Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ostre krojenie sanepidu, zamykane laboratoria

Anna Folkman [email protected]
Archiwum
Laboratorium w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryfinie grozi likwidacja. Pracownicy sprzeciwiają się, ale okazuje się, że zagrożonych jest więcej placówek. W regionie mogą zostać tylko dwa laboratoria.

Likwidacja to utrudnienia

Likwidacja to utrudnienia

Działające na terenie stacji powiatowych laboratoria dają możliwość bardzo szybkiego reagowania na skargi mieszkańców dotyczące jakości wody czy zagrożenia epidemiologicznego w szpitalach. To także ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy kierują na badania swoich pracowników. Może się okazać, że do dyspozycji zostaną im tylko dwie stacje w regionie lub laboratoria prywatne.

- Oddział działa od 1992 roku. Siedem lat temu w związku z wymaganiami laboratorium uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacyjnego. Zapewnia ona wiarygodność wyników badań i analiz, niektóre z nich obejmują także inne kraje europejskie - zauważa Dariusz Smugociński, przewodniczący zawodowego związku pracowników przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie, przedstawiciel w Gryfinie.

- Wprowadzenie tego systemu było pracochłonne i kosztowne.Po zamknięciu laboratorium publiczne pieniądze, które zostały w to włożone zostaną zmarnowane.

Pilnują czystości wody pitnej

Laboratorium w Gryfinie bada próbki wody z powiatu gryfińskiego oraz myśliborskiego, które obejmują ok. 150 tys. mieszkańców. W powiecie gryfińskim Odra ma najdłuższą linię brzegową. W przypadku powodzi i zalań ujęć wody pitnej to laboratorium w Gryfinie natychmiast podejmowało działania.

Nowoczesne metody analiz pozwalały mu na otrzymanie wyników w ciągu 24 godzin.

- Kiedy laboratorium przestanie istnieć, próbki trzeba będzie przewozić do innych ośrodków. Trzeba będzie też zatrudnić w nich więcej osób do pracy. Jakie są to więc oszczędności? - pyta Dariusz Smugociński.

Pracownicy są dobrzy, winna jest ustawa

Zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Szczecinie tłumaczy, że przyczyn planowanych likwidacji jest wiele, związane są one przede wszystkim ze zmianami w ustawie.

- Laboratorium w Gryfinie jest dobre, pracownicy są wspaniali, nie można im nic zarzucić - podkreśla lek. med. Jerzy Jakubek, dyrektor WSSE w Szczecinie. - Przyczyny dla których podejmujemy dyskusję na temat likwidacji są złożone. Chodzi tu przede wszystkim o to, że od 2013 roku zgodnie z ustawą Ministerstwa Finansów, stacje nie będą mogły podejmować dodatkowej pracy, za którą do tej pory pobierały opłaty a wpływy zasilały ich konto. Każda jednostka będzie miała tylko budżet zadaniowy. Będziemy mogli wykonywać tylko badania nadzorowe, a te stale się kurczą. Jest ich tak mało, że mogłyby wykonywać je maksymalnie dwa laboratoria w regionie.

Pozostaje jeszcze pytanie o inne placówki

W naszym województwie jest 12 laboratoriów. Każdy z inspektorów powiatowych miał zaproponować rozwiązane dla swojej placówki. - Są trzy drogi działania - dodaje Jakubek. - Likwidacja, wygaszanie z częściowym zachowaniem pracowników i możliwość przekazania laboratorium do samorządu lokalnego. Prawdopodobnie w połowie roku jasne staną się kwestie prawne. Na pewno do ministerstwa trafi postulat, by utrzymać pracę zarobkową laboratoriów. Jaka będzie decyzja, tego nie wiadomo, dlatego trzeba przygotować się na każdą ewentualność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński