Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłata targowa w Szczecinie do likwidacji. Dobra wiadomość dla drobnych przedsiębiorców

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Władze Szczecina chcą znieść opłatę targową. To wsparcie dla setek osób zajmujących się drobną sprzedażą na targowiskach, jarmarkach lub bazarach.

- Zniesienie opłaty targowej nie tylko poprawi sytuację kupców oraz mieszkańców, ale także będzie sygnałem, że Szczecin nie walczy z lokalnym handlem a wręcz wspiera działania aktywnych obywateli i interakcje pomiędzy nimi - uzasadnia Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Dlatego na najbliższą sesję trafi projekt uchwały znoszącą opłatę. Ostateczną decyzją podejmą radni.

- Przyjęcie uchwały będzie odpowiedzią na potrzeby i wnioski lokalnych kupców, prowadzących sprzedaż na targowiskach miejskich, dla których jest to często jedyne miejsce pracy i możliwość uzyskania dochodów - dodaje Przepiera.

ZOBACZ TEŻ:

Urzędnicy zwracają uwagę, że zmniejszenie obciążenia finansowego jest istotne zwłaszcza dla małych przedsiębiorców (kolekcjonerzy, drobni kupcy, wytwórcy), gdyż z uwagi na nieopłacalne koszty (opłata targowa i opłata eksploatacyjna), często rezygnowali z udziału w organizowanych imprezach. Obniżenie kosztów działalności handlowej prowadzonej na targowiskach, jarmarkach lub bazarach ma też przyczynić się do promocji lokalnych produktów, ekologicznego trybu życia.

WIDEO: Rewolucja w zasiłkach chorobowych

Za zniesieniem opłaty targowej przemawia też pandamia koronawirusa, która mocno odbiła się na finansach handlowców. Od lat spadają też wpływy z opłaty targowej. W ubiegłym roku realny wpływy do budżetu miasta (po odjęciu kosztów inkasentów) to jedynie 127 tys. zł. Dla 3-miliardowego budżetu Szczecina to drobiazg.

- Obecnie opłata targowa ma marginalny udział w budżecie Szczecina, w efekcie proponowane w niniejszym projekcie zniesienie opłaty targowej nie miałoby większego wpływu na finanse samorządu. Jednocześnie należy zauważyć, że pobór opłaty generuje ogromne koszty, zarówno po stronie gminy jak i inkasenta. Tak więc trudno uznać pobieranie przedmiotowej daniny za rozwiązanie racjonalne z punktu widzenia gospodarowania finansami - wyjaśniają urzędnicy.

ZOBACZ TEŻ:

Polecamy także:

Kiedy zakończą się wielkie inwestycje drogowe w Szczecinie? ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński