Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni rzut oka na nastawnię SPA na Międzyodrzu. Zobacz, jak wygląda w środku zanim zostanie zburzona [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Z SPA tory prowadzą w kierunku stacji Szczecin Podjuchy (pod wiaduktem linii Dziewoklicz - Regalica i ul. Krygiera, przez jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony), SPB, Regalicy i bocznicy portowej przy Basenie Górniczym
Z SPA tory prowadzą w kierunku stacji Szczecin Podjuchy (pod wiaduktem linii Dziewoklicz - Regalica i ul. Krygiera, przez jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony), SPB, Regalicy i bocznicy portowej przy Basenie Górniczym Marek Jaszczyński
Budynek ma ponad 70 lat i niebawem zniknie z krajobrazu miasta. Udało nam się zajrzeć do wnętrza nastawni SPA na Międzyodrzu, która należy do stacji Szczecin Port Centralny.

- Nastawnia SPA została zbudowana w 1950 roku. Uczestniczy w prowadzeniu ruchu pociągu między Szczecinem Podjuchami, posterunkiem odgałęźnym Regalica oraz Szczecinem Port Centralny SPB. Obsługuje również rejon manewrowy SPA i współpracuje z innymi rejonami manewrowymi stacji: SPM, SPB oraz SPC - mówi Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nastawnia będzie zburzona. Po zakończeniu inwestycji poprawy kolejowego dostępu do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu, wprowadzony zostanie komputerowy system sterowania ruchem pociągów. Powstanie nowa nastawnia centralna, z której będzie obsługiwana cała stacja Szczecin Port Centralny.

- Przed modernizacją stację obsługiwało 11 nastawni: 3 dysponujące (w tym nastawnia SPA) oraz 8 wykonawczych. Wobec usprawnienia systemu sterowania ruchem w obrębie stacji, przestaną one istnieć - wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski.

Projekt „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu” warty jest ok. 1,5 mld zł (netto), przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w wysokości ok. 500 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński