Pobyt w sanatorium
Sanatorium ma za zadanie poprawić stan zdrowia kuracjusza poprzez jego uczestnictwu w różnych zajęciach i zabiegach rehabilitacyjnych. Uzdrowiska wybierane są poprzez usytuowanie geograficzne, zasoby naturalne danego obszaru, możliwości rehabilitacyjne oraz ofertę standardu.
Chęć pobyty w sanatorium wyrażają nie tylko osoby starsze, ale także dzieci, młodzież i ludzie w średnim wieku. Składają się na to różne schorzenia oraz problemy ze zdrowiem.
Należy pamiętać, że z uzdrowiska można skorzystać również w przypadku regeneracji po przebytej chorobie, doznanych urazach czy też wypadkach.
W Polsce można skorzystać z dwóch rodzajów leczenia uzdrowiskowego:
- pobyt w szpitalu uzdrowiskowym,
- pobyt w sanatorium uzdrowiskowym.
Na co mogą liczyć kuracjusze?
Kuracjusze mogą skorzystać między innymi z:
- kąpieli leczniczych
- masaży wodnych
- inhalacji
- ciepłolecznictwa
- elektroterapii
- ultradźwięków
- krioterapii
Oraz wielu innych, które będą indywidualnie dopasowane do danego sposobu leczenia. Wolny czas pomiędzy leczeniem, kuracjusze mogą przeznaczyć na spacery czy też pobyt na łonie natury.
Sanatorium prywatnie czy na NFZ?
Koszt kuracji w sanatorium pokrywamy z własnej kieszeni lub możemy starać się o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku kiedy zdecydujemy się wyjechać do uzdrowiska prywatnie, to nie potrzebujemy skierowania. W tym wypadku mamy możliwość wybrania sanatorium oraz daty, która będzie nam najbardziej pasowała. Nie należy zapominać, że taka decyzja może wiązać się z wysokimi kosztami, które trzeba będzie w związku z tym ponieść
Jeśli zdecydujemy się na wyjazd z NFZ to wcześniej musimy zgłosić się do lekarza po odpowiednie skierowanie. Jest to ważne ponieważ dobrany zostanie odpowiedni rodzaj leczenia. Sam pobyt w uzdrowisku i wyżywienie musi zostać opłacone przez kuracjusza. Niektóre placówki mają to całkowicie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.