Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie ekologiczne

Praktiker
Fot. Praktiker
Oszczędność i ekologia to już nie tylko moda, ale także wymóg stawiany przez Unię Europejską. W związku z nową dyrektywą UE od 1 września rozpoczął się proces stopniowego wycofywania z rynku energochłonnych produktów oświetleniowych. Jakie w tej sytuacji wybrać źródło światła? Gdzie w mieszkaniu warto zastosować oświetlenie punktowe? W jakim stylu dobrać oprawę, kinkiet oraz lampę? Podpowiedzi oraz porady eksperta z firmy Praktiker poniżej.

Nowe regulacje dotyczące wycofywania z rynku nie energooszczędnych żarówek będą przebiegać etapami, aż do 2016 roku. Miejsce zwykłych żarówek zajmą nowoczesne produkty, które świecą nawet przez 10 lat. Główną korzyścią płynącą z unijnych zmian jest upowszechnianie energooszczędnego stylu życia, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a w efekcie przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu się klimatu.

Bardzo szeroką ofertę energooszczędnych źródeł światła znajdziesz w marketach firmy Praktiker. Oferują one klientom m. in.: świetlówki kompaktowe (w kształcie bańki, kuli czy skręconej rurki), energooszczędne halogeny, a także nowoczesne diody LED.

Adrian Karwowski, ekspert w Dziale Oświetlenie firmy Praktiker:

Najbardziej popularnymi, energooszczędnymi źródłami światła są świetlówki kompaktowe. Wykorzystując je w oświetleniu wnętrz, ograniczymy zużycie energii i opłat za nią, aż do 80% w stosunku do tradycyjnych żarówek. Dodatkowo, są one bardzo trwałe. Funkcjonują od 6 000 do 15 000 godzin, czyli od 6 do 15 razy dłużej aniżeli standardowe źródła światła. Trzeba jednak pamiętać, że zawierają szkodliwą dla środowiska i zdrowia rtęć, dlatego zużytą świetlówkę koniecznie trzeba wyrzucić do odpowiedniego pojemnika, zanieść do gminnego punktu gromadzenia elektrośmieci lub po prostu zwrócić w sklepie, przy okazji kupna nowej świetlówki. Inną propozycją energooszczędnych źródeł światła są żarówki halogenowe. Innowacyjne modele działają znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym nawet dwukrotnie mniej energii. Rekordzistami trwałości i oszczędności są żarówki z diodami LED. Zużywają nawet sto razy mniej energii, jednak emitowane przez nie światło nie jest za mocne, a ich cena jest dość wysoka.

Bardzo popularne jest stosowanie lampy, która umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia oświetla równomiernie całe wnętrze. Zapewnia to dobrą widoczność, a co za tym idzie swobodne poruszanie się. Jest to dobre rozwiązanie w dużym holu, pokoju dziecięcym oraz nad stołem w jadalni. Jednak nie powinniśmy się ograniczać wyłącznie to tego typu oświetlenia. Punktowe rozwiązania doskonale doświetlą miejsca wymagające dobrej widoczności tj. kącik przeznaczony do nauki, czytania, lustro w łazience czy blat roboczy w kuchni. Odpowiednie oświetlenie zapewnią lampy nisko wiszące nad stołem, kinkiety zamontowane w pobliżu regałów z książkami, lampki nocne, stołowe, oprawy meblowe zainstalowane bezpośrednio nad blatem kuchennym oraz podświetlenie schodów itp.

Oświetlenie punktowe oprócz tego, że jest bardzo funkcjonalne, buduje nastrój oraz klimat wnętrza. W sypialni ciepłe, łagodne światło wydobywające się z np. kinkietów Tina lub dekoracyjnej lampki stołowej Malaga, dostępnych w marketach firmy Praktiker, pozwoli zbudować przytulną, intymną atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oczek halogenowych lub ledowych. Mogą być stosowane do podświetlania wybranego fragmentu przestrzeni czy przedmiotu.

Alternatywą dla oświetlenia ogólnego, czyli dla lampy zawieszonej pod sufitem, jest oświetlenie niskonapięciowe ( systemy linkowe, prętowe). Składa się ono z trzech elementów: linek, prętów metalowych (stanowiących zarówno konstrukcję, jak i przewody zasilające), punktów świetlnych (żarówki halogenowe) i transformatora. Komplet linkowy Nice Price czy system prętowy Cannes, które kupimy w marketach firmy Praktiker to tylko przykładowa propozycja halogenowego oświetlenia. System ten znakomicie komponuje się szczególnie z nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem. Możemy bez problemu dowolnie skierować wiązkę światła z żarówki halogenowej, np. bezpośrednio na poszczególne dekoracje, ścianę z ciekawą tapetą czy półkę z ulubionymi książkami.

Adrian Karwowski:

Dostępne na rynku źródła światła dzielimy na: żarowe, świetlówki (rodzaj trzonka: E 14 i E 27) oraz żarówki halogenowe (wysokonapięciowe i niskonapięciowe). Halogeny działające na napięcie 230V, o trzonku GU10 i G4, można śmiało wykorzystać jako alternatywne źródło światła wobec zwykłych żarówek. Dodatkowo, na rynku dostępne są także halogenowe systemy niskonapięciowe. Występują one jako systemy linkowe, a także prętowe. Stwarzają one wiele możliwości kompleksowego i dokładnego oświetlenia, szczególnie przestronnych wnętrz, gdzie istnieje potrzeba wyeksponowania za pomocą światła poszczególnych stref czy dekoracji.

Tak samo, jak malujemy ściany w nasze ulubione kolory, tak samo projektujemy oświetlenie zależnie od naszych gustów i upodobań. Prostym i szybkim sposobem, na nadanie wnętrzu nowego blasku, jest zakup ciekawych stylistycznie lamp i opraw świetlnych, które nadadzą pomieszczeniu charakteru i pozwolą stworzyć w nim niepowtarzalny klimat. Ważne, aby oprawy oprócz ciekawego wyglądu, były także funkcjonalne oraz dopasowane do stylu urządzenia wnętrza. Nie musimy ograniczać się do zakupu jednego żyrandola czy lampy. Źródło światła umieszczamy tam, gdzie jest ono niezbędne np. do oświetlenia miejsca pracy w kuchni, gabinecie czy łazience.

Najważniejsza jest funkcjonalność, dlatego przy kanapie, na której zazwyczaj czytamy gazety i książki warto postawić dekoracyjną lampę podłogową Opal, dostępną w marketach firmy Praktiker. W łazience, bezpośrednio nad lustrem, najlepiej zamontować dekoracyjny kinkiet lub oświetlenie halogenowe. Z kolei, obiekty kolekcjonerskie tj. rzeźby czy obrazy możemy wyeksponować za pomocą oświetlenia punktowego, skierowanego bezpośrednio na przedmiot. Ciekawy efekt osiągniemy dzięki zastosowaniu galerii Osiris, dostępnej w marketach firmy Praktiker.

Adrian Karwowski:
Do małych pomieszczeń nie zaleca się stosowania lamp z dużymi abażurami. Sprawdzą się one w dużym salonie lub przestronnej łazience. Aby optycznie powiększyć wnętrze oraz dodać mu więcej głębi i tajemniczości, zastosujmy kombinację lamp z lustrami. Od kilku sezonów bardzo modne są lampy kryształowe oraz w stylu glamour. W zestawieniu z nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem stanowić będą wyrafinowany, a jednocześnie wyrazisty element wystroju. Z kolei w klasycznych wnętrzu, bogatym w antyki, stanowić będą spójny stylistycznie element wystroju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński