MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opinie uczniów po maturze z geografii 2022. Mamy komentarz nauczyciela: "Nie było dużo trudnych zadań". Arkusz i odpowiedzi

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Odpowiedzi do zadań z matury z geografii 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>
Odpowiedzi do zadań z matury z geografii 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>Karolina Misztal/ Polska Press
Matura z geografii rozpoczęła się dzisiaj, 18 maja o godz. 9.00, a zakończyła o godz. 12.00. Jak podaje CKE, przystąpiło do niej ponad 68 tys. osób. Czy zadania w arkuszu były trudne? Jak uczniom poszedł egzamin? Co sprawiło najwięcej problemów? Uczniowie opuścili już sale egzaminacyjne i dzielą się swoimi opiniami. Większość zdających zauważa, że egzamin nie poszedł im najlepiej. "Może będzie ze 20 proc.", "Szkoda gadać", "Lanie wody i totalne strzelanie" – piszą maturzyści. Opublikowaliśmy także arkusz CKE i odpowiedzi. O opinię na temat poziomu trudności tegorocznej matury poprosiliśmy dra Piotra Siłkę – nauczyciela geografii w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Pryzmat w Pruszkowie i autora bloga Niezbędnik Geografa.

Matura z geografii 2022. Arkusz CKE i odpowiedzi

Mamy arkusz CKE i odpowiedzi do matury z geografii na poziomie rozszerzonym. Odpowiedzi będziemy publikować systematycznie w naszym portalu. Prosimy o częstsze odświeżanie strony --->>>Matura geografia rozszerzona 2022. ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI

Matura 2022: geografia ODPOWIEDZI. Co było? TUTAJ sprawdzisz...

(odpowiedzi będą pojawiać się na bieżąco od godz. 14.00)

W tym tekście około godz. 14.00 pojawił się arkusz egzaminacyjny. Wówczas na bieżąco będziemy publikować także proponowane odpowiedzi do zadań.

Egzamin z geografii a opinie uczniów

Matura z geografii rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9.00 i trwała do godz. 12.00. Jest to jedno z najchętniej wybieranych rozszerzeń (zaraz po języku angielskim i matematyce) w tym roku. Aż 22,2 proc. absolwentów zdecydowało się na wybór rozszerzenia z geografii.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszedł egzamin maturalny z geografii?

Co pojawiło się w arkuszu? Jakie zadania sprawiły uczniom problem? Egzamin był trudny czy łatwy? Maturzyści opuścili już sale egzaminacyjne i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Wiele osób podkreśla, że egzamin nie poszedł im najlepiej:

Może będzie ze 20 proc.

Jednym słowem: xD

Chcę 15 proc.

Co to było?

Zdający zauważają, że zabrakło im zadań z obliczania wysokości słońca, co było jednym z pewniaków maturalnych:

Liczyłam na obliczanie wskaźnika naturalnego, wysokości słońca albo nachylenia, a tu tylko czas i skala. A reszta to już w ogóle szkoda gadać

Zabawnie było

Lanie wody totalne i strzelanie

Sporo zdających opuściło sale egzaminacyjne dużo wcześniej niż przewidywane na maturę 180 minut:

Godzinka i po egzaminie. Szybko poszło xD

Myślałam, że wyjdę po 20 minutach, a pisałam równo 1,5 h

Niektórzy zauważają, że arkusz z geografii był standardowy i właśnie takich poleceń należało się spodziewać:

To nie było jakieś trudne

70 proc. na luzie

Spora grupa uczniów nie wie, co myśleć o tym, jak im poszła matura z geografii.

Matura z geografii okiem eksperta. "Łatwiejsza matura niż w poprzednich latach"

Zapytaliśmy dra Piotra Siłkę – autora bloga Niezbędnik Geografa oraz nauczyciela w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Pryzmat w Pruszkowie – jaki był poziom tegorocznej matury z geografii.

– Moje ocena arkusza jest pozytywna zarówno od strony formalnej, jak i od strony merytorycznej. Moi uczniowie najczęściej komentowali ten arkusz słowem "dziwna", bo rzeczywiście było więcej zadań otwartych, niż w poprzednich latach. W tego typu zadaniach można było udzielić co najmniej kilku prawidłowych odpowiedzi, a proszeni byli często o dwie. Pytanie czy poszli tokiem myślenia, który potem będzie uwzględniony także w kluczu – zauważa geograf.

Dr Piotr Siłka zwraca uwagę także na pozytywne zmiany, które wprowadzono w tegorocznym arkuszu. Są to m.in. większa liczba materiałów w kolorze oraz inaczej punktowane zadania.

– Już bez klucza można zauważyć, że pytania zamknięte typu prawda/fałsz dają większą szansę na punkt. W poprzednich latach były one złożone z trzech pytań i odpowiedź na wszystkie dawała 1 punkt. W tym roku są to już tylko dwa pytania, na które trzeba prawidłowo odpowiedzieć by mieć 1 punkt. Pytania "tabelkowe" z części społeczno-ekonomicznej w poprzednich latach były bardziej rozbudowane i trzeba było uzupełnić 6 wartości/informacji by uzyskać 2 punkty. W tym roku były to maksymalnie 4 rzeczy do uzupełnia i też na 2 punkty – zaznacza nauczyciel.

Dodaje także, że od strony merytorycznej matura powinna przypaść do gustu uczniom, ponieważ nie było zadań wyjątkowo trudnych.

– Pewnie część osób ucieszyła mała liczba zadań matematycznych. Tak naprawdę były dwa i oba były typowymi zadaniami w swoich kategoriach. Zaskakuje brak zadań dotyczących wskaźników społeczno-ekonomicznych. Pytania dotyczące klimatogramów, geologii czy ustrojów rzecznych, które często są postrachem uczniów, tym razem nie powinny sprawić problemu, bo odnoszą się bardziej do pewnych prawidłowości niż wiedzy szczegółowej. Widać też odejście od sprawdzania znajomości obiektów na mapie bo praktycznie nie ma pytań gdzie trzeba wykazać się znajomością nazw regionów, miast czy krajów z pamięci – komentuje dr Siłka.

Według nauczyciela maturzystom problemy mogły sprawić: zadanie, w którym trzeba było napisać trzy skutki wylesiania Indonezji, pytanie o katastrofy przyrodnicze w miejscowościach Dhaka i Kalkuta, a także nieco zaskakujące polecenie o regiony rolnicze świata oraz zadanie, w którym trzeba było określić degradację gleb w ujęciu lokalnym.

– W moim odczuciu była to łatwiejsza matura niż w latach poprzednich. Tak na gorąco to nawet bym powiedział, że to była najłatwiejsza matura w formule od 2015 roku. Od strony formalnej tegoroczni maturzyści mieli łatwiej, bo pytania zamknięte wymagały mniejszej liczby informacji za tą samą liczbę punktów. Zaś od strony merytorycznej nie było dużo zadań trudnych czy nietypowych, które wymagałby jakieś szczegółowej wiedzy. Oczywiście kwestią otwartą pozostaje jak maturzyści poradzili sobie z pytania pisemnymi – podsumowuje dr Piotr Siłka.

Kiedy wyniki matury 2022?

Geografia jest jednym z przedmiotów dodatkowych, który uczniowie mogą zdawać na egzaminie dojrzałości. W przypadku tzw. rozszerzeń nie obowiązuje próg punktowy. Maturzysta może uzyskać nawet 0 punktów za całą maturę, a i tak otrzyma świadectwo dojrzałości. Dobrze jest jednak postarać się o wysoki wynik, ponieważ otworzy on zdającym drogę na wymarzone studia.

Arkusz CKE i proponowane odpowiedzi zostaną opublikowane jeszcze dzisiaj, jednak na oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać do 5 lipca 2022 roku. Wyniki maturalne będzie można poznać już od godz. 8.30.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opinie uczniów po maturze z geografii 2022. Mamy komentarz nauczyciela: "Nie było dużo trudnych zadań". Arkusz i odpowiedzi - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński