Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW Radar burz ONLINE. Gdzie jest burza? [Radar opadów, MAPA pogodowa live] 23.07.2019

am
Gdzie jest burza ONLINE. Radar burz na żywo
Gdzie jest burza ONLINE. Radar burz na żywo archiwum
IMGW wydało ostrzeżenie o burzach oraz ulewnych deszczach. Sprawdzamy radar ONLINE z którego można się dowiedzieć, gdzie obecnie jest burza. Najnowsze informacje dotyczące radaru burz i opadów. Sprawdź mapę zagrożeń oraz live. Najnowsze wiadomości dotyczące wyładowań atmosferycznych.

Gdzie gdzie jest burza - radar burzowy LIVE. Ostrzeżenia IMGW

Sprawdzaj na bieżąco mapy pogodowe, oraz ostrzeżenia IMGW. Oto kilka przydatnych linków. Sprawdzisz na nich w czasie rzeczywistym, w jakim miejscu są wyładowania atmosferyczne, w jakim kierunku przemieszczają się burze [radar burzowy live, radar opadów, ostrzeżenia pogodowe]:

Mapy burzowo-opadowe IMGW

Śledź na bieżąco ostrzeżenia IMGW dla swojego województwa na stronie IMGW: http://pogodynka.pl/ostrzezenia
Radar burzowy - LIVE. Informacje o aktualnych wyładowaniach atmosferycznych znajdziesz na https://www.lightningmaps.org/. Na tej mapie dokładnie zobaczysz, gdzie obecnie występują burze.

Wskutek ulewnych deszczów wezbrały rzeki, a rwący nurt jednej z nich porwał chłopca, którego policja wraz z ochotnikami szuka drugą dobę. Nie ma prądu, z odciętych terenów ewakuowani są ludzie. To na Bałkanach. A u nas? IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Co to znaczy?

Radar burz ONLINE. Gdzie jest burza?

Dzisiejsza migawka telewizyjna z południa kraju, relacja dziennikarki: – Takiego maja Ślązacy nie pamiętają. Jest zimno, o 20-25 mm podniósł się poziom wód, mogą nastąpić podtopienia w okolicach rzek i zbiorników. Teraz akurat nie pada, ale ogólnie intensywne opady potrwają do piątku, 17 maja, możliwe są burze.

To jest stan, który odpowiada ostrzeżeniu I stopnia, jakie właśnie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Co to jest I stopień? Czy trzeba się bać?

  • I stopień. Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się utrudnień w ruchu drogowym, zakłóceń imprez plenerowych lub ich odwołania. Zalecana ostrożność.
  • II stopień. Przewiduje się wystąpienie zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się silnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność. Dostosuj plany do warunków pogodowych.
  • III stopień. Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska uniemożliwią działalność. Zachowaj najwyższą ostrożność, często śledź komunikaty.

Waga ostrzeżenia I stopnia jest większa tylko od braku ostrzeżenia. Warunki pogodowe jedynie sprzyjają wystąpieniu zjawisk mogących zakłócić naszą działalność, zwłaszcza wymagającą tzw. ładnej pogody, np. pikników i wycieczek. Dopiero przy II i III stopniu przewiduje się same zjawiska, w dodatku o silnym przebiegu.

Co dziś mamy konkretnie
Polska jest pod wpływem rozległego niżu znad Morza Śródziemnego i ciepłego frontu atmosferycznego, który przemieszcza się na zachód. Takie warunki atmosferyczne mogą powodować intensywne opady deszczu i gwałtowne burze.
Ale czy spowodują? Z ostrzeżenia i mapki IMGW wynika, że popada i zagrzmi w środkowym pasie Polski. Prognozowana wysokość opadów – 25-35 mm. Co to znaczy w praktyce? Możliwe utrudnienia w ruchu drogowym i zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych.

A co konkretnie znaczy wysokość opadów 30 mm? To język synoptyków. Za tą wielkością kryje się 30 litrów wody, która spadnie na metr kwadratowy w ciągu doby – trzy wiadra. Dzięki studzienkom nawet betonowy świat powinien sobie z tym poradzić.
Oto, jak sytuację podsumowała internautka: a niech leje długo i zdrowo, mieliśmy straszliwą suszę wynikającą z braku zimy i opadów wczesną wiosną, niech więc natura nadrobi.

Ostrzeżenie IMGW Dlaczego komunikaty nas elektryzują

Pamiętamy kwietniowy atak Sahary. Wiele osób z emocją śledziło kolejne doniesienia o fali upałów i pomarańczowym pyle znad Afryki wędrującego na północ i opadającego w Europie na nasze parapety i karoserie. Analizy satelitarne ukazywały piaskowe masy mogące się skończyć zamieciami pyłowymi; przypominano, że drobinki kwarcu mogą szkodzić nie tylko alergikom, ale nawet silnikom samolotów. IMGW ogłosił alert.

Istotnie, powiało wtedy, a nawet zerwało w kraju kilkaset dachów, a że było sucho, a ludzie wypalali trawy, strażacy mieli dużo pracy. A sama burza piaskowa? Jakoś szczególnie nie dała się we znaki.
Gdy się dobrze przyjrzeć, komunikaty i ostrzeżenia synoptyków są spokojne i stonowane, ale dość asekuracyjne: podają sytuacje możliwe, nawet ledwo. Gdy jednak zarazem widzimy na ekranie spektakularne przykłady uszkodzeń, nawet z innych miejsc na świecie, nasza wyobraźnia działa. Potem ostrzegamy sąsiadów, rodzinę, niekoniecznie akcentując potencjalność zjawisk, za to chętnie uwypuklając ekstremalną wielkość zagrożeń.
Ale chyba to lepiej, że się przejmujemy, niż gdybyśmy mieli lekceważyć ostrzeżenia choćby tylko I stopnia, bo nie można się odciąć od sił natury, za to można się obudzić w domu otoczonym wodą, gdy przeoczymy kolejne ostrzeżenia, już wyższego stopnia.

Czego nie robić w trakcie BURZY?

SPRAWDŹ PODSTAWOWE ZASADY PODCZAS EKSTREMALNYCH ZJAWISK POGODOWYCH

  • Wyjdź z wody, jeśli jesteś na łódce - przypłyń natychmiast do brzegu - porażenie piorunem na środku jeziora jest o wiele bardziej prawdopodobne.
  • Pamiętaj! Na porażenie piorunem bardzo narażone są osoby, które przebywają na otwartym terenie. Nie lekceważ zbliżającej się burzy - piorun może uderzyć nawet, jeśli wydaje ci się, że jest ona jeszcze daleko.
  • W trakcie burzy nie używaj telefonu komórkowego. Odłóż też takie sprzęty, jak wędki, kije golfowe, itp. Poszukaj schronienia. Bardzo bezpieczny jest samochód (pod warunkiem, że nie zaparkowałeś go pod drzewem!).
  • Na otwartej przestrzeni w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi. Złącz nogi i przykucnij. Trzymaj się z dala od metalowych elementów (słupy, siatki, znaki drogowe). Unikaj wysokich obiektów, jeśli znajdujesz się w większej grupie - należy się od siebie oddalić.

Zobacz także: Sztorm na BAŁTYKU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński