MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa. Sprawdź, czy te z oferty na luty 2023 ochronią oszczędności przed inflacją

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.
Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc. Bartek Syta/Polska Press
Lutowa oferta oszczędnościowych obligacji Skarbu Państwa nie przynosi żadnych nowości. W tych papierach można ulokować swoje nadwyżki finansowe dokładnie na takich samych zasadach, jak w pierwszym miesiącu 2023 roku. Jedynymi produktami naprawdę antyinflacyjnymi, podobnie jak w styczniowej ofercie oszczędnościowych obligacji skarbowych, są obligacje czteroletnie i obligacje dziesięcioletnie.

Spis treści

W lutym, podobnie jak w styczniu, oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

Obligacje oszczędnościowe w lutym 2023 roku: tak są oprocentowane

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 7,20 proc. i 7,50 proc. Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w styczniu 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obligacje są również stale dostępne przez Internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

Antyinflacyjne obligacje czteroletnie dla wszystkich, sześcio- i dwunastoletnie dla rodzin

Oszczędnościowe Obligacje Skarbowe dają możliwość elastycznego lokowania pieniędzy w krótkim, średnim i długim okresie. W naszej standardowej ofercie mamy obligacje od 3 miesięcy do 10 lat, a beneficjenci programu „Rodzina 500 plus” mogą wybrać dodatkowo obligacje 6- i 12-letnie.

- Dopasowanie do indywidualnych potrzeb to doceniana zaleta obligacji oszczędnościowych. Przy planowaniu domowych finansów warto zastanowić się, które instrumenty z oferty najbardziej odpowiadają naszym oczekiwaniom i wybrać preferowany rodzaj obligacji – mówi Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Oferujemy oprocentowanie stałe i zmienne, ustalane na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i indeksowane do inflacji. Ważna jest też częstotliwość otrzymywania odsetek z lokaty naszego kapitału: odsetki mogą być wypłacane regularnie co miesiąc, co rok albo przy wykupie obligacji jako skumulowane odsetki narosłe podczas oszczędzania. Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl - dodaje Skuza.

Jakie obligacje są dostępne w ofercie Ministerstwa Finansów na luty 2023?

 • Obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,00 proc. w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).
 • Obligacje roczne są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 6,75 proc. w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,00 proc. Odsetki są wypłacane co miesiąc.
 • Obligacje dwuletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 6,85 proc. w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,10 proc. Odsetki są wypłacane co miesiąc.
 • Obligacje trzyletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 6,85 proc. rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,00 proc. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00 proc. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.
 • Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,25 proc. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25 proc. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,20 proc. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50 proc. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,50 proc. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75 proc. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Jak można kupić obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:

 • w dowolnym momencie przez Internet w za pośrednictwem serwisu obligacjeskarbowe.pl lub bezpośrednio na stronach: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl, www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay,
 • przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210 bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych,
 • w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego, a począwszy od stycznia 2023 roku - także w placówkach banku PEKAO S.A.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa. Sprawdź, czy te z oferty na luty 2023 ochronią oszczędności przed inflacją - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński