MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za egzaminy na prawo jazdy w górę. Pierwsze województwo zadecydowało o podniesieniu cen. Pierwsza taka podwyżka od 10 lat

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął uchwałę ws. podniesienia cen egzaminów.
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął uchwałę ws. podniesienia cen egzaminów. Krzysztof Kapica / Polska Press
Opłaty za prawo jazdy, a dokładniej za przystępowanie do egzaminów, już w najbliższym czasie będą wyższe niż dotychczas. Pierwsze województwo zadecydowało o nowych, wyższych stawkach. Już wcześniej Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej wskazywał, że aktualne stawki były za niskie i niewspółmierne do kosztów działalności wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Sprawdzamy, gdzie więcej zapłacimy za egzamin.

Spis treści

Pierwsze podwyżki egzaminu na prawo jazdy

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął uchwałę ws. podniesienia cen egzaminów.

 • 50 zł to koszt egzaminów teoretycznych,
 • 200 zł będzie kosztować egzamin praktyczny kat. AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 i T
 • 250 zł to cena egzaminu praktycznego kat. B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E 250 zł.

Uchwała została już przyjęta przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. Wprowadzać nowe stawki opłat samorządy mogą do 30 czerwca 2023 r.

Nim uchwałą zajął się sejmik – najpierw trwały konsultacje społeczne. Wzięły w nich udział m.in.:

 • Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego,
 • Województwa Rada Dialogu Społecznego w Województwie Zachodniopomorskim,
 • organizacje pracodawców,
 • organizacje związkowe.

To pierwsza taka podwyżka od 10 lat. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Do tego dnia obowiązywać będą poprzednie stawki opłat.

Ile kosztował egzamin na prawo jazdy do tej pory?

Wcześniej tę sprawę regulowało rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 stycznia 2013 r. w kwestii wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskaniem uprawnień przez egzaminatorów.

Opłaty za egzaminy teoretyczne wynosiły do tej pory 30 zł, a w przypadku egzaminów praktycznych na poszczególne kategorie:

 • AM – 140 PLN,
 • A1, A2, A – 180 PLN,
 • B – 140 PLN,
 • B1, C1, D1 i T – 170 PLN,
 • C, D, B+E – 200 PLN,
 • C+E, C1+E – 245 PLN.

Egzamin na prawo jazdy podrożeje. Ile wyniesie nowa cena?

Po nowelizacji ustawy Prawo i ruchu drogowym możliwe są podwyżki opłat. Decyzję mogą podjąć wojewódzkie sejmiki, ale są ograniczone w podejmowaniu takich decyzji maksymalnymi stawkami. Egzamin teoretyczny może kosztować do 50 zł, a egzamin praktyczny – maksymalnie do 200 lub 250 zł w zależności od wybranej kategorii.

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej chciałby, aby ceny wszędzie były jednakowe i wynosiły w przypadku egzaminów:

 • teoretycznych – 50 zł,
 • praktycznych kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T lub na tramwaj – 200 zł,
 • praktycznych kategorii B96, B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E – w wysokości 250 zł.

Powyższa propozycja (...) wynika z rekomendacji Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, które po przeprowadzeniu szczegółowej analizy kosztów i przychodów z działalności egzaminacyjnej wskazuje, że osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego, a w niektórych przypadkach zminimalizowanie strat na tej działalności będzie możliwe, o ile stawki za przeprowadzenie egzaminów będą ustalone na maksymalnym poziomie wskazanym w ustawie – dowiadujemy się na oficjalnej stronie internetowej Związku Województw polskieregiony.pl.

W dalszej części swojego stanowiska zarząd ZWRP wskazuje, że problem trudnej sytuacji finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego i związanych z tym zbyt niskich i nieadekwatnych do ponoszonych kosztów stawek opłat za egzamin na prawa jazdy był wielokrotnie poruszany przez Związek Województw RP zarówno w stanowiskach Zarządu Związku, jak i stanowiskach Konwentu Marszałków Województw RP.

Główną część przychodów WORD-y osiągają z przeprowadzania egzaminów na prawa jazdy, gdzie stanowi to około 90% wszystkich przychodów – czytamy w stanowisku.

Wysokość opłat za egzaminy nie zmieniała się od stycznia 2013 roku. W tym czasie przeciętne wynagrodzenie miesięczne wg danych GUS w sektorze przedsiębiorstw wzrosło z 3835,05 zł do 6644,28 zł (dane za grudzień 2021 r.).

Zarząd związku wymienia także wzrost cen za energię elektryczną i cieplną, wodę i gaz oraz stawki opłat za odbiór śmieci komunalnych i ścieków, a także podatku od nieruchomości.

Wspomniany wzrost wynagrodzeń, cen i danin publicznych, który nastąpił na przestrzeni ostatnich lat, niewątpliwie przekłada się na zwiększenie kosztów realizacji egzaminów państwowych na prawa jazdy – czytamy na stronie polskieregiony.pl.

Związek podaje także, że wzrosły koszty zakupów i utrzymania floty pojazdów oraz funkcjonowania systemu teleinformatycznego. Dodatkowo środki zbierane w ramach opłat muszą gwarantować możliwość modernizacji i utrzymania infrastruktury służącej to przeprowadzania egzaminów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłaty za egzaminy na prawo jazdy w górę. Pierwsze województwo zadecydowało o podniesieniu cen. Pierwsza taka podwyżka od 10 lat - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński