Nasza Loteria

Ostatnie chwile z resztkami Domu Marynarza. Wkrótce zostaną po nim tylko wspomnienia i fotografie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Dobiega końca rozbiórka jednego z bardziej charakterystycznych budynków powstałych w ubiegłym wieku w powojennym Szczecinie. Właściciel terenu w dalszym ciagu nie zdradza swoich planów związanych z atrakcyjnie położoną działką.

Ostatnimi lokatorami Domu Marynarza byli studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, jednak od 2012 roku z powodu negatywnej opinii straży pożarnej akademik musiał zostać zamknięty. Stwierdzono wówczas między innymi problemy z drożnością dróg ewakuacyjnych.

Przez następne sześć lat uczelnia szukała nabywcy budynku. Niemal od początku wiadomym było, że budynek zostanie rozebrany, bowiem koszt przebudowy i dostosowania go do aktualnych przepisów przeciwpożarowych znacząco przewyższał jego wartość.

Dwa lata temu budynek został sprzedany przez władze Uniwersytetu Szczecińskiego prywatnemu biznesmenowi z województwa lubuskiego.

W skład nieruchomości wchodzą dwie działki o powierzchni 0,0744 ha i 0,8588 ha oraz budynek o powierzchni użytkowej 7462 m².

Nie wiadomo, co powstaje w miejscu obecnej zabudowy na działkach położonych między ulicą Malczewskiego, Matejki i Żubrów.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza obiekty usługowe, mieszkaniowe i mieszkaniowo-usługowe. Nowa zabudowa może mieć najwyżej 26 metrów wysokości.

Charakterystyczny wielokondygnacyjny budynek został wzniesiony na przełomie lat 60. i 70. Pierwotnie użytkowany był przez Polską Żeglugę Morską, a później przez Polskie Linie Oceaniczne.

Obiekt otrzymał wyróżnienie "Mister Szczecina" w roku 1972. Na ostatnim piętrze Domu Marynarza działał lokal gastronomiczny.

Dziś po tej architektonicznej perełce nie ma już praktycznie śladu. Buldożer niszczy ostatnie elementy konstrukcji budynku, a wkrótce rozpocznie się porządkowanie terenu. Teraz na rogu przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Malczewskiego przechodnie mogą zobaczyć stertę gruzu i pojedyncze elementy wystające spod niej.

Zobacz także: Dom Marynarza prawie zniknął. Zobacz, co zostało z "Mistera Szczecina"

Dom Marynarza w Szczecinie.

Dom Marynarza prawie zniknął. Zobacz, co zostało z "Mistera Szczecina"

Rozbiórka Domu Marynarza w Szczecinie. W środku klimat jak p...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński