MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia przed wakacjami sesja rady miasta: pl. Adamowicza zostaje, dodatkowe punkty za szczepienia

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Najdłuższą dyskusję wywołał projekt budowy pomnika Bohaterów Grudnia ’70 - Stycznia ’71. Ostatecznie radni nie wyrazili zgody na nowy monument w przestrzeni miasta.

Największe emocje wzbudzał przed rozpoczęciem obrad projekt uchwały w sprawie lekcji religii. Jednak już na samym początku posiedzenia projekt ten został odesłany do autorów na wniosek klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Zamiast tego szczecińscy radni głębiej pochylili się nad projektem dotyczącym budowy pomnika bohaterów wydarzeń sprzed 49 lat.

- To był pierwszy w historii Polski strajk, który zakończył się sukcesem. Wówczas władza komunistyczna ugięła się przed żądaniami robotników. Jako szczecinianie powinniśmy być dumni z tego, że to wtedy rozpoczęły się zmiany zmierzające ku upadkowi komunizmu - mówił do radnych Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia „Grudzień ’70/Styczeń ’71”.

Według projektu, pomnik miałby stanąć w miejscu obecnego basenu przeciwpożarowego przy placu Solidarności.

- W tym miejscu znajduje się już Anioł Wolności, który upamiętnia ofiary tamtych wydarzeń. Pod nim znajduje się Centrum Dialogu Przełomy, gdzie również duża część ekspozycji poświęcona jest tamtym wydarzeniom. Lepiej pieniądze przeznaczone na budowę kolejnego monumentu przeznaczyć na odnowienie świetlicy stoczniowej i stworzenie tam centrum kultury i nauki. Wówczas ludzie mogliby dowiedzieć się więcej o tamtych wydarzeniach - mówili radni Koalicji Obywatelskiej.

Projekt poparli jedynie radni Prawa i Sprawiedliwości i nie został przyjęty.

ZOBACZ TEŻ:

Plac Adamowicza zostaje

Przepadł również pomysł, by zmienić przyjętą na początku tego roku uchwałę upamiętniającą tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

- Większość osób, z którymi rozmawialiśmy była przeciwna temu, by w jednym z centralnych punktów miasta upamiętniać osobę zupełnie nie związaną z Szczecinem - mówił Jakub Kozieł, inicjator nazwania tego placu imieniem Pogoni Szczecin.

Podobnie jak w przypadku pomnika pomysł poparli jedynie radni PiS.

- To jest kolejna inicjatywa, którą popieram. Poparłbym nawet pomysł nazwania tego placu imieniem kamienia - grzmiał radny Dariusz Matecki.

ZOBACZ TEŻ:

Dodatkowe punkty za szczepienia

Przyjęto natomiast projekty uchwał, które dotyczą zasad rekrutacji do miejskich żłobków i przedszkoli. Od następnej rekrutacji dodatkowe punkty będą dostawać dzieci rodziców, którzy złożą oświadczenie dotyczące posiadania obowiązkowych szczepień.

- Wzorem innych miast proponujemy rozwiązanie, które na drugim etapie rekrutacji wprowadza dodatkowe kryterium dotyczące obowiązkowych szczepień - mówił radny Łukasz Tyszler z Koalicji Obywatelskiej.

Oświadczenie będzie składane przez rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Przy tym nie będzie potrzeby przedkładania na etapie rekrutacji książeczki zdrowia czy zaświadczenia od lekarza o odbytych szczepieniach.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawiedliwi na Gumieńcach

Na poprzedniej sesji rady miasta przepadł pomysł, by plac Pawła Adamowicza przemianować na plac Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Podczas piątkowego posiedzenia radni uhonorowali Sprawiedliwych nazywając ich imieniem park znajdujący się pomiędzy ulicami Krakowską i Poronińską.

- To miejsce nadaje się idealnie do zadumy nad tym, co się działo w czasie Holocaustu - uważa radny Mirosław Żylik.

Podczas ostatniej przed dwumiesięcznymi wakacjami radni podjęli również decyzję o powtórzeniu wyborów do Rady Osiedla Pomorzany, które odbędą się we wrześniu.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński