MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Optymalna temperatura w mieszkaniu. Poniżej tego poziomu ciepła możesz mieć problemy z zdrowiem. Czy na ogrzewaniu da się oszczędzać?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Z badania zrealizowanego na Technicznym Uniwersytecie Helsińskim i Lawrence Berkeley National Laboratory dowiadujemy się, że najlepszą wydajność mamy w temperaturze 21-22°C.
Z badania zrealizowanego na Technicznym Uniwersytecie Helsińskim i Lawrence Berkeley National Laboratory dowiadujemy się, że najlepszą wydajność mamy w temperaturze 21-22°C. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Odpowiednia wysokość temperatury pokojowej jest niezbędnym elementem naszego funkcjonowania. Dzięki niej możemy zachować odpowiednią wydajność w domu i w pracy. Obniżenie temperatury w naszych mieszkaniach może spowodować niekorzystne skutki, takie jak problemy z koncentracją oraz podwyższone ciśnienie. Jaka jest optymalna temperatura i czy dla każdego z nas jest taka sama? Są osoby, które z powodów zdrowotnych potrzebują w pokojach mieć ciepło.

Spis treści

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu - dobry sposób na oszczędność?

Firma UCE Research dla Netatmo przeprowadziła w październiku 2022 r. badanie ankietowe, z którego wynika, że większość Polaków chce w jakiś sposób ograniczyć koszty. Dla 3/4 respondentów sposobem na ograniczenie kosztów jest oszczędzanie. Osoby, które nie mają zamiaru oszczędzać, stanowią 17%.

W badaniu zadano Polakom pytanie o to, jaka jest najniższa akceptowalna przez nich temperatura w pomieszczeniach.

  • Blisko ¼ respondentów wskazała na 18 stopni Celsjusza.
  • Według 18% Polaków w domu lub mieszkaniu powinno być minimum 19 stopni.
  • Dla 17% jest to 20 stopni.

Jaka temperatura optymalna w naszych domach i mieszkaniach?

Z badania zrealizowanego na Technicznym Uniwersytecie Helsińskim i Lawrence Berkeley National Laboratory dowiadujemy się, że najlepszą wydajność mamy w temperaturze 21-22°C.

Pokrywa się to z wynikami badania UCE Research dla Netatmo. Badani najczęściej deklarowali, że optymalna temperatura w pomieszczeniu to dla nich 20 stopni Celsjusza. Odpowiedział tak co czwarty respondent. 16% odpowiedziało, że najbardziej komfortowe jest 21 stopni, a co piąty ankietowany wskazał 22 stopnie.

Jak podaje WHO - dla osób młodych i zdrowych optymalna temperatura w pokoju powinna wynosić około 18 st. C. Osoby starsze, chore oraz małe dzieci mają zalecaną inną temperaturę i jest to 20 stopni Celsjusza.

American Hertige Dictionary definiuje temperaturę pokojową jako przedział 20-22 st. C., a Oxford English Dictionary jako - 20 st. C.

Pamiętać należy, że zupełnie inne odczuwanie temperatury będziemy mieć mieszkając w Skandynawii, a zupełnie inne - np. w Egipcie. Mieszkając w zimniejszej strefie klimatycznej, przyzwyczajamy się do niższej „standardowej” temperatury.

Na to, jak będziemy ją odczuwać, ma również wpływ wilgotność względna.

  • Jeżeli wilgotność jest na poziomie 30 proc., powietrze będziemy odbierali jako suche i drażniące błony śluzowe nosa oraz gardła.
  • Wilgotność 60% sprzyja rozwojowi w otoczeniu kurzu, pleśni i roztoczy mogących powodować różne alergie.

Co się dzieje, jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska?

Zbyt niska temperatura może być poważną przeszkodą w zachowaniu koncentracji. W chłodnych pomieszczeniach wydajność pracowników spada o 4%, a w zbyt gorących - o 10%. Wynika tak z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zdrowe Biuro”. Z dokumentu dowiadujemy się, że odpowiednia temperatura ma wpływ na nasz

  • nastrój,
  • efektywność,
  • produktywność,
  • satysfakcję z podejmowanych działań.

Niska temperatura sprawia, że wzrasta ciśnienie krwi. To metoda, dzięki której organizm chroni się przed zimnem. Większą ilość energii przeznacza na to, aby się rozgrzać. Tym samym mniej jej jest wykorzystywane na koncentrację.

Będziemy czuć się dobrze, gdy warunki środowiskowe pozwalają utrzymać naszemu organizmowi temperaturę 36,6 stopni bez takich mechanizmów, jak pocenie lub przyspieszenie krążenia krwi.

Jak podaje WHO, przebywanie w pokoju, w którym temperatura utrzymuje się sale poniżej 16 st. C i wilgotności powyżej 65 proc., może powodować wyższe ryzyko zachorowania na schorzenia układu oddechowego i różnego rodzaju alergie.

Czy zatem obniżenie temperatury pomoże nam w zaoszczędzeniu pieniędzy? Może się okazać, że na obniżaniu temperatury nie skorzystamy, a jedynie stracimy.

Temperatura otoczenia ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, tego, jak pracujemy i wypoczywamy. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę, możemy pokusić się o zamontowanie termostatu na ścianie pomieszczenia lub siłowników na zaworach grzejnikowych.

Zainstalowanie należytego systemu wentylacji dodatkowo pomoże podnieść jakość powietrza, aby to przez cały rok sprzyjało pracy i odpoczynkowi w naszych domach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Optymalna temperatura w mieszkaniu. Poniżej tego poziomu ciepła możesz mieć problemy z zdrowiem. Czy na ogrzewaniu da się oszczędzać? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński