Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opatrunek z glonów

SN
Bandaże wyprodukowane na bazie pewnego gatunku glonu potrafią w ciągu kilku sekund zatrzymać krwawienie, a następnie zainicjować proces gojenia się rany.

Opatrunki z glonów już pojawiły się w aptekach za oceanem. Zainteresowanie nimi wyraziła amerykańska armia. Bandaże mogą też być przydatne przy ratowaniu ofiar wypadków samochodowych oraz podczas tamowania krwi wypływającej z groźnych ran kłutych, zadanych nożem lub innym ostrym narzędziem.

Dlaczego bandaż z glonów jest taki niezwykły? Ponieważ - jak tłumaczy jeden z jego twórców John Vournakis - w przeciwieństwie do tradycyjnej gazy, zatrzymuje czerwone ciałka krwi. W efekcie krwawienie zostaje błyskawicznie powstrzymane.

- Od szybkiego uszczelnienia obficie krwawiącej rany często zależy życie - wyjaśnia naukowiec. Vournakis eksperymentował 10 lat zanim udało im się opracować glonowy opatrunek. Najpierw odkrył, że jeden z gatunków glonów wytwarza nieznany wcześniej związek chemiczny podobny do cukru. Analizy laboratoryjne, a potem doświadczenia na ludziach i zwierzętach potwierdziły niezwykłe właściwości gojące nowo odkrytej substancji.

Badacz opatentował swój wynalazek, a następnie przekonał inwestorów, że warto sfinansować badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński