MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiem gmin włącza się w walkę o Czyste Powietrze. Dofinansowanie do 53 tys. zł

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Kolejne gminy naszego województwa dołączają do proekologicznego programu.

Do tej pory Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podpisał porozumienia z piętnastoma gminami naszego województwa.

W tym gronie jest:

  • Bierzwnik,
  • Chociwel,
  • Golczewo,
  • Goleniów,
  • Kamień Pomorski,
  • Marianowo,
  • Międzyzdroje
  • i Stara Dąbrowa.

Przedstawiciele tych samorządów swoje podpisy pod porozumieniem złożyły dzisiaj. Wcześniej taki sam dokument podpisano w Darłowie, Sławnie, Postominie, Rymaniu i Będzinie.

Co to oznacza dla mieszkańców tych gmin?

Otóż teraz mogą składać wnioski o dofinansowanie lub o pożyczkę w ramach programu Czyste Powietrze w swoich miejscowościach, a nie jak dotąd w biurach Funduszu w Szczecinie czy Koszalinie.

- Umożliwienie składania wniosków w ramach programu Czyste Powietrze także bezpośrednio do gmin to dla mieszkańców Pomorza Zachodniego duże udogodnienie. W najbliższym czasie podpiszemy takie porozumienia z kolejnymi samorządami - zapewnia Paweł Mirowski, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Do tej pory mieszkańcy naszego województwa złożyli ponad 1900 wniosków, z czego pozytywną opinię otrzymało 1640 projektów. W sumie dofinansowanie wyniosło ponad 45 milionów złotych.

- Mieszkańcy dostają konkretne pieniądze i wsparcie w walce o Czyste Powietrze - podkreśla prezes Mirowski.

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

W ramach współpracy urzędnicy przeszli szkolenia, by na miejscu w urzędach gminy odpowiadać na pytania potencjalnych beneficjentów programu. Pomogą również wypełnić wniosek, który zostanie przesłany do dyrekcji Funduszu, gdzie zapadają decyzje o przyznaniu dofinansowania bądź pożyczki.

Celem programu jest eliminacja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i poprawa efektywności energetycznej budynków – pozwala uzyskać atrakcyjne dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na ekologiczne, a także m.in. na kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej czy instalacji odnawialnych źródeł energii.

Koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to od 7 do 53 tysięcy złotych.

Co ważne, beneficjenci – w zależności od dochodu na członka rodziny - mogą otrzymać nawet do 90% bezzwrotnej dotacji.

Program jest prowadzony w całym kraju i do 2029 roku planowanuje się przeznaczyć na jego realizację ponad 103 miliardy złotych.

- Ten program jest skierowany, w odróżnieniu od programu Kawka, nie tylko na wymianę pieców. Ponadto skala działania jest znacznie większa. W trakcie sześciu lat funkcjonowania programu Kawka zrealizowano zadania na kwotę blisko 36 milionów złotych, a już teraz, po dziesięciu miesiącach program Czyste Powietrze uruchomił znacznie większe środki - informuje prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

WIDEO: Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński