Sprawdźcie, co zawierają oświadczenia majątkowe prezydentów i burmistrzów miast w regionie koszalińskim
Wszyscy samorządowcy muszą złożyć oświadczenie majątkowe raz w roku. Prezydenci i burmistrzowie miast taki dokument składają do wojewody. Oświadczenia, po ich weryfikacji, są publikowane. My już do nich dotarliśmy. Co więc mają? Zbadaliśmy oświadczenia prezydentów i burmistrzów największych miasta w regionie. Jakie mają zasoby i zarobki?
Na kogo jest nałożony obowiązek oświadczenia majątkowego?
- do złożenia oświadczenia majątkowego wojewodzie zobowiązani są: przewodniczący rad gminy, wójt, burmistrz lub prezydent,
- do złożenia oświadczenia majątkowego Przewodniczącemu Rady Gminy zobowiązani są: radni gminy,
- do złożenia oświadczenia majątkowego wójtowi gminy zobowiązani są: zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta.
W Polsce oświadczenia majątkowe co rok składają parlamentarzyści, ministrowie, sędziowie, prokuratorzy i samorządowcy. Ma to zapobiec korupcji. Konkretnie – w razie nieuczciwości ułatwić służbom wykazanie, że osoby pełniące najważniejsze funkcje publiczne powiększają majątek swój i najbliższych nieadekwatnie do dochodów.
Co grozi za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych?
Oświadczenie majątkowe to oświadczenie o stanie majątku własnego (ewentualnie również osób najbliższych), którego złożenie może być obowiązkowe. Błąd lub fałsz w oświadczeniu majątkowym reguluje kodeks karny w art. 233 ust. 1 i 6 zagrożone jest karą od 6 miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?