MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oprocentowanie lokat bankowych dalej w górę. "W ciągu roku wzrosło ponad dwudziestokrotnie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Ostatnie miesiące były dla oszczędzających pełen dobrych wiadomości. Oprocentowanie lokat bankowych idzie w górę. Tak banki walczą o oszczędności Polaków. Niektóre instytucje proponują zysk przekraczający 6 proc. – I choć bankowa lokata wciąż nie daje szans na skuteczną obronę przed skutkami inflacji, to przynajmniej naliczane odsetki zaczynają być zauważalne. Efektem jest wzbierająca fala oszczędności płynąca do bankowych kas – wskazują eksperci HRE Investments. Jakie kryteria należy spełnić i jak oszczędzać pieniądze na lokatach? Niestety - mimo rosnącego oprocentowania - lokaty ciągle nie nadążają za inflacją. Wiele wskazuje na to, że szczyt inflacji dopiero przed nami.

Spis treści

– Maj był już 7 z rzędu miesiącem, w którym banki poprawiały swoje oferty depozytowe. Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają już zarobić nawet 6-6,5 proc. w skali roku. To spora zmiana, bo jeszcze na początku roku górną granicą oprocentowania było około 3 proc. – wskazują w swojej analizie Bartosz Turek oraz Oskar Sękowski, HRE Investments.

Jednocześnie podkreślają, że "najbardziej jaskrawe zmiany zobaczymy spoglądając na dane o przeciętnym oprocentowaniu rocznych lokat, a dokładnie chodzi o takie na dłużej niż 6 miesięcy, ale co najwyżej rok". – Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że takie depozyty jeszcze w maju 2021 roku były oprocentowane na zaledwie 0,14 proc. Najnowsze dane banku centralnego podsumowują marzec br. – wtedy już przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty ocierało się o 2 proc. w skali roku – zauważają.

Jednocześnie dodają, że można już szacować, że przeciętne oprocentowanie takiego depozytu wynosić może dziś około 3-3,5 proc. – To znaczy, że średnie oprocentowanie wzrosło w ciągu roku ponad dwudziestokrotnie. Ruch ten może być jeszcze kontynuowany o ile stopy procentowe w Polsce jeszcze urosną – wyjaśniają.

Wymagania i limity dla najlepszych ofert

Jak zauważają w swojej analizie eksperci HRE Investments, najbardziej kuszące depozyty obarczone są często dodatkowymi wymaganiami lub limitami. – Chodzi o to, że przeznaczone są one dla nowych klientów, ich nowych środków, można je założyć na określoną kwotę, albo na przykład zdarza się, że oferta jest trudna do znalezienia, bo nie jest promowana na stronie internetowej banku, a do tego może być albo na bardzo krótki okres (wtedy nalicza się mniej odsetek), albo na kilka lat (co każe na długo zamrozić kapitał). Nie są to więc często lokaty pierwszego wyboru. Przecież Polacy zwykli zakładać lokaty przede wszystkim na 3 miesiące - to są depozyty, które szczególnie lubimy – wyjaśniają.

W zestawieniu przygotowanym przez Turka i Sękowskiego nie znalazła się lokata rentierska na 6 proc. zaproponowana przez Pekao, ani jednomiesięczna lokata Banku Nowego oprocentowana a 6,5 proc. – Pierwsza z nich jest trzyletnia, a w przypadku drugiej nie da się uniknąć opłaty za przelew. Co prawda koszt jest symboliczny (1 zł), ale w przygotowywanym przez nas co miesiąc zestawieniu przyjęliśmy sztywne zasady - skupiamy się na takich propozycjach, w ramach których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy – wyjaśniono.

Pieniądze trafiają do banków

– Dane NBP za marzec sugerują bowiem, że tylko w trzecim miesiącu roku założyliśmy nowe lokaty o łącznej wartości 32,5 mld złotych. Wynik majowy będzie najpewniej wyraźnie wyższy – wskazują eksperci.

Dla porównania podają, że "jeszcze w marcu 2021 roku było to 20,6 mld złotych, a w maju, lipcu i sierpniu 2021 roku między 16 a 17 miliardów. – To prawie dwa razy mniej niż w marcu br., kiedy oprocentowanie lokat nie było tak wysokie jak teraz – dodają.

Lokaty przegrywają z inflacją

Wyższe oprocentowanie lokat wciąż nie daje szans na skuteczne przeciwstawienie się skutkom inflacji. Ta za rok, wg ostatniej projekcji inflacji przygotowanej przez analityków NBP, wynieść ma 10,2 proc. – To znaczy, że musielibyśmy dziś założyć lokatę oprocentowaną na 12,6 proc., aby za rok, po potrąceniu podatku od zysków kapitałowych, zarobić na naszych oszczędnościach tyle, ile inflacja pochłonie siły nabywczej kapitału tłumaczą i dodają, że "takich lokat na rynku po prostu nie ma".

Oprocentowanie lokat bankowych w górę. Jak oszczędzać na lokatach?

Choć w ostatnim czasie lokaty bankowe nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, tak teraz, powoli wraca ich popularność. Jako pierwszy podwyżkę oprocentowania lokat wprowadził banko PKO BP, oferując 2,5 proc. na 12-miesięcznej lokacie. To oczywiście, ku uciesze oszczędzających, zmusiło do działania konkurencję. Ofertę przebił Pekao SA, proponując 2,75 proc. odsetek, po czym przebił ją, oferując 5 proc. na lokatach rocznych i 6 proc. w przypadku lokat trzyletnich.

Z kolei GetIn Bank proponuje lokatę 5,5 proc. w skali roku na 12 miesięcy na nowe środki, 5 proc. w skali roku na 6 miesięcy i 4,5 proc. w skali roku na 3 miesiące - od 5 tys. do 180 tys. zł. Inny duży gracz na rynku, Bank Millernium zaprezentował lokatę, którą można otworzyć na 6, 12 i 18 miesięcy z oprocentowaniem nawet 5 proc. w skali roku.

1.Jestem singlem bez dzieci i nie posiadam aktualnie żadnego mieszkania – TAK. Osoba samodzielnie prowadząca gospodarstwo domowe może być beneficjentem, a warunek dotyczący posiadania nieruchomości jest spełniony.

Mieszkanie bez wkładu własnego, to musisz wiedzieć! Jak skor...

Ile można zyskać na lokacie bankowej? Banki proponują ponad 6 proc.

Inbank oferuje 6,5 proc. w skali roku przy lokacie na 6 miesięcy bez konieczności posiadania konta na nowe środki. Jak wskazano, "jedyne warunki do spełnienia przy Lokacie Lojalnej to zdeponowanie przez klienta nowych środków oraz niewycofywanie lokat przed umownym terminem zapadalności".

Z kolei dla osób preferujących krótsze niż 6 miesięcy inwestycje, dostępna jest również oferta na 3 miesiące, przynosząca zysk na poziomie 6 proc w skali roku.

Minimalna wartość pojedynczej lokaty to 5 tysięcy złotych, a maksymalna - 50 tysięcy złotych. Jeden klient może założyć dowolną liczbę lokat.

Oprocentowanie lokat bankowych nie nadąża za inflacją

Mimo wszystko, oprocentowanie lokat wciąż nie nadąża za inflacją. W kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc. To poziom najwyższy od 24 lat. – Najbardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów zakładają, że może ona przekroczyć 14-15 proc. Szczyt powinna osiągnąć w czerwcu lub w lipcu, ale to także nie jest pewne – prognozuje Maciej Pieczkowski, Inbank.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oprocentowanie lokat bankowych dalej w górę. "W ciągu roku wzrosło ponad dwudziestokrotnie" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński