MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli w Skoczowie z prezydentem Andrzejem Dudą. "Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami" ZDJĘCIA

MP, JAK
Skoczów 2018: para prezydencka wzięła udział w Orszaku Trzech Króli
Skoczów 2018: para prezydencka wzięła udział w Orszaku Trzech Króli JAK
Orszak Trzech Króli w Skoczowie z prezydentem Andrzejem Dudą: - Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać. Nieważne czy jest biały, czy śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek i tego samego oczekujemy od niego – mówił dzisiaj prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

AKTUALIZACJA, GODZ. 18.30

W Skoczowie orszak przeszedł ulicami miasta po raz czwarty. W postacie królów: Kacpra, symbolizującego Europę, Melchiora - Azję, a także Baltazara – Afrykę, tradycyjnie wcielili się mieszkańcy. Królowie wymaszerowali ze swymi orszakami z różnych miejsc i skierowali się w stronę rynku. W jednym z pochodów, europejskim, z Kacprem przeszła Para Prezydencka.

Na rynku na korowody czekało mnóstwo mieszkańców. Najpierw monarchowie pokłonili się Świętej Rodzinie, a później - po wspólnym śpiewaniu kolęd z udziałem zespołu Równica z Ustronia - do zebranych przemówił prezydent Andrzej Duda. Na początku zdradził, że jego żonie bardzo spodobała choinka na skoczowskim rynku. A później odniósł się do dzisiejszego święta. Zwracał m.in. uwagę, że sprzyja ono budowaniu wspólnoty i sprawia wielką radość z bycia razem.

Prezydent Duda stwierdził, że wierzy, iż rok 2018, w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, "przyczyni się ogromnie do budowania polskiej wspólnoty, do rozumienia dlaczego powszechnie w naszym społeczeństwie tego, dlaczego jesteśmy wspólnotą".

- Otóż jesteśmy wspólnotą, bo mamy wspólne wartości. Wielu z nas połączonych jest wartościami religijnymi, wyznania, wiary, ale wszyscy jesteśmy połączeni wielką wartością niepodległej Rzeczypospolitej, naszej polskiej, naszego państwa - podkreślił prezydent.

A na zakończenie dodał:

- Z tego co wiem, to pierwsza wizyta prezydenta Rzeczypospolitej w Skoczowie, tym większa mam satysfakcję, tym większa to dla mnie radość - powiedział Andrzej Duda.

Burmistrz Skoczowa Karol Sitko, dziękując Parze Prezydenckiej za wizytę, stwierdził, że na Śląsku Cieszyńskim nie było Polski przez blisko 700 lat. - Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Tędy własnie Piłsudski od strony Czech wjeżdżał do Polski, tutaj go witaliśmy. Gdyby nie księża katoliccy i Kościół katolicki, księża ewangeliccy i Kościół ewangelicki nie wiem czy tu byłaby Polska. Ale jest, bośmy się modlili i śpiewali w języku polskim - powiedział burmistrz Skoczowa.

Po przemówieniach został rozstrzygnięty konkurs dla najmłodszych na najpiękniejszą koronę królewską. Nagrody wręczyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Uczestnikom błogosławieństwa udzielił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Prezydent Andrzej Duda w Szczyrku

Prezydent Andrzej Duda w Szczyrku ZDJĘCIA Kolejka kanapowa n...

Wcześniej pisaliśmy:

W związku z organizacją Orszaku Trzech Króli władze Skoczowa proszą o nieparkowanie samochodów na Rynku, Małym Rynku, ul. Ustrońskiej oraz ul. Cieszyńskiej.

Parkingi są zamknięte już od wczorajszego wieczora. Nie można również parkować samochodów na Starym Targu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński