Czerń zawsze budziła kontrowersje. Jednak to, co jest pewne: czerń zawiera w swojej głębi doznanie tajemnicy i wytworności.
- Nowoczesne, proste i eleganckie wnętrze, to podstawa założenia w przypadku prezentowanego projektu - mówi Paulina Olbrychowska, autorka. - W projektowaniu wciąż bawimy się, uczymy się formy i nowego języka.
Najczęściej używaną czernią w malarstwie olejnym była czerń z kości, składająca się ze związków węgla, wapnia i potasu, powstałych w wyniku wyprażania kości. Malarze jednak używali również czerni szwedzkiej, stanowiącej niskiej jakości wypalony węgiel. Głęboki, dominujący kolor naszego wnętrza został uzyskany ze zmieszania czerni z dodatkiem granatu z mieszalników najwyższej jakości farb Brillux.
W swojej odwadze projektantka pokryła nią również powierzchnię sufitu, uzyskując efekt zatracenia podziału w relacji ściana-sufit. Bryła wnętrza, powstała na bazie kontrastu, dzięki czemu zastosowane elementy wyposażenia nabrały wyrazu. Podobnie jak biały, kolor czarny jest dość uniwersalny, bo kiedy wykorzystamy go w odpowiedni sposób, pasuje praktycznie do wszystkiego. Dzięki temu, jest świetnym towarzyszem dla innych barw i w połączeniu z nimi wybija ich znaczenie.
Kolor czarny stał się nie tylko barwą budującą nastrój, ale również użyty został jako tło uwydatniające walory zastosowanych dodatków wzorniczych takich designerów, jak Oskar Zieta. Kamyki zieta prozessdesign o unikatowych, zindywidualizowanych kształtach, wykonane z polerowanej stali nierdzewnej, stały się piękną ozdobą sypialni. - Jeśli lubisz ozdobić dom biżuterią w postaci dobrego designu, nie musisz bać się czarnego - dodaje projektantka. – Dopełnieniem stała się lampa Space Cloud włoskiej firmy Artemide, będącej marką jednego ze światowych liderów branży oświetlenia.
- Dla wzbogacenia wyrazu ścian, w porozumieniu z inwestorem i jego upodobaniami, wraz z Hanną Lipską stworzyliśmy prace malarskie - mówi Paulina Olbrychowska. - To była kropka nad „i” w całej tej zabawie. Pojawiający się chrom w dodatkach wnętrzarskich, znalazł nawiązanie w pracach, w postaci zastosowania akcentów podkreślanych białym złotem.
Kolory, a także materiały i tekstury w otoczeniu czerni stają się bardziej nasycone i wybijają się z tła. Podkreślone zostają przy okazji ich dynamiczne cechy. Krzesła w idealnie dobranym materiale wraz z korespondującą tapicerką zestawu wypoczynkowego firmy Kler dodają przytulności.
Ceramiczny blat stołu jadalnianego oraz kawowego, przy udziale stalowych, malowanych proszkowo podstaw o niebanalnej formie współgra z resztą dodatków a przede wszystkim z lampami renomowanej firmy Vibia. - Meble lakierowane na wysoki połysk, przy zastosowaniu najlepszych, wygodnych systemów wewnętrznych uzyskały aprobatę inwestorów – mówi Paulina Olbrychowska. – Wnętrze dobrze zaprojektowane daje dużą satysfakcję. Zadowolenie inwestora jeszcze ją pogłębia. Dzięki pełnemu zaangażowaniu ekipy budowlanej nie odnieślibyśmy takich efektów. Firma K-Bud Marcina Kowalskiego otrzymała nasze uznanie. Zaangażowanie wszystkich dało zamierzony efekt, za co wszystkim bardzo dziękuję.