Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oparzenia słoneczne – udręka letnich upałów. Jak sobie z nimi radzić? 5 praktycznych porad na oparzenia słoneczne

a.w.
Oparzenia słoneczne – udręka nie tylko letnich upałów. Jak sobie z nimi radzić? 5 praktycznych porad na oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne – udręka nie tylko letnich upałów. Jak sobie z nimi radzić? 5 praktycznych porad na oparzenia słoneczne pixabay
Oparzenia słoneczne zdarzyć się mogą każdemu, ale podatne na nie są najbardziej osoby o jasnej karnacji. Lato, wakacje, plaża, urlop, zachęcają do leniwego wygrzewania się na słońcu. Jednak niekontrolowany relaks może skończyć się czerwoną skórą, pieczeniem i bólem, który trudno wyeliminować. Mamy sposoby na oprzenia słoneczne. Sprawdź 5 praktycznych porad jak chronić się i leczyć oparzenia słoneczne.

Naczelna zasada jest taka, żeby ze słońca korzystać rozsądnie. Krem z filtrem, mocne zakrycie pieprzyków, nakrycie głosy i w miarę możliwości, częste schładzanie, to tylko niektóre zasady, obowiązujące latem, które mogą uchronić Cię od oparzeń słonecznych.

Co zrobić jeśli już narazimy się na oparzenia słoneczne? Jak reagować na skutki nadmiernej, czerwonej opalenizny? Stwierdzenie „spaliłeś się na raka” nie jest zabawne, jest bolesne. Jak uśmierzyć ból przy oparzeniach słonecznych?

Oparzenia słoneczne to nie jedyne skutki upałów

Narażenie się na nadmierne promienie UV skutkuj nie tylko oparzeniami słonecznymi. Co innego może nas spotkać po długotrwałym, niekontrolowanym przebywaniu na słońcu?

Udar słoneczny: nieprzyjemna konsekwencja opalania

Nie musisz się spalić na słońcu, żeby poczuć negatywne skutki opalania. Po czym poznasz, że masz udar słoneczny? Nadmierne wystawianie się na słońce, bez odpowiedniej osłony skutkuje:

  • bólami i zawrotami głowy
  • ogólnym osłabieniem organizmu
  • złym samopoczuciem
  • nudnościami

W poważnym stadium udaru słonecznego do objawów dołączyć mogą także:

  • wymioty
  • dreszcze
  • silne bóle głowy
  • zaburzenia widzenia
  • bardzo wysoka gorączka
  • zwiotczenie mięśni
  • utrata przytomności
Plaża to taka duża piaskownica, w której wielu dorosłych zapomina o podstawach dobrego wychowania. Jak zachować się na plaży? Co jest najbardziej irytujące w zachowaniu innych ludzi na plaży? Zobaczcie najbardziej wkurzające zachowania na plaży Przesuń w prawo na kolejne zdjęcie>>>

TOP 11 najbardziej wkurzających zachowań na plaży. Doprowadz...

Udar słoneczny – jak sobie z nim radzić?

Udar słoneczny to nie przelewki. Złe samopoczucie i nieprzyjemne dolegliwości mogą trwać kilkanaście godzin po wystawieniu się na słońce. Jeśli źle się czujesz, masz nudności i zawroty głowy, dokuczają Ci nudności, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do najbliższego lekarza pierwszego kontaktu, który zastosuje najlepsze środki do pozbycia się nieprzyjemnych objawów udaru słonecznego. Jeśli objawy są bardziej dokuczliwe i wskazują na poważne stadium udaru słonecznego skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym. Dyspozytor oceni sytuację indywidualnie i zaleci najlepsze rozwiązanie. W ekstremalnych sytuacjach może to być nawet transport karetką pogotowia do najbliższego szpitala.

Do czasu kontaktu z lekarzem unikaj ostrych promieni słonecznych, przebywaj w zacienionym, przewiewnym miejscu. Schładzaj ciało okładami i nawadniaj wodą. Połóż się, żeby zminimalizować ryzyko upadku.

Oparzenia dzielą się na stopnie. Jak je rozróżnić?

Ocena stopnia oparzenia słonecznego to jedna z pierwszych czynności, jakie powinniśmy zrobić, by odpowiednio dobrać formę leczenia.

  1. Oparzenia I stopnia, czyli zaczerwienienie
    Oparzenia słoneczne pierwszego stopnia to przysłowiowe „spalenie się na raka”. Powierzchowne zmiany zewnętrznej warstwy skóry, czyli zaczerwienienie mniejszych lub większych obszarów ciała. Najszybciej oparzenie pierwszego stopnia złapie fragmenty, które są najmocniej wysunięte: nos, ramiona, czoło. Skóra przy oparzeniach !stopnia może być obrzęknięta, ale nie pojawiają się pęcherze czy pęknięcia. Oparzenia pierwszego stopnia zwykle są bolesne i potrafią zepsuć nawet najlepsze wakacje.
  2. Oparzenia II stopnia - niebezpieczne bąble
    Oparzenia drugiego stopnia są o wiele poważniejsze niż pierwszego. Charakteryzują się przede wszystkim piekącym bólem i pojawiającymi się pęcherzami wypełnionymi przezroczystą cieczą. Zaczerwienienie w oparzeniach II stopnia w ogóle nie musi się pojawić, to niekiedy bardzo mylące sygnały, które sprawiają, że tracimy czujność i sprawiają, że bagatelizujemy pierwsze objawy.
  3. Oparzenia III stopnia, kiedy skóra sinieje
    Oparzenia trzeciego stopnia nie są spowodowane wystawianiem ciała na promienie słoneczne.
    To jedne z najpoważniejszych oparzeń ciała. Dotyczą nie tylko zewnętrznej, ale także wewnętrznych warstw skóry (łącznie z naczyniami krwionośnymi oraz zakończeniami nerwowymi). Skóra może przybrać kolor siny, ciemno bordowy.
  4. Oparzenia IV stopnia, poważne zwęglenie
    Oparzenia czwartego stopnia to głębokie rany, które sięgają do najgłębszych warstw tkanek. Czwarty stopień oparzenia nazywa się zwęgleniem, ponieważ taki kolor przybiera oparzony fragment ciała.
A więc jesteś doświadczonym turystą? Sprawdźmy co wiesz na temat turystyki! [QUIZ]

Oparzenia słoneczne: jak przeciwdziałać?

  • Na pełne słońce zawsze wychodzimy w nakryciu głowy
  • Całe ciało smarujemy kremem z filtrem,
  • Twarz, szczególnie nos i ramiona, a także wystające pieprzyki smarujemy mocniejszym kremem z filtrem do zadań specjalnych,
  • Jeśli to możliwe raz na jakiś czas schładzamy ciało w wodzie,
  • Po wyjściu z wody uzupełniamy krem z filtrem,
  • Pozostajemy w cieniu w czasie najostrzejszego słońca, pomiędzy 12:00 – 14:00,
  • Wachlujemy ciało,
  • Używamy okularów przeciwsłonecznych,
  • Pijemy dużo wody! Nawodnienie organizmu to podstawa.

Oparzenia słoneczne: jak sobie z nimi radzić?

Oparzenia słoneczne, które możemy leczyć samodzielnie to oparzenia pierwszego stopnia. Jakie są sprawdzone sposoby na zaczerwienienia? W takich przypadkach idealnie sprawdzi się chłodna woda w postaci krótkich, delikatnych pryszniców albo okładów.

UWAGA! Nie zaleca się korzystania z zimnego lodu. W połączeniu z rozgrzaną, delikatną i podrażnioną skórą może wywołać jeszcze silniejszy ból, zamiast go ukoić.

Na oparzenia pierwszego stopnia sprawdzają się także proste środki, dostępne dla wszystkich w aptece. Leki w piance czy aerozolu mają w sobie odpowiednie składniki, które schładzają i uśmierzają ból spowodowany przez oparzenia słoneczne.
Tradycyjną metodą, którą poleciłaby nam każda babcia jest wykorzystanie maślanki. Ci, którzy sprawdzili mogą potwierdzić, że działa. Maślanka musi być oczywiście chłodna, z lodówki.

Przy oparzeniach słonecznych ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Leczenie oparzeń słonecznych polega więc m.in. na uzupełnianiu płynów. Jednak nie wszystkie płyny spełniają idea;nie swoje zadanie. Na pewno nie sprawdzą się napoje wyskokowe i wysokoprocentowy alkohol. Najlepszym rozwiązaniem będzie woda.

Znasz to uczucie, kiedy po ciężkim dniu w pracy wracasz do mieszkania, a tam czeka na Ciebie jeszcze większy skwar, niż na zewnątrz? Nie możesz spać, bo jest tak gorąco. Nawet leżenie nie jest przyjemne. Po prostu nie da się wytrzymać! Co w takiej sytuacji zrobić? Podpowiadamy Zobacz więcej: Jak przetrwać upały w mieszkaniu

Upał daje Ci się we znaki, a klimatyzacji brak? Podpowiadamy...

Oparzenie z bąblami: co robić?

Przy oparzeniach II stopnia leczenie musi być skonsultowane z lekarzem.

WAŻNE! Pęcherzy, bąbli a później strupów nie ruszamy, nie przebijamy ani ni zdrapujemy. Naruszenie ciągłości skóry może zwiększyć podatność na zakażenie, a to pociąga za sobą kolejne konsekwencje.

Oparzone miejsca możemy, dla uśmierzenia bólu lekko polewać chłodną wodą. Oparzeń nie zaklejamy plastrami, nie przykrywany gazą. Oparzenia słoneczne wyleczą się szybciej, jeśli będą miały ciągły dostęp do tlenu.

Oparzenie słoneczne + udar = duet nieidealny

Osoba z oparzeniami słonecznymi i udarem nigdy nie powinna zostawać sama ze swoim problemem. Brak koncentracji, nudności i słabe samopoczucie zwiększają ryzyko nieodpowiedzialnych zachować po oparzeniach. Zła reakcja na oparzenie może znacznie wydłużyć rekonwalescencję i popsuć jeszcze większą część wakacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oparzenia słoneczne – udręka letnich upałów. Jak sobie z nimi radzić? 5 praktycznych porad na oparzenia słoneczne - Dziennik Łódzki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński