Ostatni kurs autobusu volvo B10M w Szczecinie. Przejechał 1...

  Ostatni kurs autobusu volvo B10M w Szczecinie. Przejechał 1 630 000 km [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Marek Jaszczyński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  To była ostatnia liniowa podróż dla autobusu volvo B10M o numerze 1571 i koniec pewnej epoki w dziejach szczecińskiej komunikacji.
  Ostatni kurs autobusu volvo B10M w Szczecinie. Przejechał 1 630 000 km [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Sebastian Wołosz

  Zobacz galerię

  - Wyprodukowane w 1994 roku autobusy Volvo przypłynęły do Polski promem. Do SPAK takich pojazdów trafiło 40 - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Klonowica".

  Data pierwszej rejestracji autobusu to 17.08.1995, od tego dnia pojazd o numerze bocznym 1571 przewiózł miliony pasażerów.
  Wymiary zasłużonego staruszka to: 18,0 m długości, 2,50 m szerokości i 3,10m wysokości. Ilość miejsc: 132, miejsca siedzące: 42 - chociaż że jego pojemność bywała większa. Typ silnika: THD 102KB.

  Ostatni kurs odbył dziś rano z Krzekowa w kierunku Dworca Głównego i o 9:12 wróci na Krzekowo. Stamtąd pojechał już na zajezdnię autobusową przy ulicy Klonowica, gdzie nastąpiło oficjalne przekazanie tablic do nowej hybrydy.

  - Aż łza się w oku kręci. Jeżdżę od 27 lat, znam te autobusy od początku - mówi Maciej Korzański, który wykonywał ostatni kurs na volvo. - Jeździłem ze zmiennikiem na wozie 1584. Wykonaliśmy razem ponad 1 mln kilometrów. Już takich autobusów nie będzie...

  Co stanie się ze "staruszkiem"?

  Po wymontowaniu kasowników autobus przekazany zostanie do Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki.

  - Na razie trafi do muzealnych magazynów. Będzie tak, dopóki nie rozbudujemy siedziby - mówi Stanisław Horoszko, dyrektor muzeum techniki.

  Niewykluczone, że autobus będzie brał udział w przejazdach okolicznościowych. - To zależy od stanu technicznego. Na pewno sprawdzimy pojazd. To również kwestia zarejestrowania autobusu na zabytkowych tablicach - dodaje dyrektor Horoszko.

  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.gs24.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY