MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orlen na „majówkę” obniża ceny paliw. Stanieje również gaz ziemny dla klientów koncernu. Czy to fiasko szantażu energetycznego Rosji?

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Orlen na „majówkę” obniża ceny paliw. Stanieje również gaz ziemny dla klientów koncernu. Czy to fiasko szantażu energetycznego Rosji?
Orlen na „majówkę” obniża ceny paliw. Stanieje również gaz ziemny dla klientów koncernu. Czy to fiasko szantażu energetycznego Rosji? Jakub Steinborn
Na stacjach paliw PKN Orlen od 27 kwietnia cena oleju napędowego jest obniżana o 12 gr, benzyny – 8 gr za litr. To kolejna obniżka cen w ciągu ostatnich 10 dni. W tym okresie ceny spadły odpowiednio o 36 i 20 gr. Kolejny raz od początku roku tanieje też gaz ziemny z Grupy Orlen. Od 1 maja jego cena będzie wynosić 301 zł za MWh. To spadek o 62 proc. od stycznia.

Niższe ceny paliw na majówkę 2023

Informację o spadku cen paliw na stacjach Orlenu podał prezes grupy, Daniel Obajtek 27 kwietnia podczas otwarcia farmy fotowoltaicznej koło Wielbarka w woj. warmińsko-mazurskim.

- Dziś następna obniżka, miła z racji tego, że idzie majówka. Obniżka dodatkowo o 8 groszy na benzynie i 12 gr na oleju napędowym – poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Według słów prezesa koncernu Orlen obniża ceny paliw „ponieważ notowania na giełdach bardzo mocno zaczynają się stabilizować. Zaraz te notowania przekładamy z hurtu na ceny, W ciągu 10 dni obniżyliśmy cenę oleju napędowego o 24 grosze, benzyny – o 12 gr".

Możliwość szybkiej reakcji na spadki cen paliw na rynkach w ocenie prezesa PKN Orlen jest jednym z następstw stworzenia koncernu multienergetycznego, który dzięki efektowi skali ma większą płynność finansową.

- My dziś w systemie mamy 900 tysięcy baryłek. Jesteśmy 4 koncernem europejskim, który taką ilość przerabia. Mamy zdecydowanie inne możliwości jeżeli chodzi o cenę paliw – wyjaśnił Obajtek.

Prezes PKN Orlen poinformował też, że od 1 maja koszt gazu ziemnego dla klientów cennikowych grupy Orlen wyniesie 301 zł za MWh.

- To już jest 62 proc. obniżki od stycznia – podał Daniel Obajtek.

Niższe ceny są efektem fiaska szantażu energetycznego, który wobec Europy stosuje Rosja po agresji na Ukrainę.

- Wszystkie kraje, wszystkie firmy europejskie, kupowały gaz na przełomie roku, który był bardzo wysoko notowany. Nikt nie wiedział jak sytuacja będzie się rozwijać – mówił prezes PKN Orlen i przypomniał że standardem były ceny 800 zł za MWh, zdarzały się transakcje po 1500 zł za MWh.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Polska ma zdywersyfikowane źródła gazu ziemnego dzięki rurociągowi Baltic Pipe, terminalowi LNG w Świnoujściu, interkonektorom łączącym kraj z sąsiadami i własnym złożom. W ocenie Daniela Obajtka po integracji Orlenu m. in. z PGNiG i Lotosem, dzięki większym zdolnościom finansowym i lepszej płynności całej grupy, Orlen mógł szybko kupić następne wolumeny taniejącego gazu a drogo kupione parte pozostawić częściowo w magazynach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński