Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Opera na Zamku organizuje warsztaty "Opera z klasą". Nauczyciele i uczniowie będą poznawać tajemnice opery

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Warsztaty "Opera z klasą"
Warsztaty "Opera z klasą" Mat. prasowe
Opera na Zamku w Szczecinie przeprowadziła pierwsze w tym sezonie artystycznym warsztaty dla nauczycieli „Opera z klasą”. Nauczyciele biorący udział w projekcie przeprowadzą w swoich szkołach lekcje dotyczące opery. A 13 października uczniowie i nauczyciele zobaczą spektakl baletowy "Mały Książę".

Pilotażowy projekt skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości o utrudnionym dostępie do kultury.

Podczas warsztatów chętni nauczyciele z całego regionu mogli dowiedzieć się, czym jest teatr muzyczny, jakie są jego najważniejsze gatunki i ich specyfika, poznać historię i genezę teatru muzycznego i teatru tańca, genezę opery, poznać kluczowe pojęcia: libretto, partytura, orkiestra, chór, rodzaje głosów solowych, aria, recytatyw, dramaturgia muzyczna i teatralna, inscenizacja itp., zaznajomić się z zarysem historycznym z perspektywy epok literackich i historycznych (proces przemian w obrębie poszczególnych elementów teatru muzycznego, najważniejsi kompozytorzy i ich dzieła), ale także nauczyć się, jak wprowadzać elementy muzyki klasycznej na swoich lekcjach, jak rozmawiać z uczniami o teatrze muzycznym i baletowym, czym jest opera i balet w popkulturze, jak w ogóle mówić o muzyce.

- Nauczyciel powinien być przygotowywany do poprowadzenia zajęć z uczniami, uczenia młodzieży obcowania z kulturą wysoką, słuchania muzyki klasycznej i w ten sposób „zdjęcia opery z piedestału elitarności”, by stała się bliższa i bardziej zrozumiała dla młodych ludzi – mówiła prowadząca szkolenie Justyna Rudnicka, doświadczona muzykolog i pedagog.

Projekt obejmuje również poznanie teatru od kulis, prezentację fragmentów spektakli i praktyczne ćwiczenia – tworzenie scenariuszy lekcji czy przegląd różnych metod i narzędzi dydaktycznych wspomagających prowadzenie lekcji na temat teatru muzycznego.

13 października – po wprowadzeniu uczniów w temat sztuki operowej i tanecznej – nauczyciele przyjadą z nimi na najnowszy balet Opery na Zamku „Mały Książę” w choreografii Lucyny Zwolińskiej. W ten sposób teatr zyskuje młodego, ale już świadomego widza.

To kolejny projekt edukacyjny Opery na Zamku w Szczecinie. Projekty zakładają aktywny udział uczestników w zabawach, które przybliżą im ofertę kulturalną teatru operowego i pomogą zintegrować się z artystami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński