MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzanie w Szczecinie okiem Zielonych. Będzie 20 stopni w szkołach i urzędach?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Plan oszczędności energetycznych dla Szczecina przedstawili w środę działacze Zielonych.

- W obliczu trwającego kryzysu energetycznego, najbliższy sezon jesienno-zimowy będzie wyzwaniem z jakim nie spotkaliśmy się w ostatnich dekadach. Jako samorząd musimy wykazać się mądrością i odpowiedzialnością w szukaniu rozwiązań, które nie tylko pozwolą obniżyć koszty funkcjonowania samorządu, przyczynią się do zmniejszenia zagrożenia brakami w dostawach prądu i gazu, ale również przygotują nas na kolejne lata w nowej, energetycznej rzeczywistości - mówił radny Przemysław Słowik, szef Zielonych.

I proponuje:

  • Wprowadzenie nakazu ograniczenia ogrzewania budynków użyteczności publicznej do maksymalnie 20 stopni C. i pozostawienie korytarzy oraz dużych pomieszczeń nieogrzewanych.
  • Wprowadzenie nakazu ograniczenia ogrzewania placówek oświatowych do 20 stopni C..
  • Rezygnacja z oświetlenia zewnętrznego elewacji budynków użyteczności publicznej i pomników oraz iluminacji świetlnych.
  • Zakaz pozostawiania oświetlenia w budynkach użyteczności publicznej po zamknięciu.
  • Inwestycje w instalację PV i montaż paneli na dachach każdego budynku użyteczności publicznej, zajezdniach tramwajowych, autobusowych, basenach, etc..
  • Montaż na dachach małych turbin wiatrowych.
  • Wprowadzenie planu pełnej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i zabudowań mieszkalnych w zasobie Gminy Miasto Szczecin.

Małgorzata Matyja z Zielonych zauważyła, że wiele miast wprowadziło oszczędności z wyjątkiem tych, które zainwestowały w oszczędzanie energii wiele lat temu (np. Barcelona).

W Paryżu od piątku zabytki będą podświetlenie tylko do godz. 22. Nawet wieża Eiffla będzie świeciła się krócej. W ratuszu temperatur spadnie z 19 do 18 stopni, a gdy urząd będzie nieczynny do 12 stopni. - mówiła.

- Niemcy mimo dobrych inwestycji w energię odnawialną, uzależniły się od gazu podobnie jak reszta Europy. Jedyna droga to oszczędzanie energii i większa podaż energii odnawialnej — mówił Andrzej Radziwinowicz, wiceprzewodniczący Zielonych w Szczecinie.

Niejako w odpowiedzi prezydent Szczecina poinformował w środę, że kolejna miejska spółka, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, dostał ofertę na zakupu prądu o 29 mln zł wyższą od dotychczasowej. Wcześniej Tramwaje Szczecińskie dostały ofertę o 31 mln złotych większą, ZDiTM o 25 mln większą niż obecnie. Razem to 85 milionów podwyżki za prąd.

Na razie nie wiadomo jakie oszczędności lub podwyżki z tego tytułu wprowadzi Szczecin. Niedawno zapadła decyzja o rezygnacji z miejskiego sylwestra oraz ograniczenia oświetlenia bożonarodzeniowego.

Odpowietrzenie grzejników to bardzo ważna czynność, jaką należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, o ile oczywiście istnieje taka konieczność. Zalegające w kaloryferach powietrze powoduje bowiem przede wszystkim nierównomierne oddawanie ciepła. Wskutek tego, w pomieszczeniu będzie nadal chłodno, nawet przy maksymalnie odkręconym grzejniku. Zanim kaloryfery zostaną uruchomione, trzeba koniecznie w pierwszej kolejności sprawdzić ich stan.

Oszczędność na ogrzewaniu. Jak? 15 sprawdzonych sposobów na ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński