Okropny hałas na plaży w Międzyzdrojach. Turyści mają dość...

  Okropny hałas na plaży w Międzyzdrojach. Turyści mają dość [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Bogna Skarul

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Plażowicze uciekają z plaży, turyści rezygnują z kwater, a mieszkańcy piszą listy do burmistrza. Wszystko przez okropny hałas. - Taki jest cykl inwestycyjny - twierdzi magistrat.
  Okropny hałas na plaży w Międzyzdrojach. Turyści mają dość [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/25
  przejdź do galerii
  - To już chyba jakaś przesada - żali się pani Elżbieta, która do Miedzyzdrojów przyjechała z dziećmi na wakacje. - W poniedziałek to stukanie rozpoczęło się o godzinie 6.20 rano. Nie chciałam wierzyć własnym oczom, że prace rozpoczęto tak wcześnie. Ale zegarek nie kłamie. Rano to stukanie odbija się echem i jest jeszcze większy hałas niż po południu. Nie da się spać, a przecież są wakacje i nikt na urlopie tak wcześnie nie wstaje. Ten hałas jest przez cały dzień, do późnych godzin wieczornych. Nawet zamykanie okien nic nie daje.

  - Po półgodzinie leżenia na plaży ludzie rezygnują z wypożyczania koszy plażowych czy leżaków - mówi Witek, który ma punkt wypożyczania sprzętu plażowego. - Mówią, że nie po to przyjechali nad morze, aby czuć się jak na budowie. Nie wytrzymują tego ciągłego stukania.

  - Taki jest cykl inwestycyjny - mówi Henryk Nogala, sekretarz miasta Międzyzdroje i tłumaczy, że ten hałas to przez prace, jakie prowadzi wykonawca przy budowie ścieżki tuż przy wydmach (wbija przy użyciu ciężkiego sprzętu plastikowe pale, na których osadzony ma być pomost spacerowy). - Wiem, że jest hałas. Jak byłem na ulicy Spokojnej i Cichej, to rzeczywiście było tam słychać stukanie - przyznaje i dodaje, że jednak gmina nie może ingerować u wykonawcy. - Przecież cisza nocna obowiązuje od godziny 22 do 6 rano - tłumaczy. - My jesteśmy kurortem, a nie uzdrowiskiem.  Umowę o dofinansowanie projektu gmina Międzyzdroje podpisała z marszałkiem województwa 28 grudnia 2017 roku. Po rozstrzygnięciu przetargu nieograniczonego - 11 kwietnia 2018 r. gmina podpisała umowę z wykonawcą, który ma wybudować chodnik z kostki betonowej, kładkę z elementów prefabrykowanych, kompozytowych, ma stworzyć 7 platform widokowych, schody i pochylnie dla niepełnosprawnych, wykonać oświetlenie. Na budowę gmina dała czas do 30 września 2018 roku.

  - To inwestycja współfinansowana ze środków europejskich i podlega ścisłemu rygorowi terminowemu - tłumaczy burmistrz Międzyzdrojów w piśmie na skargi, jakie docierają do magistratu w sprawie hałasu. - Sezon turystyczny w Międzyzdrojach trwa nieprzerwanie od początku maja do końca października, co wyklucza możliwość przeprowadzenia prac w pozostałym okresie roku (w tym ok. 4-miesięczny okres zimowy), a nadrzędnym celem Samorządu Gminy Międzyzdroje jest poprawa jakości życia jej mieszkańców, rozwój gminy i zapewnienie szerokiej oferty turystycznej.

  - Niestety, czasem inwestycje są realizowane kosztem niezadowolenia naszych gości i docierających do nas skarg czy uwag - tłumaczy burmistrz. - Mamy jednak świadomość, że inwestycji typowo plenerowych nie da się wykonać poza sezonem turystycznym. W takich sytuacjach zawsze pojawia się dylemat: robić, iść do przodu, poprawiać infrastrukturę turystyczną, z wykorzystaniem środków zewnętrznych, czy trwać w stagnacji, czyli pozostawać w tyle w stosunku do innych.

  - A w październiku wszyscy będą już zadowoleni, bo będą mogli spacerować tą ścieżką - twierdzi Henryk Nogala z magistratu i dodaje: - Wiemy, że takie inwestycję są ze szkodą dla wizerunku Międzyzdrojów, stratą dla tutejszych przedsiębiorców i uciążliwością dla turystów, ale jest jeden plus - podkreśla. - W październiku będzie nowa ścieżka spacerowa i wszyscy zapomną o uciążliwościach i hałasie.

  Zobacz galerię

  Zobacz również: Weekend w Międzyzdrojach. Tłumy na plaży i promenadzie  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (16) forum.gs24.pl
  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów