Oświęcim. Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

    Oświęcim. Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau RELACJA LIVE

    Redakcja

    Gazeta Krakowska

    Aktualizacja:

    Nowe wiadomości: 0

    Wszystkie wiadomości: 21

    Najnowsza -

    Oświęcim. Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau RELACJA LIVE

    ©Anna Kaczmarz

    75. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach w Brzezince weźmie udział ponad dwustu ocalonych z Holokaustu i byłych więźniów Auschwitz-Birkenau oraz 61 delegacje z całego świata. Będą to największe rocznicowe uroczystości w historii tego miejsca. Poniżej na bieżąco można śledzić relację z tego wydarzenia.
    Oświęcim. Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau RELACJA LIVE

    ©Anna Kaczmarz

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239064
    • Oddali hołd ofiarom

      Uczestnicy uroczystości rocznicowych złożyli hołd pomordowanym przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie KL Auschwitz-Birkenau.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239036
    • Modlitwa za pomordowanych

      Trwają obchody rocznicowe przy bramie głównej byłego obozu. Wspólną modlitwę za pomordowanych w Auschwitz-Birkenau rozpoczął David Wiśnia – kantor z przedwojennej Warszawy, ocalały z Auschwitz.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239032
    • "Auschwitz nie spadło z nieba". "Nie bądźcie obojętni"

      - Auschwitz nie spadło z nieba. Może się to nawet wydawać banalne stwierdzenie, ale jest to bardzo głęboki, ważny do zrozumienia skrót myślowy - mówił Marian Turski, były więzień, historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Opisał Berlin z początku lat 30., gdzie w dzielnicy zamieszkanej przez inteligencję niemiecką pochodzenia żydowskiego, kolejno pokazywały się zakazy dla Żydów. Na początek - że nie wolno im siadać na ławkach w parku, następnie - wchodzić na basen, potem - że Żydom sprzedawany jest chleb i produkty żywnościowe tylko po godzinie 17 itd. - Uwaga: oswajamy się z myślą, że można kogoś wykluczyć, stygmatyzować. Stopniowo, z dnia na dzień, ludzie zaczynają się oswajać z tym: i ofiary, i oprawcy, i świadkowie - podsumowywał taką sytuację Marian Turski. Jak stwierdził, wszyscy zaczynają wtedy przywykać do idei, że ta mniejszość, to ludzie inni, obcy, ludzie, którzy roznoszą zarazki, epidemie. - To już jest straszne, niebezpieczne, to jest początek tego, co za chwilę może nastąpić - podkreślał. - Auschwitz dreptał, zbliżał się małymi kroczkami, aż stało się to, co stało się tutaj - stwierdził też były więzień.

      - Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądzie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłośc jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana - mówił też Marian Turski. - Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. (...) Nie bądźcie obojętni, bo ani się obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz spadnie z nieba.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239026
    • Podziękowania za uczynienie z byłego obozu - miejsca pamięci dla całego świata

      Trwają uroczystości rocznicowe z udziałem ocalonych oraz członków 61 delegacji z całego świata. Przemawiają i wspominają świadkowie. - Pragnę podziękować Polakom, że zachowali były obóz. Dziękuję im za to, że uczynili z tego miejsca - miejsce pamięci dla całego świata – mówiła Else Baker, jedna z osób, które przeżyły pobyt w obozie Aushwitz. W 1944 r. jako ośmioletnia dziewczynka, uznana za cygankę, została zabrana z domu w Hambrgu i deportowana do obozu.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239022
    • "Będziemy zawsze pielęgnować i strzec prawdy o tym, co tutaj się wydarzyło"

      Andrzej Duda: - Składamy hołd wszystkim sześciu milionom Żydów zamordowanych w tym oraz innych obozach, miejscach kaźni, na ulicach miast i miasteczek. Prezydent przypomina 1 milion 300 tysięcy ofiar obozu Auschwitz-Birkenau, wymienia, że byli wśród nich m.in. Polacy, Romowie, ale przede wszystkim Żydzi, których zginęło tu 1,1 miliona. - Stajemy, by w obliczu świadków zagłady jeszcze raz podjąć zobowiązanie z myślą o tych, którzy zginęli, o was, którzy ocaleliście, ale też o przyszłych pokoleniach – stwierdził Andrzej Duda. - W imieniu Rzeczpospolitej mam przywilej podjąć i ponowić zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co tutaj się wydarzyło – podkreślił też. Zadeklarował, że Polska będzie „nieść dalej w przyszłość przesłanie i przestrogę, które płyną z tego miejsca”.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239020
    • 75 lat od koszmaru

      Głos zabrał prezydent Polski Andrzej Duda. Zaczął od przywitania świadków historii: - Czcigodni ocaleli, świadkowie zagłady – mówił prezydent RP. Swoje przemówienie rozpoczął od fragmentów utworu Tadeusza Borowskiego „Ludzie, którzy szli”, opisującego tłumy ludzi przywożonych do obozu i prowadzonych na masową śmierć. - Mija 75 lat od koszmaru, który w tym miejscu rozgrywał się przez blisko 5 lat – mówi prezydent. Przypomina też moment wyzwolenia obozu, gdy „kilka tysięcy więźniów, wycieńczonych niewolniczą pracą, głodem i chorobami doczekało się wreszcie wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej”.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239016
    • Główne obchody rocznicy, z udziałem byłych więźniów obozu i ocalałych z Holokaustu

      Rozpoczynają się główne obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach na terenie obozu weźmie udział około 2,5 tys. osób, w tym głowy państw. Najważniejsi goście obchodów to byli więźniowie obozu Auschwitz, którzy przybyli z całego świata. Główne obchody odbędą się przed Bramą Śmierci byłego obozu.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239012
    • Wszystko gotowe do rozpoczęcia głównych uroczystości

      Większość gości jest już zgromadzona w namiocie, gdzie odbędą się uroczystości, dojeżdżają ostatnie delegacje. Wystąpienia rozpoczną się o godz. 15.30.

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239010
    • Oświęcim zakorkowany

      W związku z przejazdem delegacji na uroczystości do Brzezinki, w tym kolumny prezydenckiej, wjazd do Oświęcimia od strony Katowic i Chrzanowa jest mocno utrudniony. 

      ZOBACZCIE:  

      https://gazetakrakowska.pl/oswiecim-przejazd-delegacji-zagranicznych-na-uroczystosci-do-brzezinki-korki-na-drogach-dojazdowych-z-katowic-i-chrzanowa/ar/c1-14743270

      • https://gs24.pl/oswiecim-obchody-75-rocznicy-wyzwolenia-obozu-auschwitzbirkenau-relacja-live/rz/c1-14741850/rw/239006

    Właśnie dodaliśmy nowe informacje. Kliknij, żeby zobaczyć wpis.

    Najczęściej czytane

    GS24 poleca:

    Zapraszamy na warsztaty dla dziennikarzy na temat zwalczania dezinformacji w sieci

    Zapraszamy na warsztaty dla dziennikarzy na temat zwalczania dezinformacji w sieci

    Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

    Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

    Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Dołącz do akcji Szczecin bierze na wynos!

    Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Dołącz do akcji Szczecin bierze na wynos!