społecznych promujących aktywność fizyczną z naciskiem na aktywizację seniorów oraz wprowadzenie sportu jako metody leczenia. Na koniec zarekomendowano współpracę systemu edukacji z placówkami fitness.

Mocne wsparcie dla przemysłu rolno-spożywczego.

Wideo

Materiał oryginalny: Otwarcie siłowni. Branża ma pomysł jak to zrobić. "Zamknięcie obiektów sportowych przyniosło więcej szkody niż pożytku" - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie